ناصر کنعانی‌، سخنگوی وزارت امور خارجه:

حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی و حضور ایران در سوریه برای همکاری مستشاری است/ سفیر ایران به زودی به عربستان می‌رود

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است. حضور ایران در سوریه به درخواست دولت رسمی و قانونی و مستقر سوریه و در چارچوب همکاری مشترک برای مقابله با تروریسم و مستشاری است.

حضور آمریکا در سوریه غیرقانونی و حضور ایران در سوریه برای همکاری مستشاری است/ سفیر ایران به زودی به عربستان می‌رود
کد خبر: 628508
|
۱۴۰۲/۰۵/۳۰ ۱۴:۰۰:۵۱

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۳۰ مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

به گزارش فارس، بخش‌های مهم این نشست خبری را در ادامه می‌خوانید:

 

 • ملت و دولت ایران به عنوان قربانی پدیده شوم تروریسم و قهرمان مبارزه با تروریسم هستند. 
 • ایران در صف مقدم مبارزه با تروریسم در منطقه و جهان قرار دارد و سپاه پاسداران بنا به توصیف دقیق مقام معظم رهبری بزرگ ترین سازمان ضد تروریستی جهان و سردار شهید قهرمان  مبارزه با تروریسم به شمار می‌رود. 
 • در دیدار دو وزیر خارجه ایران و عربستان درباره فعال سازی دوباره موافقت‌نامه‌های موجود دو کشور و شروع مذاکرات برای انعقاد اسناد جدید مورد نیاز در روند توسعه همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگوی خوبی شد از جمله همکاری در زمینه‌های اقتصادی و تجاری و حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری و اجتناب از اخذ مالیات مضاعف گفت‌وگو شد. دو طرف هم نظر بودند در اولین فرصت اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی برگزار شود.
 • طرف عربستانی مجددا دعوت پادشاه عربستان از دکتر رئیسی برای سفر به عربستان را تجدید و تأکید کرد و اتفاق نظر وجود دارد زمینه‌های انجام این سفر در زمان مناسب فراهم شود.
 •  بازه زمانی مشخص در این ارتباط (تبادل زندانیان آمریکایی) از سوی مقامات ذیربط ایران اعلام شده بود. حداکثر بازه زمانی برای این کار حدودا تا سقف دو ماه بود و توافق بین دو طرف شکل گرفت و روند اجرایی در مسیر توافق در حال پیشرفت است. گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای یا اظهارنظرها در این خصوص خیلی محل اعتبار و توجه نیست. ما به روند کار توجه داریم و خوشبین هستیم در بازه زمانی تعیین شده روند انتقال انجام شود. 
 •  مقامات ذیربط ایران (درباره مطالبات ایران از کره‌جنوبی) در خصوص میزان دقیق مطالبات مالی ما نحوه تبدیل آنها از واحد پول کره به ارز دیگر توضیحات لازم را داده‌اند. جمهوری اسلامی ایران در مسیر احقاق حقوق ملت به هیچ وجه کوتاهی نکرده و نخواهد کرد.
 • علاوه بر دارایی‌هایی که از سوی کره انجام می‌شود بخش دیگری از دارایی‌ها ما در عراق که با توجه به مداخلات آمریکا امکان در اختیار گرفتن آن سخت شده بود. بخشی از این دارایی‌ها منتقل شده و در حال انجام شدن است. 
 •  همواره از مقامات سرپرستی افغانستان مطالبه کردیم مبتنی بر معاهده ۱۳۵۱ به اعطای حق‌آبه ایران عمل کنند و مفاد این معاهده لازم است اجرایی شود. بازدید اخیر را مبتنی بر حسن نیت ارزیابی می‌کنیم. برای ارزیابی حق‌آبه ایران این گونه بازدیدها براساس معاهده باید به صورت مستمر در فواصل منظم ماها‌نه صورت بگیرد که معدل آب ورودی به سرچشمه‌ها به داخل سد صورت بگیرد و حق‌آبه ایران داده شود. 
 • حل و فصل مسائل افغانستان و صلح و ثبات و تحکیم امنیت در این کشور را در چارچوب تشکیل دولت فراگیر می‌دانیم. تنها راه بیرون کشیدن افغانستان از بی ثباتی و ناامنی آغاز گفت‌وگوهای بین الافغانی با مشارکت همه گروه‌های این کشور است. آمادگی داریم میزبان گفت‌وگوها باشیم. ایران در این زمینه به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.
 •  خبر منتشر شده مبنی بر تخلیه نفت توقیف شده ایران در تگزاس را در رسانه‌ها دیدم و هیچ اطلاعات تأیید شده‌ای تا این لحظه در این رابطه ندارم و از سوی دولت آمریکا نیز موضعی را شاهد نبودیم. در این ارتباط الان نمی‌توانم اظهارنظر کنم، ولی یک موضوع و اصل کلی وجود دارد و آن هم مقامات دولت آمریکا مطلع هستند که دوران بزن دررو تمام شده و ایران نسبت به هرگونه تعرض به حقوق ملت ایران در هیچ کجا دست بسته نخواهد ماند و واکنش نشان می‌دهد و حقوق ملت را احقاق می‌کند و دست تعرض کنندگان را کوتاه می‌کند.
 •  اقداماتی دائر بر تعدی به نفتکش‌هایی که حامل نفت ایران باشد مصداق بارز راهزنی دریایی و نقض مقررات بین‌المللی و مقررات حمل و نقل دریایی است و در این خصوص ایران درباره حقوق خود دست بسته نخواهد بود.
 • حضور نیروهای آمریکایی در سوریه غیرقانونی است و دولت سوریه هم گفته حضور این نیروها در خاک سوریه اشغالگرانه است. هیچ مبنای قانونی و بین‌المللی ندارد. دولت سوریه خواستار پایان اشغالگری دولت آمریکاست.
 • حضور ایران در سوریه به درخواست دولت رسمی و قانونی و مستقر سوریه و در چارچوب همکاری مشترک برای مقابله با تروریسم و مستشاری است. اقداماتی که دولت آمریکا در داخل سوریه چه علیه سوریه و دیگر نیروهای کمک کننده به سوریه انجام می‌دهد غیرقانونی است و خلاف مقررات بین‌المللی است و هم دولت سوریه واکنش لازم را نشان خواهد داد و اقدام می‌کند.
 •  استمرار حضور اشغالگرانه نیروهای آمریکایی در داخل خاک سوریه زمینه‌ای را برای تشدید اقدامات گروه‌های تروریستی فراهم کرده است. 
 • بزودی عزیمت و استقرار سفرای ایران و عربستان انجام خواهد شد. علیرضا عنایتی سفیر ایران در روزهای آینده برنامه عزیمت دارد و ان‌شاءالله در سفارت مستقر خواهد شد.
 •  امنیت آبراهه خلیج فارس باید توسط کشورهای پیرامون این حوزه تامین شود و ایران در همین چارچوب گفت‌وگوهای خود را با کشورهای حوزه خلیج فارس تسریع کرده است. در چارچوب ایده تشکیل مجمع گفت‌وگو و همکاری به این موضوع توجه می‌کنیم. دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای با شعار امنیت را شعاری پوچ و توخالی و در چارچوب منافع آنها تلقی می‌کنیم. شواهد نشان می‌دهد دولت آمریکا از روند افزایش تلاش‌های توأم با تقویت همگرایی بین کشورهای شمال و جنوب خلیج فارس نگران است. 
 • در همین زمان شاهد ادعاهای دولت آمریکا و انتقال نیروهای نظامی جدید به منطقه هستیم. این یک اقدام کاملا تحریک کننده است و برخلاف روند عمومی حاکم بر منطقه است. خوشبین هستیم که روند همکاری بین کشورهای منطقه که خوشبختانه در یک سال گذشته شاهد پیشرفت آن هستیم با سرعت بیشتری به سمت جلو حرکت کند و شاهد شکل گیری استقرار و ثبات و تمرکز بر امنیت درونزا و فراگیر در منطقه باشیم. اهمیت حیاتی حوزه خلیج فارس و تنگه هرمز برای امنیت و منافع ملی ایران روشن است.
 • نیروی دریایی ایران با توانمندی و هوشیاری و دقت و رفتار حرفه‌ای با هرگونه اقدام غیرقانونی از ناحیه هر طرفی باشد برخورد حرفه‌ای، هوشمندانه و قانونی و متناسب خواهد داشت. در این خصوص تحولات را با حساسیت و دقت دنبال می‌کنیم و با کشورهای حوزه پیرامونی خلیج فارس گفت‌وگو و تبادل نظر و مشورت داریم و این مشورت‌ها را ادامه خواهیم داد.
 • ملت محرم هستند و در چارچوب تلاش ها و اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران نامحرم نیستند. برای ایران در موضوع آزادی زندانیان از زندان های آمریکا و رفع انسداد دارایی های ایران دستیابی به نتیجه حائز اهمیت است. به روند توافق پایبند هستیم.
 • آزادی حمید نوری از موضوعات مورد توجه ما در مناسبات و تعاملات با سوئد است. در چارچوب‌های مختلف سیاسی و حقوقی و قضایی این موضوع را به صورت جدی پیگیری می‌کنیم. بارها اعلام کردیم به اصل بازداشت ایشان اعتراض جدی داریم. به روند محاکمه ایشان اعتراض جدی داریم. نه بازداشت و نه محاکمه آن را قانونی تلقی نمی‌کنیم. برای حمایت کنسولی و قضایی از شهروند خود هیچگونه کوتاهی نکردیم.

 

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

  بله بله احسنت تو خلیج فارس عم حضور آمریکا غیر قانوني تر است

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها