کد خبر: 525682

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

نمایش‌های آیینی و سنتی،مولفه‌ای اصیل و ذخیره‌ای بی‌زوال است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به جشنواره بیستم نمایش‌های آیینی و سنتی نوشت:‌ نمایش‌های آیینی و سنتی در پهنه اقلیم متنوع ایران اسلامی، مولفه‌ای اصیل، گسترده و ذخیره‌ای بی‌زوال است که بسان درختی تنومند سربلند ایستاده است.

اعتمادآنلاین| محمدمهدی اسماعیلی همزمان با آغاز بخش اجرایی بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی پیامی را خطاب به این رویداد و هنرمندان حاضر در آن صادر کرد.

به گزارش ایرنا،‌وی در این پیام آورده است: فرهنگ و هنر گرانمایه ایران اسلامی، سرشار از حقیقت‌گرایی، زیباشناسی و تکریم فضیلت‌های سازنده‌ای است که بستر گسترده و جوشنده‌ آن، ارزش‌ها و باورهای اصیل ساکنان این قلمرو معنوی است مردمانی که خواست تاریخی خود را در قامت بلند انقلابی مردمی و بر مبنای اندیشه و منش اسلامی به منصه‌ ظهور رساندند. انقلابی که اینک در گام دوم خود، ضرورت توجه به حوزه‌های فرهنگ و تقویت و ارتقای جریان‌هایی که با خواست و اراده متعالی مردم قرابت دارد را وجهه همت مسئولان خود می‌داند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این پیام آورده است: در این میان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنا به وظایف ذاتی و ظرفیت‌های حمایتی و نظارتی خود باید به حوزه‌های فرهنگ بومی، به عنوان وسیع‌ترین و کارآمدترین حوزه بسترهای سامان‌بخشی به شرایط اجتماعی موجود که با شان این انقلاب و مردم، فاصله معناداری دارد، نهایت توجه را داشته باشد تا از گزند رویارویی با استحاله فرهنگی، محکم و استوار بایستد. این ایستادگی، باید اتکای اصلی به عناصر هویت‌بخش فرهنگ خودی باشد و از این منظر، نمایش‌های آیینی و سنتی در پهنه اقلیم متنوع ایران اسلامی، مولفه‌ای اصیل، گسترده و ذخیره‌ای بی‌زوال است که بسان درختی تنومند سربلند ایستاده است.

این میراث گرانقدر ناملموس، به راستی و درستی می‌تواند با تداوم جوهره خود، قوام‌بخش فرهنگ مردمی و ارتباطات اجتماعی امروز ما باشد و با ایجاد زمینه‌ای مناسب از سوی دولت و تصمیم‌گیران مسئول، موجب گشایش منظری قابل اعتناء به مقوله «اقتصاد هنر» با حضور عمیق و موثر ِطیف وسیع فعالان این حوزه، به ویژه نخبگان و پیشکسوتان ارجمند با تخصص‌های متنوع و کم‌نظیر باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه پیام خود به جشنواره بیستم نمایش‌های آیینی و سنتی یادآور شده: این مهم، بی‌تردید وامدار طراحی و سازماندهی بهنگام سازوکاری در پیشانی سیاست‌های کلان نمایشی کشور و بویژه پی‌ریزی نظام و ساختاری مدون، واقع‌بینانه و از سر تعمقِ سیاستگذاران بخش‌های نمایشی کشور است تا ذیل عنوانی همچون «تئاتر ملی و دینی با هویت ایرانی» بگنجد و با اهتمام، هم‌افزایی و برنامه‌ریزی صحیح، در جلوه‌های رو به رشد، سربرافرازد.

اسماعیلی در انتهای پیام خود خاطرنشان کرده:‌ با این نگاه و امید، تلاش دیرپای برای برپاداشتنِ چراغ جشنواره‌های نمایش‌های آیینی و سنتی کشور در سه دهه گذشته تا امروز که بیستمین ره‌آورد خود را به صحنه می‌برد، ارج نهاده و توفیقات بیشتر هدایت‌گران و دست‌اندرکاران ساعی و خدوم آن را آرزومندم.

بیستمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی از 14 آذر به دبیری داود فتحعلی‌بیگی در حال برگزاری است. اختتامیه این رویداد 21 آذر ساعت 18 در تالار وحدت برگزار می‌شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی