محمدعلی ابطحی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

مردمی که به سمت خاتمی نروند، مسلما به سمت لاریجانی و ناطق نوری هم نخواهند رفت

دوره سیاستمداران سنتی تمام شده

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: مردمی که به سمت خاتمی نروند مسلما به سمت لاریجانی و ناطق نوری هم نخواهند رفت. کلا به دلیل تغییر جدی نسل‌ها معتقد هستم نمایندگی این جامعه را باید افرادی از نسل خودشان به عهده بگیرند و دوره سیاستمداران سنتی چه در طیف اصولگرا و چه در طیف اصلاح‌طلب به پایان رسیده است.

مردمی که به سمت خاتمی نروند، مسلما به سمت لاریجانی و ناطق نوری هم نخواهند رفت
کد خبر: 597094
|
۱۴۰۱/۱۱/۲۵ ۰۹:۱۰:۰۰

محمدعلی ابطحی، چهره نزدیک به رئیس دولت اصلاحات،در پاسخ به اینکه با توجه به بیانیه اخیر خاتمی، آیا او معتقد است که مردم از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان عبور کردند؟ گفت: بین اصلاح‌طلبان و اصلاح‌طلبی تفاوت بسیاری وجود دارد. بنده معتقد هستم که صدای هر دو جریان سیاسی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان شنیده نمی‌شود و مخاطبی ندارند اما در بحث اصلاح‌طلبی تصورم این است که اتفاقا روز به روز داریم به آن نزدیک‌تر می‌شویم و جامعه بیشتر به دنبال آن است.

به گزارش منیبان، بخش هایی از گفت و گوی ابطحی را در ادامه می خوانید:

  • این موضوع از آن جهت است که اتفاقات اخیر دو رأس سخت داشت، یکی اپوزسیونی که معتقد است به چیزی جز سقوط نظام نباید اندیشید و یکی هم بخشی از حاکمیت که معتقد بود یک قدم نباید عقب نشست.
  • این دو جریان در مقابل هم قرار گرفتند که عملاً‌ دو رأس سخت نمی‌توانند به هم کمک کنند و خودشان هم به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسند بنابراین در این میان فضایی برای تفکر اصلاح‌طلبی باز می‌شود و فکر می‌کنم جامعه و حاکمیت به این سمت و سو خواهند رفت و نظرات و عقاید افراطیونی که در آن دو رأس قرار گرفته‌اند منزوی خواهد شد.
  • به عقیده من جامعه اصلا سراغ افراد نخواهد رفت بلکه سراغ تفکر خواهد رفت و این تفکر است که در جامعه مطرح خواهد شد و حضور پیدا خواهد کرد. تفکر اصلاح‌طلبی که در آینده در ایران حاکم خواهد شد تفکر اصلاح‌طلبی ساختاری است و اصلاح‌طلبی قدرتمندتر از اصلاح‌طلبی که تا به حال بود.
  • فکر می‌کنم ساختارهای اصلاح‌طلبی تنها راهی است که امکان انجام شدن دارد. شاید خیلی ها مایل نباشند که اجازه وقوع این اتفاق را بدهند اما در عمل این اتفاق رخ خواهد افتاد مثل همین رفتاری که قوه قضاییه بعد از این ماجراهای اخیر انجام داد منحصر به فرد بود و این اتفاقات یک حرکت‌های اصلاحی است.
  • اعتراض به دستگیری‌ها و اعدام‌ها، یک حرکت اصلاحی است و این رفتاری هم که اتفاق افتاد و زندانیان آزاد شدند هم یک حرکت اصلاحی است.
  • مردمی که به سمت خاتمی نروند مسلما به سمت لاریجانی و ناطق نوری هم نخواهند رفت. کلا به دلیل تغییر جدی نسل‌ها معتقد هستم نمایندگی این جامعه را باید افرادی از نسل خودشان به عهده بگیرند و دوره سیاستمداران سنتی چه در طیف اصولگرا و چه در طیف اصلاح‌طلب به پایان رسیده است.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها