افرادی با وعده آزادی بازداشتی‌های اخیر درخواست ۲ میلیارد تومان پول به خانواده‌های‌شان داده‌اند
کد خبر: 582969
۱۴۰۱/۰۸/۲۷ ۱۲:۵۶:۲۴

علی مجتهدزاده، وکیل پایه یک دادگستری:

افرادی با وعده آزادی بازداشتی‌های اخیر درخواست ۲ میلیارد تومان پول به خانواده‌های‌شان داده‌اند

یک وکیل پایه یک دادگستری گفت: برخی‌ افراد با درخواست مبالغی از ۵۰۰ میلیون تا ۲ میلیارد تومان قول آزادی به خانواده افراد بازداشت شده حوادث اخیر داده‌اند.

علی مجتهدزاده، وکیل پایه یک دادگستری درباره رسیدگی به پرونده‌ افراد بازداشت شده در حوادث اخیر کشور، گفت: تعداد بازداشتی‌ها زیاد است، به طوری که شاید روزی ۷ الی ۸ نفر در خصوص این بازداشتی‌ها با من تماس می‌گیرند و آنقدر این تعداد زیاد است که اگر اجازه ورود به پرونده‌ها را هم داشته باشیم، نمی‌توانیم این تعداد را پاسخگو باشیم.

به گزارش ایلنا، بخش های از گفت و گوی مجتهدزاده را در ادامه می خوانید:

*دادسرا مرحله مهم در رسیدگی به این پرونده‌هاست که رسما وکلا را از ورود پرونده در مرحله دادسرا کنار گذاشتند. یک اقدام عجیب دیگری هم که انجام می‌شود این است که به خانواده‌ها به دلیل این‌که یک دادسرا با ۴ الی ۵ بازپرس به این حجم از پرونده‌ها رسیدگی می‌کند، اجازه پیگیری نمی‌دهند که با حجم ورودی این پرونده‌ها بسیار طبیعی است که نتوانند رسیدگی کنند.د

*در خصوص صحبت‌های سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر اینکه ۴ شعبه برای رسیدگی به پرونده بازداشت‌شدگان حوادث اخیر قرار داده‌اند، شعبه یک بازپرس دارد، منظورشان شعبه بازپرسی بوده است یا شعب رسیدگی‌کننده دادگاه؟ 

*آقایان قائل به این هستند همه پرونده‌ها را یک جا جمع و در یک دادسرا با یک تعداد بازپرس و دادیار محدود رسیدگی کنند که این راه مناسبی برای رسیدگی نیست، به اعتقاد من باید این پرونده‌ها را در اختیار همه دادسراها قرار دهند چراکه ما تعداد زیادی بازپرس و دادسرا در کشور داریم.

*بسیاری از این افرادی که دستگیر شدند اتهام‌شان اجتماع و تبانی نیست. اخلال در نظم عمومی، نهایتِ اتهام بسیاری از افرادی که دستگیر می‌شوند خواهد بود که یک جرم غیرامنیتی در دادسرای عمومی است.

*خانواده‌ها مدت‌ها از بچه‌های خودشان بی‌خبر هستند. بسیاری از این خانواده‌ها می‌گویند فرزند ما ۳۰ روز است که بازداشت شده تنها یک یا ۲ بار تماس گرفته است، نمی‌دانیم چطور است؟ اگر اجازه دهند این پرونده‌ها در دادسراهای مختلف رسیدگی شود، قطعا این اتفاقات نمی‌افتد.

*ایراداتی که وجود دارد این است که وکلا را حذف کردند. خانواده‌ها امکان پیگیری ندارند، خود زندانیان بسیار کم می‌توانند تماس بگیرند. ۲ شعبه‌ وجود داشت که در احکام بسیار سخت‌گیر بودند زمان آقای رئیسی  گفتند پرونده‌هایی را به این‌ها ندهید در صورتی که امروز مشاهده می‌کنیم دوباره پرونده‌ها به یکی از این ۲ شعب ارجاع داده می‌شود.

*یک اتفاق خطرناک که این وسط افتاده است و من زیاد مشاهده می‌کنم این است که کسانی به خانواده‌ها مراجعه می‌کنند و می‌گویند به ما ۵۰۰ میلیون تومان یا یک میلیارد یا دو میلیارد بدهید تا زندانی شما را آزاد کنیم؛ من نمی‌دانم این‌ها کارچاق‌کن هستند، دلال هستند و یا مسئولیت و پست دارند؟!

*بعضی از وکلایی که فاقد مسئولیت هستند نیز یک حق الوکاله نامتعارف از مردم مطالبه می‌کنند و این هم دلیلش ماده ۴۸ است که شما اجازه ورود به همه وکلا را نمی‌دهید و برای یکسری وکیل رانت ایجاد می‌شود که در مواقعی برخی از این وکلا هم خیلی مسئولیت‌پذیر نیستند و در این پرونده‌ها با انگیزه وارد نمی‌شوند و برخی برای حق‌الوکاله وارد دادگاه می‌شوند و رقم‌های نامتعارف از مردم مطالبه می‌کنند. 

*البته این موضوع مختص تمام وکلای تبصره ماده ۴۸ نیست، بعضی از همکاران خود ما هم توقعات نامعقول دارند و حق‌‌الوکاله نامعقول از مردم می‌خواهند. بسیاری هم هستند شرافتمندانه کار می‌کنند و در مرحله دادگاه پرونده‌ها را مجانی می‌گیرند، این‌ها وکلای داوطلب هستند و حتی دوست‌ دارند به مردم کمک کنند اما بعضی وکلا هم درخواست حق‌الوکاله نامتعارف دارند.

*اگر بناست با مفاسد اقتصادی برخورد شود این یکی از بزرگترین مفاسدی است که در حال حاضر امروز دستگاه قضایی با آن دست به گریبان است و آقای اژه‌ای، رئیس دادگستری و  دادستان تهران باید کاری کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 28 رای موافق و 6 رای مخالف

 • سیمین ارسالی در
  شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱

  پدر ومادر این بازداشتی ها اگر شیشه پنجره های منزلشونو می شکستند خسارت نمی گرفتند
  به مملکت و دولت خسارت زدند باید مجازات بپردازند
  عمل وعکس العمل

 • Ali ارسالی در
  شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱

  ظاهرا شمانزدیکانتون تواغتشاشات دستگیرشدن و این در ب اون درمیکوبین تا اجازه وکالت بگیرین....این راهش نیست!درضمن تو ایران ما وکیلی نداریم ک قبل ازاینکه پول نگیره بره دادگاه.برو خودتو خرکن....اهان یادم افتاد تو دادگاه ی عده ازاین دانشجو وکیلارو اوردن ریختن اونجا ک کاریاد بگیرن نکنه ب اونامیگی شرافتمندانه میرن دادگاه؟؟؟؟حتما😅

 • محمدجواداصفهانی ارسالی در
  شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱

  دروغگو.............

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی