کی گفته با بی‌حجابی و بدحجابی باید با حکم قضایی برخورد شود؟
کد خبر: 575009
۱۴۰۱/۰۶/۳۰ ۱۵:۰۷:۵۳

جواد امام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

کی گفته با بی‌حجابی و بدحجابی باید با حکم قضایی برخورد شود؟

گشت ارشاد در سال ۱۳۸۴ راه افتاد / کدام مدیر مورد برخورد گشت ارشاد قرار گرفته است؟

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: امروز ۴۴ سال از انقلاب گذشته و هنوز اجرای اصول قابل توجهی از قانون اساسی معطل مانده است.

جواد امام، فعال سیاسی اصلاح طلب درباه این که پس از مرگ مهسا امینی مطرح شد، گشت ارشاد در زمان ریاست جمهوری سید محمد خاتمی و دولت اصلاحات ایجاد شده است، گفت: از نظر تاریخی بخواهیم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم، مصوبه‌ای در  جلسه ۴۲۷ مورخ۱۳/ ۱۰/ ۸۴ در شورای فرهنگی و عمومی در ارتباط با بحث عفاف و حجاب به تصویب رسید که در این مقطع گشت ارشاد به راه افتاد. تاریخ این مصوبه مشخص است و مطابقش این گشت راه‌اندازی شده است. 

به گزارش ایلنا، بخش هایی از گفت و گوی امام را در ادامه می خوانید:

*شاید دوستان اشاره کنند در وزارت کشور دولت اصلاحات این گشت راه‌اندازی شده است، بله؛ هماهنگی امور انتظامی بنا به حکمی که به وزیر کشور به عنوان جانشین فرماندهی کل قوا در امور انتظامی داده شده توسط وی انجام می‌شود اما تمامی مقرراتش تابع ظوابط نیروهای مسلح است. ضمن اینکه نیروی انتظامی ضابط دستگاه قضایی است ضابط وزارت کشور نیست و در این صورت مسئله روشن است.

*این اتفافات نوعاً سیاستی هستند اما اینکه بخواهیم فقط محدود به گشت ارشاد کنیم که نیست؛ ستاد امر به معروف دبیرش به جای مجلس قانون وضع و جرم‌انگاری می‌کند و می‌گوید افرادی که بنا به هر دلیل حجاب‌شان مشکل داشته باشد باید برای‌شان جرائم در نظر گرفت و هیچ‌کسی هم اعتراض نمی‌کند. آقای رئیسی در شعارهای انتخاباتی گفتند قرار است گشت ارشاد را برای مدیران بگذارد اما کدام مدیر مورد برخورد گشت ارشاد قرار گرفته است؟ این‌ یکی از وعده‌های انتخاباتی آقای رئیسی بوده است.

*اینکه با بی‌حجابی و بدحجابی باید با حکم قضایی برخورد شود، چه کسی به شما چنین اجازه‌ای را داده است اگر یک کسی حجابش مناسب نبود دستگیرش کنید و افکار عمومی با صحنه‌هایی که در فضای مجازی هم منتشر شده است، روبه‌رو شود؟ اینکه افراد را به هر شکل ممکنی بگیرند و ببرند و شاهد یک چنین اتفاقاتی باشیم در شأن کشور نیست. معتقدم در این کشور تا زمانی که حاکمیت قانون مستقر نشود، همین آش و همین کاسه است و با این اتفاقات ما بهانه دست افراد معاند هم می‌دهیم.

*این‌ها جزو حقوق مردم و حقوق شهروندی است و هنگامی که این حقوق را محترم نمی‌شماریم دلسوزان و آگاهان نسبت به این حقوق واکنش نشان می‌دهند و وقتی این اتفاقات بیفتد هر کسی از این آب ماهی خودش را می‌گیرد! چرا این کار را می‌کنند؟ هم به دین ضربه می‌زنند، هم به نظام ضربه می‌زنند و هم دستگاه‌های انتظامی و قضایی و امنیتی را زیر سوال می‌برند! 

*امروز فقط موضوع ما گشت ارشاد است؟ امروز ۴۴ سال از انقلاب گذشته و هنوز اجرای اصول قابل توجهی از قانون اساسی معطل مانده است.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 3 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی