ایران، ناکامی در برجام را با روی آوردن به چین جبران می‌کند؟
کد خبر: 582072
۱۴۰۱/۰۸/۲۱ ۱۸:۲۰:۴۴

دنیای اقتصاد:

ایران، ناکامی در برجام را با روی آوردن به چین جبران می‌کند؟

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: تهران روی کمک پکن حساب ویژه‌ای باز کرده و در واقع اینجا صحنه تماشای برجام با لنز اقتصادی دولت است، به طوری‌که با حصول توافق، فروش نفت به‌خصوص به چین بیشتر شده و به دنبال آن درآمد دولت افزایش خواهد یافت.

روزنامه دنیای اقتصاد در مطلبی به این موضوع پرداخت که ایران پس از شکست در برجام چه راهبردی در پیش خواهد گرفت. به اعتقاد این روزنامه جمهوری اسلامی برای جبران این شکست به شرق به ویژه چین نگاه ویژه‌ای خواهد داشت.

به گزارش دنیای اقتصاد، در دولت رئیسی احتمال دارد نگاه به برجام و به تبع آن دیپلماسی، به‌خصوص با همسایگان، در یک سیاست و استراتژی خلاصه شود و آن راهبرد نگاه به شرق است. در حوزه امنیتی، جمهوری اسلامی ایران، به‌خصوص با تماشای وضع کنونی اوکراین، امنیت و منافع وجودی‌اش را به مساله‌ دیگری گره نخواهد زد و به دنبال ایجاد حداکثر بازدارندگی امکان‌پذیر براساس شرایط است. در بخش اقتصادی اما، تهران روی کمک پکن حساب ویژه‌ای باز کرده و در واقع اینجا صحنه تماشای برجام با لنز اقتصادی دولت است، به طوری‌که با حصول توافق، فروش نفت به‌خصوص به چین بیشتر شده و به دنبال آن درآمد دولت افزایش خواهد یافت.

همچنین با احیای برجام، گفت‌وگو در سطح منطقه‌ای که هم‌اکنون با عربستان در جریان است، سبب تنش‌زایی و دورشدن منطقه از بحران و زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری چینی‌ها در ایران خواهد شد؛ موضوعی که به دلیل وضع مبهم کنونی ثبات در خاورمیانه، انجام نپذیرفته است.مشخص نیست که منظور دولت ایران از مزایای اقتصادی برجام، توسعه اقتصادی با اولویت بالا همزمان با ادغام بیشتر در اقتصاد جهانی است یا تاثیر اقتصادی ساده مبتنی بر افزایش درآمدهای حاصل از فروش نفت و برخی قراردادهای تجاری با چین.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 2 رای موافق و 5 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی