واکنش محمد مهاجری به جایگاه فحاشی در تظاهرات: پدیده جدید نیست، فقط دم کشیده
کد خبر: 581469
۱۴۰۱/۰۸/۱۷ ۰۸:۴۵:۰۰

واکنش محمد مهاجری به جایگاه فحاشی در تظاهرات: پدیده جدید نیست، فقط دم کشیده

محمد مهاجری نوشت: عالم سیاست هیچ‌وقت پاستوریزه نبوده و فحاشی در آن رواج داشته است.

«فحش‌هایی که دم کشیده‌اند!» عنوان یادداشت محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا برای روزنامه اعتماد است که در آن آمده است: عالم سیاست هیچ‌وقت پاستوریزه نبوده و فحاشی در آن رواج داشته است. در بعضی کتاب‌های تاریخی، اشارات کوچکی به این ناسزاها شده و به ‌نظر می‌آید تاریخ علاقه چندانی به ضبط جزییات آنها نداشته و به همین دلیل، اشاعه آن از طریق نقل سینه به سینه بوده است. هرچند از گذشته‌های دور اطلاع زیادی در دست نیست اما اگر هم‌سن‌وسال‌های من به خاطره سال‌های پیش از انقلاب و اوایل پیروزی رجوع کنند حتما کلماتی که در تظاهرات و میتینگ‌ها مطرح می‌شد و بار توهین و ناسزا داشت، جلوی چشم‌شان رژه می‌روند.

اگر جلوتر بیاییم حتما خبرنگارانی که گزارش‌های میدانی مربوط به 25 سال قبل (دوره اصلاحات) را نوشته‌اند به‌ خاطر دارند که در درگیری‌هایی که در اطراف دانشگاه و مکان‌های دیگر بین دانشجویان چپ و راست صورت می‌گرفت، طرفین به همدیگر گل هدیه نمی‌دادند! غیر از شعارهای سیاسی که هر طرف سعی می‌کرده با شدت و حدت بیشتر و با صدای بلندتر فریاد بزند، مشتی حرف زشت و ناروا هم ردوبدل می‌شد.

البته که اکثر آنها بر صفحات روزنامه‌ها نقش نبست و لابد مانند پیشینیان، در تاریخ هم نخواهد آمد. از جمله این خاطره که یکی از چهره‌های سرشناس که مکررا با خودروی بلندگودارش در تهران و شهرستان‌ها حاضر می‌شد، یک بار از شدت هیجان یادش رفته بود میکروفن خود را خاموش کند و در همان حال فحش زشت و ناموسی به برخی خانم‌های حاضر در یک تجمع داده بود!

ناسزاگویی منحصر به یک جناح خاص هم نبود. شخصا به هنگام شرکت در یک میزگرد در دوره اصلاحات، در یکی از دانشگاه‌های تهران، فحش‌های زشتی از اصلاح‌طلبان شنیدم که تا آن هنگام به گوشم نخورده بود. 

تا آنجا که می‌دانم در جلسات حزبی هر دو جناح نیز هنگام گفت‌وگوها، به افراد غایب ناسزاها و نسبت‌های ناروایی داده می‌شد که در صورت‌جلسات منعکس نشده و  به قطعه گمشده پازل تاریخ تبدیل خواهد شد.

اصولا سیاست امر خشنی است و با عالم اخلاق رفاقت ندارد و اتفاقاتی در عالم سیاست می‌افتد که فحاشی و ناسزاگویی بهترینِ آنهاست. در حوادث اخیر دانشگاه‌ها، گزارش‌هایی از فحاشی‌های بسیار زشت انتشار یافت و برخی رسانه‌ها آن را اتفاقی عجیب و غریب تلقی کردند و به تقبیح آن پرداختند.

آن‌گونه که از برخی شعارها برمی‌آید، این قضاوت درست است اما خاستگاه آن تازه نیست. محتوای دیگی که سال‌های سال پیش بار گذاشته بودیم، حالا دم کشیده و خودکرده را تدبیر نیست. اصلاح این روند اراده قوی و زمان طولانی می‌خواهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 21 رای موافق و 1 رای مخالف

  • Jeferson ارسالی در
    سه‌شنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱

    میگن هرچی زیاد شنیده بشه برا گوش عادی میشه ظاهر ایشون زیاد شنیدن !

  • ناشناس ارسالی در
    چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱

    فحاشی با عقل گرایی و اصلاح در تضاد است ، خداوند به کاسبی همه شما برکت بده، خوب کاسبی راه انداختید با فتنه و گرفتاری مردم

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی