محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی:

برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: موضع گیری آژانس باعث ابراز تاسف است. برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود.

برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود
کد خبر: 594979
|
۱۴۰۱/۱۱/۱۳ ۱۲:۴۵:۴۳

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی در پی مزاحمت‌ها، تخریب‌ها و تحریم‌های مختلف و متعدد به حوزه‌های مختلف صنعت هسته ای ورود پیدا کرده است.

به گزارش میزان، وی با بیان اینکه این نمایشگاه در چارچوب جهاد تبیین در میان اتهام زنی‌های روزافزون غرب علیه کشورمان برگزار شد تا نشان داده شود که دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشورمان با اتهامات مبنی بر عدم مسالمت آمیز بودن صنعت هسته‌ای، کاملا متفاوت است، اظهار کرد: امروز در شرایطی هستیم که برای همه موارد موجود در این نمایشگاه هیچ گونه دسترسی به خارج نداشتیم.

به گفته وی، پروژه‌های تحقیقاتی که در مشارکت آژانس و فراتر از تحریم‌ها بوده، همکاری با خارج بوده است اما در بقیه موارد کاملا براساس اسناد راهبردی پیش رفتیم.

اسلامی در بخشی دیگر گفت: رسیدن به تولید برق هسته‌ای به ۲۰ درصد سبد برق کشور یک هدف‌گذاری کمی است که در برنامه سازمان قرار دارد؛ در عرصه‌های پزشکی، محیط زیست، سلامت و امنیت غذایی مواردی هستند که در اهداف کلی هدف گذاری شده اند؛ دستاوردی که امروز رونمایی شد نیز در همه صنایع غذایی می‌تواند به عنوان وسیله مکمل مستقر شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین درباره گزارش ادعایی آژانس تصریح کرد: موضع گیری آژانس باعث ابراز تاسف است؛ اولا گزارش‌ها درباره هیچ کشوری جز ایران بلافاصله رسانه‌ای نمی‌شود؛ برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود اما آن را بلافاصله به آژانس گزارش کرد؛ ما بلافاصله توضیحات را ارایه کردیم که فیلم آن موجود و قابل ارائه است؛ این توضیحات همان روز مکاتبه شد؛ بازرس آژانس هم متوجه اشتباه خود شد.

وی در بخشی دیگر گفت: در حوزه پرتودهی نیز قصد داریم گستره ملی را تحت پوشش قرار دهیم و امنیت غذایی سراسر کشور را ارتقا و ضایعات مواد غذایی را کاهش دهیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه این سازمان برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌ای، گفت: سازمان انرژی اتمی ۱۰ هزار مگاوات را که در قانون پیش بینی شده مرور کرده و شرکت‌های نیروگاهی را در شمال و جنوب ایجاد کرده است؛ با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده و همکاری شرکت‌های بزرگ این اقدام در دست انجام است؛ با این نرخ بازدهی که داریم، زودتر از زمان بندی پیش بینی شده به اهداف خود می‌رسیم؛ تامین ۲۰ درصد برق کشور هدف کلان سازمان است که آن را محقق خواهیم کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها