کد خبر: 451487
|
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ ۱۰:۱۰:۰۰
| |

پیام سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو به هفته هنر افغانستان؛

زخمی که مرهمی بر آن نیست

رییس موسسه فرهنگی اکو در پیامی به مناسبت برگزاری گرامی داشت هفته هنر افغانستان، اظهار کرد: آرزو می‌کنم صلح و آرامش پایدار در افغانستان و جهان فراگیر شود.

زخمی که مرهمی بر آن نیست
کد خبر: 451487
|
۱۳۹۹/۰۹/۲۲ ۱۰:۱۰:۰۰

اعتمادآنلاین| رییس موسسه فرهنگی اکو در پیامی به مناسبت برگزاری گرامی داشت هفته هنر افغانستان، اظهار کرد: آرزو می‌کنم صلح و آرامش پایدار در افغانستان و جهان فراگیر شود.

به گزارش اعتمادآنلاین، در متن پیام سرور بختی آمده است:

«چهل روز از حادثه تروریستی دانشگاه کابل گذشت و ما هنوز داغدار از دست دادن دانشجویان پر تلاشی هستیم که با وجود چالش‌ها و جنجال‌های روزگار لبخند به لب، امید ساختن و پروراندن داشتند و تسلیت مجدد عرض می‌کنم خدمت خانواده بزرگ دانشگاه کابل و خانواده دانشجویان قربانی‌.

اقدام دکتر ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در جهت گرامی‌داشت یاد و خاطره دانشجویان دانشگاه کابل و ارج‌گذاری بر فرهنگ و هنر ملت افغانستان قابل قدر است. همه ما می‌دانیم که جمله «جان پدر کجاستی» که توسط پدر یکی از دانشجویان بعد از 142 بار تماس با دخترش، پیامک شده بود چقدر بر عمق دل و جان انسان‌های صاحب درک و احساس، تاثیرگذار بود؛ به طوری که #جان_پدرکجاستی در فضای مجازی بین کاربران کشورهای افغانستان، ایران و تاجیکستان گسترش پیدا کرد و بیش از همه، هنرمندان وخصوصا شعرا اقدام به بیان عمیق‌ترین احساساتشان در قالب شعر کردند و این اشعار را به قربانیان دانشجو تقدیم کردند.

خوشنویسان، جان پدر کجاستی‌ را به خط خوش تحریر کردند و خوانندگان با سوز و گداز به خواندن قطعاتی با این عبارت و مضمون پرداختند، فیلم‌های ویدویی از این جمله ساخته شد و هنرمندان عرصه‌های مختلف تلاش کردند تا غم‌شریکی، همدردی و نوع‌دوستی خویش را در قالب هنر به خانواده‌های داغدیده تقدیم کنند تا مرهمی باشد بر زخم‌های پدر و مادرانی که خوب شدنی نیست.

این حادثه و جمله «جان پدر کجاستی‌« چنان عمیق و تاثیرگذار بود که باعث همبستگی هنرمندان، ملت‌های منطقه و تولید آثار هنری شگفت‌انگیز خصوصا شعر شد و چه خوب که نهادهایی تصمیم گرفتند تا آثار هنری تولید شده با این مضمون را به عنوان مجموعه‌ای از هنر درک مشترک انسانی ملت‌های منطقه، جمع‌آوری و ثبت و ضبط کنند. خسته نباشید عرض می‌کنم به همه هنرمندان شرکت کننده و برگزار کننده این برنامه هنری و آرزو می‌کنم صلح و آرامش پایدار در افغانستان و جهان فراگیر شود.»

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها