محمد صفری ملک میان، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲:

آمارهای ارائه شده توسط رئیسی هم برای مجلس و هم برای مردم مبهم است

یک نماینده مجلس گفت: اینکه آقای رئیس‌جمهور آمار می‌دهند که ما برای یک میلیون نفر اشتغالزایی داشتیم مساله‌ای است که هم برای مردم و هم برای نمایندگان مجلس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید روشنگری و شفاف‌سازی شود.

آمارهای ارائه شده توسط رئیسی هم برای مجلس و هم برای مردم مبهم است
کد خبر: 592986
|
۱۴۰۱/۱۱/۰۳ ۱۰:۳۸:۰۰

محمد صفری ملک میان، عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲  در رابطه با آمارهای ارائه شده از سوی رئیس جمهور در جلسه صحن علنی روز یکشنبه (۲ بهمن) مجلس و واکنش‌ها نسبت به این آمارها، گفت: یکی از اشتباهاتی که مسئولان تراز اول و مقامات به ویژه روسای محترم جمهور مرتکب می‌شوند مساله اکتفا کردن به آمارهایی است که کارگزاران پایین‌دستی به مقامات بالادستی انتقال می‌دهند و این جزو مواردی است که مقام معظم رهبری همواره تاکید دارند که ما به این آمارها بسنده نکنیم.

به گزارش ایلنا، بخش هایی از گفت و گوی صفری ملک میان را در ادامه می خوانید:

  • اینکه آقای رئیس‌جمهور آمار می‌دهند که ما برای یک میلیون نفر اشتغالزایی داشتیم مساله‌ای است که هم برای مردم و هم برای نمایندگان مجلس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و باید روشنگری و شفاف‌سازی شود. یا در برخی شاخص‌ها و موارد دیگر هم ایشان آمارهایی را مطرح می‌کنند که شاید برای جامعه چندان ملموس نباشد.
  • من در رأی‌گیری کلیات لایحه بودجه علیرغم اینکه مجلس به آن رأی موافق داد و تصویب شد؛ هم در صحن علنی و هم در کمیسیون تلفیق به کلیات لایحه بودجه رأی مخالف دادم.
  • دلیل مخالفت بنده هم این بود که به اعتقاد من، آن «تحول اقتصادی» که یکی از برنامه‌ها و شعار‌های راهبردی آقای رئیس‌جمهور بود و ما برهمین اساس به ایشان کمک کردیم و رأی دادیم و انتظار داشتیم، با این بودجه نمی‌تواند آن تحولات اقتصادی را دنبال کرده و پیش ببرد.
  • همچنین لازم می‌دانم به ضرس قاطع بگویم که با توجه به شرایط و منابع مالی موجود، عمده عددهایی که در لایحه بودجه آمده و تعریف شده قابلیت تحقق ندارد. در مجموع حرف‌های بسیار زیادی پیرامون کلیات و همینطور مسائل جزئی لایحه بودجه وجود دارد که ان‌شاءالله در کمیسیون های تخصصی و بعد در کمیسیون تلفیق نسبت به رفع و اصلاح آن تلاش خواهیم کرد.
  • انتظار داریم دولت محترم به سمتی حرکت کند که منابع موجود را دقیق برآورد کرده و مصارفی که براساس آن تنظیم می‌شود را به نحوی تنظیم کند که یک تناسب و سنخیت میان منابع و مصارف پدید آید تا از یکسو در طول سال آینده با کسری بودجه مواجه نشویم و از سوی دیگر برای بسیاری از پروژه‌های عمرانی که بر زمین مانده و متوقف شده است، اعتبار تخصیص داده شود تا کار پیش برود.
  • دولت باید مسائل موجود در کشور را اولویت‌بندی کرده و براساس آن نسبت به تدوین بودجه اقدام کند، برای مثال اکنون در کشور ما مساله بهداشت یک اولویت اساسی و مهم است، آموزش و پرورش یکی از موضوعات بسیار مهم است یا اینکه ورزش و تندرستی یکی دیگر از موضوعات دارای اهمیت است. دولت باید در بودجه به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کرد که بتواند به اولویت‌های اصلی کشور برسد؛ این جزو درخواست‌ها و مطالبات ما بود که ان‌شاءءالله هم در کمیسیون تلفیق و در صحن این موارد را مطرح و مطالبه خواهیم کرد. 

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندی ها

خواندنی ها