غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس دستگاه قضا:

وقتی یک پروژه بزرگ ملی با پیشرفت همراه است، نباید به صرف وجود مشکلات زیست‌محیطی تعطیل شود

رئیس دستگاه قضا گفت: وقتی یک پروژه بزرگ ملی با چندین درصد رشد و پیشرفت همراه است، نباید به صرف وجود مسائل و مشکلاتی نظیر اثرات زیست محیطی و یا تعارض منافع، اقدام به تعطیل کردن پروژه کرد.

وقتی یک پروژه بزرگ ملی با پیشرفت همراه است، نباید به صرف وجود مشکلات زیست‌محیطی تعطیل شود
کد خبر: 628991
|
۱۴۰۲/۰۶/۰۲ ۱۳:۳۰:۰۲

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس دستگاه قضا امروز پنجشنبه در سخنانی در بیست و چهارمین همایش دادستان‌های عمومی و انقلاب سراسر کشور با موضوع «توجیه و تبیین قانون جدید انتخابات مجلس و مبارزه با فساد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی» سخنرانی کرد.

به گزارش ایسنا، بخش‌های مهم اظهارات او را در ادامه می‌خوانید:

 

 • کار قضا فی‌نفسه سنگین و سخت است؛ این سختی و سنگینی در اثر عواملی نظیر وجود کمبودها، جنگ ترکیبی دشمنان و وسوسه‌های شیاطین مضاعف می‌شود؛ لذا باید در همه حال از خداوند متعال مدد بگیریم و به فراهم آوردن لوازم و مؤلفه‌های کار خود اهتمام داشته باشیم.
 • چنانچه در انجام وظایف و مسئولیت‌های محوله تلاش و اهتمام مجدانه را به خرج ندهیم، معلوم نیست که عذر و بهانه‌هایی نظیر نبود تجهیزات و زیرساخت‌ها و یا حتی تمسک به خلاء قانونی از ما پذیرفته باشد؛ مسئول قضایی باید فهم درستی از قانون داشته باشد و به محض مواجهه با یک مسئله یا مشکل، بدون تحقیق صرفاً به خلاء قانون استناد نکند بلکه با مطالعه و تحقیق و همفکری، راهکار غلبه بر مشکل را در چارچوب قوانین موجود بیابد.
 • مسئول قضایی پس از فهم درست قانون و درک مطلوب شرایط جانبی و مقتضیات زمانی، باید در اجرای قانون نیز موقعیت‌شناسی به خرج دهد و آثار متعاقب اجرای قانون و نحوه اجرای قانون را نیز سنجش و ارزیابی کند و در این مسیر هرگز از همفکری و مشورت احتراز نداشته باشد.
 • امروز دشمن بر روی ناامید کردن و ایجاد یأس در مردم و بی‌اعتماد کردن آن‌ها نسبت به کارگزاران نظام و همچنین ایجاد اختلاف در جامعه متمرکز شده است؛ باید همه ابعاد و زوایای این ترفند و حربه دشمن را بشناسیم و مبتنی بر همین شناخت، در زمان وقوع جرم نسبت به انگیزه عوامل و عناصر جرم، نحوه تعقیب و مجازات آن‌ها و در صورت امکان شیوه اصلاح مجرمین، اقدامات مقتضی را ترتیب دهیم.
 •  امروز یکی از ترفندهای دشمن حاشیه‌سازی و مشغول کردن اذهان و بازداشتن کارگزاران از اهتمام به مسائل اصلی است؛ به تبع این حاشیه‌سازی، دشمن ترفند ایجاد بدبینی و سوء‌ظن را نیز دنبال می‌کند؛ نباید بواسطه شایعات و دروغ‌هایی که ساخته و پرداخته دشمن است، بدبینی و سوء‌ظن در جامعه ایجاد شود و افراد حذف و طرد شوند؛ راه مقابله با این ترفند و حربه دشمن، مطابق با آموزه‌های قرآنی و دینی آن است که نسبت به موضوعی که علم نداریم، توقف کنیم و یا تحقیق کنیم؛ «وَلا تَقْفُ ما لَیسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ».
 • زمانی می‌توانیم از کمک مردم بهره‌مند شویم که اعتماد آن‌ها نسبت به کارگزاران نظام مخدوش نشده باشد؛ اگر نتوانیم ترفند دشمن در بی‌اعتماد کردن مردم را خنثی کنیم نخواهیم توانست آنطور که شایسته است از کمک مردم بهره بگیریم؛ لذا مسئولان ذیربط قضایی باید با اتخاذ تدابیر و تمهیدات مقتضی از خدشه‌دار شدن اعتماد مردم به مسئولین و نظام جلوگیری به عمل آورند.
 • یکی از راه‌های سهل‌الوصول برای جلب اعتماد و همراهی مردم، آن است که بدون واسطه با مردم گفتگو کنیم و شنوای سخنان و دغدغه‌های آنان باشیم و به افکار آن‌ها احترام بگذاریم؛ البته بدیهی است کسانی که در مقابل نظام و مردم قرار دارند، تکلیف‌شان معلوم است.
 •  حُسن خلق با مردم، اهمیت بسیار بالایی دارد؛ بارها گفته‌ام که گاهی اثر رفتار ما با مردم و مراجعان از اثر تصمیمات و احکام ما نیز بیشتر است؛ البته نه تنها با ارباب رجوع که باید هنگام مواجهه با همه مردم در سطح جامعه حُسن خلق داشته باشیم.
 • اقدامات مسئولان قضایی باید به‌موقع، متقن و صحیح باشد. وقتی گزارشی مبنی بر وقوع فساد در محلی به مقام قضایی واصل می‌شود، وی باید بلافاصله تحقیقات و بررسی‌های خود را آغاز کند و چنانچه مفاد گزارش مقرون به واقعیت تشخیص داده شد، اقدامات مقتضی قانونی ترتیب داده شود؛ این معنای کار به‌موقع و متقن است؛ هرگونه تعلل در این مسیر، آثار منفی قابل‌توجهی در پی دارد که از جمله آن‌ها اطاله فرآیندهای ناظر بر کشف جرم و تعقیب مجرم است. باید توجه داشت چنانچه مبادرت به انجام کار حجیم و پرخطر نیز کنیم اما کارمان به‌موقع و متقن نباشد، آن اثر مطلوب و مورد انتظار ایجاد نمی‌شود. کار متقن و به‌موقع حتماً رضایت مردم را نیز در پی خواهد داشت.
 • وقتی یک پروژه بزرگ ملی با چندین درصد رشد و پیشرفت همراه است، نباید به صرف وجود مسائل و مشکلاتی نظیر اثرات زیست محیطی و یا تعارض منافع، اقدام به تعطیل کردن پروژه کرد؛ البته بدون تردید باید مسائل و مشکلات آن پروژه با اتخاذ تدابیر و عقلانیت برطرف شود، بویژه چنانچه آن مسئله مرتبط با موضوعات زیست محیطی باشد؛ در اینجا تاکید آن است که به صرف مواجهه با یک مشکل، فوری گزینه تعطیل کردن پروژه مدنظر قرار نگیرد.
 • ما در قوه قضاییه مصمم هستیم که با فساد در هر عرصه و ساحتی اعم از فساد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، مبارزه و مقابله‌ای مجدانه، قاطعانه و بدون تبعیض و در عین حال اصولی و علمی و حرفه‌ای داشته باشیم.
 •  شما مسئولان قضایی در اجرای تکالیف قانونی خود از جمله مبحث مقابله قاطعانه با فساد، نگران فضاسازی‌ها نباشید و قاطعانه کار خود را انجام دهید و به لوم‌لائم (سرزنش سرزنشگران) اعتنا نکنید.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها