گلایه محمد مهاجری از نماینده ولی‌فقیه در امور حج؛ تحت‌تاثیر کسانی که می‌خواهند رابطه ایران و عربستان را بهم بزنند، قرار نگیرید

محمد مهاجری نوشت: باید در نهایت ادب،احترام و فروتنی به آقای نواب توجه داد که تحت‌تأثیر افرادی که در لباس دوست، قصد برهم زدن روابط دو کشور را دارند قرار نگیرد. در عالم دیپلماسی واژه‌ها بار معنایی دارند و گاه یک کلام نادرست یا بیجا می‌تواند خسارت‌آفرین و زحمت‌افزا باشد.

گلایه محمد مهاجری از نماینده ولی‌فقیه در امور حج؛ تحت‌تاثیر کسانی که می‌خواهند رابطه ایران و عربستان را بهم بزنند، قرار نگیرید
کد خبر: 620119
|
۱۴۰۲/۰۴/۰۸ ۱۰:۵۵:۲۸

محمد مهاجری فعال سیاسی در کانال تلگرامی خود کسانی که به دنبال برهم زدن روابط ایران و عربستان هستند را نقد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، او نوشت:جناب حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، نماینده محترم ولی‌فقیه در امور حج و زیارت، چند روز پیش مصاحبه‌ای درباره سفر حج امسال و نیز تدارک برای سفر عمره داشت که بخش‌هایی از آن قابل تأمل به نظر می‌رسد به طوری که گمان می‌رود عبارات درست منتقل یا منتشر نشده‌اند. اگر چنین باشد لابد خود ایشان اصلاح خواهد کرد.

آقای نواب از برخورد سعودی‌ها با حجاج گلایه می‌کند و آن را خلاف انتظار می‌داند. دست‌کم خبرهایی که در روزهای اخیر از طرف زائران بیت‌الله و حرم نبوی به خانواده‌هایشان رسیده، غالباً حکایت از رفتار مؤدبانه دارد. کاش آقای نواب، حد توقع خود و نیز نمونه‌هایی از موارد سوء برخورد را مثال می‌زد؛ البته ایشان بلافاصله می‌گوید: «آن‌هایی که با زائران رفتار خوبی ندارند بیشتر سلیقه خودشان را اعمال می‌کنند که باید تذکر داد.» سؤال این است که آیا در این موارد تذکری به طرف سعودی داده شده؟ و اگر جواب مثبت است واکنش آن‌ها چه بوده؟

علاوه بر این رسانه‌ای کردن این موضوع توسط بالاترین مقام ایرانی در حج، قطعاً خلاف تدبیر است و حتی اگر واقعیت هم داشته باشد می‌توانست از طرق دیگر (مثلا حجاج) به رسانه‌ها منعکس شود.

جناب نواب از این‌که اجازه برگزاری دعای کمیل در جوار مسجدالنبی یا بام مسجد داده نشده انتقاد کرده است. قاعدتاً چنین موضوعی پروتکل‌های خاص خود را دارد. اگر سازمان حج قبلاً چنین توافقی را انجام داده (که از فحوای بیان آقای نواب چنین برنمی‌آید) جای گلایه وجود داشت، اما به نظر می‌رسد چنین توافقی نبوده است؛ وانگهی رابطه ایران و عربستان در مقطع جدیدش عمری بسیار کوتاه دارد و قاعدتاً توافق بر سر جزئیاتی چون دعای کمیل مستلزم گذر زمان است.

از سوی دیگر اینک که به هر دلیل، حج تحت مدیریت دولت عربستان انجام می‌شود و قواعدی برای آن وضع شده، باید به آن احترام گذاشت و در بستر مناسب، درخواست‌ها را مطرح کرد. به نظر می‌رسد عربستان که اخیراً سیاست همگرایی با ایران را برگزیده است در مقابل برخی درخواست‌ها مقاومت نکند.

نمونه این همراهی را در مصاحبه آقای نواب هم می‌توان یافت. آن‌جا که می‌گوید عربستان درخواست کرده بلافاصله بعد از حج تمتع برای زائران عمره برنامه‌ریزی شود، مؤید همراهی آن‌هاست. هرچند اظهارات آقای نواب مبنی بر این‌که اول باید هتل‌هایشان را سم‌پاشی کنند، کاملاً عجیب و غیرمنتظره است. کشوری که سالانه پذیرای میلیون‌ها حج‌گزار و عمره‌گزار است قطعاً چنین مسائل پیش پا افتاده‌ای را حل کرده است.

در پایان باید در نهایت ادب،احترام و فروتنی به آقای نواب توجه داد که تحت تأثیر افرادی که در لباس دوست، قصد برهم زدن روابط دو کشور را دارند قرار نگیرد. در عالم دیپلماسی واژه‌ها بار معنایی دارند و گاه یک کلام نادرست یا بیجا می‌تواند خسارت‌آفرین و زحمت‌افزا باشد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها