کد خبر: 414556

شلیک به مغز شبکه خانگی

هشدار منتقد باسابقه سینما از انتقال مدیریت شبکه خانکی از وزارت ارشاد به صدا و سیما: این اقدام بحران اقتصادی سینما را شدیدتر می‌کند

اعتمادآنلاین| در پی توقف صدور مجوز سریال تازه در شبکه خانگی توسط ارشاد و اعلام غیر رسمی خبر انتقال مدیریت شبکه خانگی صدا و سیما هوشنگ گلمکانی این اقدام را شلیک به مغز شبکه خانگی دانست و نوشت: «درست در زمانی که به نظر می‌رسد رونق سریال‌سازی برای شبکه نمایش خانگی روزنه امیدی برای سینمای ایران و بازار کار قابل توجهی برای سینماگرانش به وجود آورده، از دو اتفاق همزمان چنین برمی‌آید که عزمی در میان است تا این روزنه امید را مسدود و شیرینی این موفقیت را به کام دست‌اندر کاران سینمای ایران تلخ کند.

2-سازمان سینمایی اعلام کرده به دلیل ترافیک تولید سریال، تا پایان سال مجوز دیگری صادر نمی‌شود. این چه جور تصمیمی است؟ اگر در مورد تولید فیلم سینمایی چنین تصمیمی گرفته شود، شاید به دلیل ظرفیت محدود سینماهای کشور پذیرفتنی باشد، اما ظرفیت فضای مجازی نامحدود است و باید اجازه داد تولیدکنندگان سریال، سازوکار تولیدشان را بر اساس قانون عرضه و تقاضا و مقتضیات بازاری که اندازه‌هایش را ارزیابی کرده‌اند، خودشان تنظیم کنند و سازمان سینمایی فقط به کار نظارت بپردازد و در تولید دخالتی نکند

2-اما خبر مهم‌تر این است که گفته می‌شود قرار است صدور مجوز تولید و پخش سریال‌های شبکه نمایش خانگی (و اصولا هر نوع مواد تصویری در فضای مجازی) به سازمان صدا و سیما سپرده شود! و این تصمیم انحصارطلبانه یعنی شلیک به مغز این عرصه فعالیتی که تازه رونقش شروع شده و در واقع می‌خواهند همان بلایی را که بر سر رسانه به‌اصطلاح ملی آمده در شبکه نمایش خانگی هم تکرار کنند.

آیا صدا و سیما می‌خواهد به محصولاتی که قرار است رقیب خودش باشند مجوز ساخت و پخش بدهد؟ آیا با سیاست‌های آشنایش شبکه نمایش خانگی را از هر گونه جذابیتی خالی نخواهد کرد؟

از خانه سینما، انجمن‌های صنفی سینما، فعالان شبکه ویدئورسانه و مدیران پلتفرم‌های وی‌اودی انتظار می‌رود موضع خود را در قبال این دو خبر، این دو اتفاق، که یکی اعلام شده و دیگری در دست پخت‌وپز است اعلام کنند.

عملی شدن این امر بحران اقتصادی سینمای ایران را شدیدتر و لایه‌های میانی و زیرین اهل سینما را بیش از گذشته دچار مشکل معیشت خواهد کرد.

منبع: سینمادیلی

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی