فراکسیون هوش مصنوعی مجلس ، خبرساز شد

فراکسیون هوش مصنوعی در مجلس که چند ماهی است شکل گرفته، به تازگی با مصاحبه فلاحی نماینده مردم همدان خبرساز شده است.

فراکسیون هوش مصنوعی مجلس ، خبرساز شد
کد خبر: 624794
|
۱۴۰۲/۰۵/۰۶ ۱۸:۰۰:۱۴

فراکسیون هوش مصنوعی ، این جدیدترین تشکیلات در ساختار مجلس شورای اسلامی است که خبرساز شده است. فلاحی در مقام نایب رییس این فراکسیون گفته است آن‌ها می‌خواهند گام‌هایی بزرگ برای تدوین ضوابط هوش مصنوعی بردارند.

به گزارش خبرآنلاین، تنها چند ماه پس از فراگیر شدن انقلاب هوش مصنوعی در صنایع دانش محور دنیا، گروهی در مجلس شورای اسلامی فراکسیونی برای سامان دهی به ضوابط استفاده از هوش مصنوعی راه انداخته اند.

ریاست این فراکسیون را رضا تقی پور انوری بر عهده دارد. چهره شاخص طرح صیانت. وزیر ارتباطات دولت محمود احمدی نژاد با دیدگاه‌های نزدیک به طیف پایداری که از مخالفان سرسخت توسعه تکنولوژی‌های جدید است. از محدودیت برای ماهواره‌ها تا فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و حتی پلتفرم‌های نمایش خانگی.

این نماینده مجلس چند ماه پیش از اینکه خبر تشکیل فراکسیون هوش مصنوعی اینچنین خبرساز شود و با واکنش روبرو شود، در شهرستان قم و در جمع گروهی از طلاب گفته بود: «سال ۱۳۸۸ آقای اوباما می‌گوید: اگر تکنولوژی تغییر می‌کند، رهبران، به خصوص ابرقدرت ها، باید جغرافیای سیاسی را مطابق با این پیشرفت‌ها تغییر دهند و از سال ۱۳۸۸ به بعد در کشور‌های مقابل آمریکا، شکل درگیری‌ها عوض شده است، و از این سال به بعد درگیر مباحث جنگ نرم در فضای کشور هستیم.»

اما ماجرای شکل گیری فراکسیون هوش مصنوعی پس از آن در رسانه‌ها خبرساز شد که فلاحی نماینده مردم همدان در مصاحبه با بهارستان درباره جزئیات اهداف این فراکسیون سخن گفت. اینکه آن‌ها قرار است با قانون گذاری از این تهدید، یک فرصت بسازند!

او در بخش‌هایی از این مصاحبه گفته است: طی سال‌های گذشته ما شاهد رشد روز افزون فناوری‌های نوین با جایگاه محوری هوش مصنوعی هستیم. 

به طرزی در موج چهارم انقلاب صنعتی که طبق نظریات آینده‌پژوهان موجب تحولات عظیمی در تمامی ابعاد زندگی بشر می‌گردد هوش مصنوعی نقشی اساسی داشته و با اختلافی معنادار نسبت به سایر فناوری‌های نوین، چالش‌ها و ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد می‌کند. 

تحلیل ما این است که مجلس شورای اسلامی در این برهه تاریخی نقشی اساسی و غیر قابل اجتناب در زمینه‌ی هوش مصنوعی دارد.

ما بایستی در عین پذیرش این فناوری به عنوان یک ظرفیت، به صورت فعالانه به برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری، نظارت و توسعه‌ی هدفمندِ مطابق ارزش‌های فرهنگی و بومی خودمان اقدام کنیم.

فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده‌ها در راستای تحقق این اهداف فعالیت می‌کند.

فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده قصد دارد در قالب سه کمیته‌ی ۱- قانون‌گذاری هوش مصنوعی و حکمرانی داده ۲- کمیته رصد و نظارت هوش مصنوعی و حکمرانی داده ۳- کمیته تسهیل‌گری و حمایت از فعالین حقیقی و حقوقی عرصه هوش مصنوعی فعالیت نماید.

عمده فعالیت‌های ما در کمیته قانون گذاری در محور‌های بررسی طرح‌ها و لوایح ارائه شده و ارائه نظر تخصصی، تلاش برای تصویب طرح‌ها و لوایح همسو با سیاست‌های کلان این حوزه و به روزرسانی قوانین موثر بر هوش مصنوعی و حکمرانی داده می‌باشد.

در چنین شرایطی حضور دو چهره شاخص مخالف توسعه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در فراکسیونی که قرار است یک هوش مصنوعی را مدیریت کند، این پرسش را به وجود می‌آورد که آیا آن‌ها به دنبال تسهیل گری خواهند رفت یا هدف از چنین فراکسیونی ایجاد صیانتی جدید برای یک فرصت علمی بزرگ است؟

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها