بانیان وضع موجود نمی‌دانند چه کسی را متهم کنند/ خاندوزی علیه قالیباف
کد خبر: 581797
۱۴۰۱/۰۸/۱۹ ۰۷:۰۵:۰۰

بانیان وضع موجود نمی‌دانند چه کسی را متهم کنند/ خاندوزی علیه قالیباف

بانیان وضع ناجور موجود هرکدام برای فرار از پاسخگویی به متهم کردن یکدیگر روی آوردند. بدون آنکه توجه کنند، مردم می بینند که با آن وعده های و نقدهایی که به دولتهای قبل داشتند خودشان چه وضعی را برای معیشت مردم رقم زدند.

هشت ماه از سال گذشته و در آستانه فرستادن بودجه جدید به مجلس هستیم که دولت و مجلس یادشان افتاده بر سر درآمد مربوط به تبصره 14 بودجه (که رقم سنگین 660 هزار میلیارد تومان) را شامل می شود اختلاف نظر دارند. رئیسی که پیشتر می گفت: «حسرت حاشیه سازی و تقابل دولت و مجلس را به دل بدخواهان خواهیم گذاشت» حالا مانده است که با مجلس چه کار کند؟ 

به گزارش امتداد، اختلاف از آنجا شروع شد که مجلس رئیس سازمان برنامه و بودجه را به صحن علنی فراخوانده بود. کاظمی بعد از یک تاخیر به مجلس و در نهایت تقصیر عدم تحقق درآمد بودجه را به گردن مجلس انداخت. ابراهیم رئیسی نیز امروز در جلسه هیات دولت گفت: تبصره ۱۴ قانون بودجه در زمینه هدفمندی یارانه‌ها حدود ۳۴۰ هزار میلیارد تومان بود که دولت در لایحه بودجه امسال پیشنهاد کرد این رقم به ۴۷۰  هزار میلیارد تومان برسد اما مجلس در نهایت آن را به ۶۶۰ هزار میلیارد تومان رساند که مورد اعتراض سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت و همان زمان هم اعلام شد که این منابع قابل وصول نیست زیرا دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل های انرژی و آب، برق و گاز ندارد.»

رئیسی میرکاظمی را به کم کاری متهم کرد و گفت که «سازمان برنامه و بودجه باید پیش‌تر درباره تغییرات ایجاد شده در بودجه توسط مجلس و عواقب آن یعنی عدم تحقق برنامه‌های دولت در زمینه اشتغال و همچنین مخالفت خود با ناترازی ایجاد شده را به مجلس، نخبگان و مردم اطلاع‌رسانی می‌کرد.»  

اما حالا مساله این است که دولت معتقد است برای اجرای تعهدات خود در قانون بودجه نیازمند افزایش قیمت حامل های انرژی است که مهمترین آن قیمت گاز و بنزین است. اما از سوی دیگر می داند که دست زدن به قیمت حامل های انرژی آتش اعتراضات را تندتر خواهد کرد.  

مجلس اما معتقد است که درآمد دولت محقق شده است و از همان درآمد محقق شده دولت پولها را پرداخته نمی کند.  

اینجا صحبت از کل رقم 660 هزار میلیارد تومان نیست. بلکه قالیباف از رقم پرداخت نشده 13 همت (هزار میلیارد تومان) سخن گفته است: «دولت مکلف بود در سال گذشته ۳۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال پرداخت کند اما 13 هزار میلیارد تومان را پرداخت نکرد با وجود این که منابع آن به صورت کامل محقق شده بود.»  

نکته اینجا بود که دولت معتقد است که درآمدهایی که مجلس برای آنها دیده محقق نشده است. اما مجلس می گوید اتفاقا در جایی که درآمدها 100 درصد محقق شده دولت به جای آنکه بودجه را صرف اشتغال کند، صرف معیشت (بخوانید یارانه) کرده است.  

بعد از گلایه های قالیباف به خاندوزی و پاسخ تند خاندوزی به قالیباف، اینبار مشاور قالیباف بود که پاسخ وزیر اقتصاد را داد. احسان عسگری مشاور قالیباف در توئیتی از تعجب خود را از رفتار خاندوزی اعلام کرد و نوشت: «حالا که خود باید در خصوص وضعیت اتصادی کشور و هزینه کرد بودجه و اشتغال و تورم و نقدینگی پاسخگو باشید مجلس را تماشاچی و بی عمل می خواهید» 

بانیان وضع ناجور موجود هرکدام برای فرار از پاسخگویی به متهم کردن یکدیگر روی آوردند. بدون آنکه توجه کنند، مردم می بینند که با آن وعده های و نقدهایی که به دولتهای قبل داشتند خودشان چه وضعی را برای معیشت مردم رقم زدند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 3 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی