اساسی‌ترین نظام دموکراتیک بر مبنای فکری اسلامی در منطقه هستیم
کد خبر: 583868
۱۴۰۱/۰۹/۰۲ ۱۲:۴۳:۲۹

محمود عباس‌زاده مشکینی، عضو کمیسیون امنیت ملی:

اساسی‌ترین نظام دموکراتیک بر مبنای فکری اسلامی در منطقه هستیم

اگر زبان مردم را نمی‌فهمیم چگونه در جایگاه اداره امور آنها می‌نشینیم؟

یک نماینده مجلس گفت: الحمدالله ما یک نظام مردمی داریم و بزرگترین و اساسی‌ترین نظام دموکراتیک بر مبنای فکری اسلامی در منطقه هستیم. بزرگترین سرمایه ما مردم است؛ این انقلاب مردمی است، نظام مردمی است برای مردم و با رأی آن‌هاست.

محمود عباس‌زاده مشکینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره اعزامی هیأتی از سوی مقام معظم رهبری به استان سیستان و بلوچستان و تاثیر این اقدامات در فضای کشور گفت: معتقدم اگر نهادهای پایین دستی تحلیل واقع‌بیانیه‌ای از قضایا داشته باشند و رفتار درست، اقدام به موقع عادلانه، عاقلانه، شجاعانه و دور از محافظه‌کاری انجام دهند، که همه این‌ها هم به تحلیل واقع‌بینانه از وضعیت موجود بازمی‌گردد، کار به آنجا نمی‌کشد که از رهبری هزینه شود، ایشان ستون خیمه نظام سیاسی ماست و نباید کاری کنیم از این منبع استراتژیک هزینه شود.

به گزارش ایلنا، بخش هایی از گفت و گوی عباس زاده را در ادامه می خوانید:

 

*ما معمولا هنگامی که در مقابل دوربین‌ها صحبت می‌کنیم، یک ژست خاصی می‌گیریم و می‌گویم «بسم‌الله الرحمن الرحیم؛ بین اعتراض و اغتشاش باید حتما تبعیض قائل شویم و این‌ها از هم تفکیک کنیم» بعد هم بلافاصله می‌گوییم اعتراض حتما در چارچوب قانونی پیگیری شود.

* من به عنوان کسی که دبیر کمیسیون ماده احزاب و ۶ سال مدیرکل سیاسی وزارت کشور بودم، می‌پرسم این پیگیری و طرح اعتراض قانون یعنی چه؟ کدام قانون؟ مشخصا کسی که بخواهد مجوز دهد باید بر اساس قانون بدهد. من مدیرکل سیاسی وزارت کشور بودم نهایتا این درخواست مجوز به دست من می‌آمد دیگر، من چگونه باید مجوز می‌دادم و یا نمی‌دادم؟ بر اساس قانون باید مجوز می‌دادم؟

*از دوستان بسیار عزیزم که سواد و فهم‌شان بسیار بیشتر از بنده است، می‌پرسم این چارچوب قانونی که همه آقایان به آن اهاله می‌دهند، کجاست؟ چه کسی باید این موضوع را پیگیری کند تا محقق شود؟ مجلس. مجلس باید حق مردم و تحقق قانون اساسی را پیگیری کند. مجلس باید این کارها را انجام دهد. مجلس باید خودش را از حاشیه کنار بکشد و با درک واقع بینانه از قضایا پیش برویم. 

*الحمدالله ما یک نظام مردمی داریم و بزرگترین و اساسی‌ترین نظام دموکراتیک بر مبنای فکری اسلامی در منطقه هستیم. بزرگترین سرمایه ما مردم است؛ این انقلاب مردمی است، نظام مردمی است برای مردم و با رأی آن‌هاست. بزرگترین سرمایه ما این است.

*ما باید برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات در ساختن و اداره کشور کار کنیم. منبع قدرت ما مردم هستند اگر خدایی ناکرده از مردم فاصله بگیریم بزرگترین خسارت را خواهیم دید.

*مسئولانی همچون آقای ضرغامی می‌گویند من بازجوی دهه هشتادیا صحبت کردم می‌گوید من متوجه نمی‌شوم این‌ها چه می‌گویند، یا در یک فایل صوتی که منتشر شده است یکی از مسئولان می‌گوید ما با کسانی مواجه هستیم که چیزی برای از دست دادن ندارند و صحبت از گفت‌وگو به میان می‌آید راه این گفت‌وگو چیست،  کسی که مرتکب جرم می‌شود باید بازداشت شود. جرم هم مشخص است چیست. راه‌های اثباتش هم در قانون مشخص است.

*من اعتقاد دارم نه از این طرف بام باید بیفتیم نه از آن طرف بام. من شخصا حرف مردم را می‌فهمم. اینجوری نیست که حرف مردم فهمیدنی نباشد. چرا نمی‌فهمیم؟ این‌ها بچه‌های ما هستند. این دانش‌آموزانی که امروز در مدارس هستند، بچه‌های ما هستند؛ در مدارس خودمان تربیت شدند.

*اینها پای صدا و سیمای خودمان نشسته‌اند چرا نباید زبان‌شان را بفهمیم؟ تا به حال چه‌کار می‎‌کردیم که زبان‌شان را نفهمیده‎‌ایم؟ کجا غافل بوده‌ایم؟ چرا نباید بفهمیم؟ اگر زبان مردم را نمی‌فهمیم چگونه در جایگاه مدیریت اداره امور مردم می‌نشینیم؟ چرا باید بنشینیم؟

*من اعتقاد دارم ما زبان مردم را متوجه می‌شویم خوب هم متوجه می‌شویم بعضی وقت‌ها خودمان را می‌زنیم به متوجه نشدن، آدم باید کمی جرائت ابراز نظر داشته باشد. الحمدالله نظام سیاسی ما یک نظام دموکراتیک برمبنای نظام فکری اسلامی است و از گفت‌وگوی درست و منطق قوی استقبال می‌کند و به اصول اعتقاد داریم.

*به اصلاح در چارچوب هم باید اعتقاد داشته باشیم و داریم. برخی‌ها هم خدا را می‌خواهند هم خرما را؛ خیر، بعضی جاها دست زدن به تغییرات بزرگ و اصلاحات عمیق در چارچوب اصول نیاز است.

*عفت در بین بانوان ما در جامعه ریشه دارد نهادینه شده است و همین نهادینگی را حفظ می‌کند اگر امسال کار را خراب نکنیم، این نهادینگی حفظ می‌شود چراکه ریشه در ژن و خون مردم ایران دارد. ریشه در ژن بانوی مسلمان دارد.

*گاهی اوقات خود ما کار را خراب می‌کنیم به نظر من ما زبان مردم را می‌فهمیم که باید بفهمیم. اگر نمی‌فهمیم باید فکر دیگری کرد. باید گفت یک جای کار ایراد بسیار اساسی دارد که ما یا نمی‌فهمیم ایراد کجاست یا می‌فهمیم و خودمان را به آن راه می‌زنیم. 

*به نظر من نظام جمهوری اسلامی با این قانون اساسی، با این ملت بامعرفت و با این رهبری هوشمند ظرفیت تحول مثبت و هدایت جامعه به سمت تکامل و رساندن این جامعه، مردم و کشور به قله‌های فضلیت را دارد و مجلس و دولت هم باید وظایف و کار خودشان را انجام دهند. 

*نکته مهم این است که از انرژی و نقش مردم نباید غافل شویم غفلت از نقش و انرژی مردم خسارت‌های غیرقابل جبرانی به بار می‌آورد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 5 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی