مخالفت جمهوریخواهان آمریکا با توافق تبادل زندانیان با ایران

سناتورهای جمهوریخواه توافق تبادل زندانیان دولت بایدن با ایران را به "مماشات" و دادن "باج" به حکومت تهران تشبیه کرده و از اینکه ایران از پول های آزاد شده چه نوع استفاده ای خواهد کرد، ابراز نگرانی کردند.

مخالفت جمهوریخواهان آمریکا با توافق تبادل زندانیان با ایران
کد خبر: 627100
|
۱۴۰۲/۰۵/۲۱ ۰۰:۰۰:۳۳

​سناتورهای جمهوریخواه توافق تبادل زندانیان دولت بایدن با ایران را به “مماشات” و دادن “باج” به حکومت تهران تشبیه کرده و از اینکه ایران از پول های آزاد شده چه نوع استفاده ای خواهد کرد، ابراز نگرانی کردند.جمهوری خواهان آمریکا از توافق دولت بایدن برای تبادل زندانیان با ایران به عنوان “مماشات” انتقاد کردند.

به گزارش عصرایران، جمهوری خواهان آمریکایی با انتقاد از توافق تبادل زندانیان بین دولت بایدن و ایران، از اینکه در چارچوب این توافق دسترسی ایران به میلیاردها دلار از دارایی های بلوکه شده اش میسر می شود، انتقاد کرده و این اقدام را دادن نوعی باج از سوی دولت بایدن به ایران تعبیر کردند.

“جیم ریش” سناتور جمهوری خواه ارشد کمیته روابط خارجی سنا، روز پنجشنبه در توییتی نوشت: ” در حالی که من از آزادی آمریکایی‌هایی که به ناحق بازداشت شده‌اند استقبال می‌کنم، اما آزاد کردن ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به طور خطرناکی انگیزه بیشتری برای گروگان‌گیری می دهد  و سود بادآورده‌ای را برای ادامه تجاوزات رژیم فراهم می‌کند.”

او افزود: بایدن باید کسانی را که از آمریکایی ها به عنوان مهره های سیاسی استفاده می کنند مجازات کند و برای پایان دادن به این رویه تلاش کند.

برخی دیگر از چهره های جمهوری خواه نیز در مورد اینکه ایران چه کاری می تواند با آزادسازی اموال و دارایی هایش، انجام دهد ابراز نگرانی کردند.

سناتور “تام کاتن ” که عضو کمیته نیروهای مسلح سنا است، در بیانیه ای این توافق را “باج” و “عملی مماشات آمیز” خواند و هشدار داد که ایران از “این موارد (پول) به دست آمده به صورت غیرقانونی از جمله  برای حمله به نیروهای ما، تامین مالی تروریسم و تسلیح روسیه”  استفاده خواهد کرد.

۵ زندانی که ایالات متحده اکنون در تلاش برای آزاد کردن آنها است سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و دو نفر دیگر هستند که خانواده‌هایشان ترجیح دادند نامشان را معرفی نکنند.

حداقل برخی از آنها دارای تابعیت دوگانه ایالات متحده و ایران هستند. آنها به اتهامات جاسوسی بازداشت شده بودند.‌

ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد. این بدان معناست که دولت ایران شهروندان با تابعیت دوگانه آمریکایی- ایرانی را به عنوان شهروند آمریکا به رسمیت نمی‌شناسند و آنها را تنها اتباع خود می داند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها