سکوت ایران درباره وضعیت مذاکرات احیا برجام به چه علت است
کد خبر: 573979
۱۴۰۱/۰۶/۲۲ ۲۰:۴۰:۰۷

سیدهادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره):

سکوت ایران درباره وضعیت مذاکرات احیا برجام به چه علت است

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) گفت: صرف‌نظر از اینکه چه کسانی مشغول مذاکره هستند و تا چه اندازه در این کار توانایی دارند، باید اجازه داد کارشناسان و افراد مطلع به تحلیل و بررسی و نقد مذاکرات بپردازند.

 سیدهادی خامنه‌ای، دبیرکل مجمع نیروهای خط امام، در آغاز جلسه شورای مرکزی این تشکل اصلاح طلب گفت:مردم نمی‌دانند روند مذاکرات احیای برجام چگونه پیش می‌رود و به چه علت به نتیجه نمی‌رسد، مورد سوال جدی است، چرا درباره این مذاکرات اطلاع‌رسانی شفاف نمی‌شود؟ کسی نمی‌داند از تجربه تیم قبلی تا چه اندازه استفاده شده است؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام، مهم ترین بخش های گفت و گوی سید هادی خامنه ای را در ادامه می خوانید:

*صرف‌نظر از اینکه چه کسانی مشغول مذاکره هستند و تا چه اندازه در این کار توانایی دارند، باید اجازه داد کارشناسان و افراد مطلع به تحلیل و بررسی و نقد مذاکرات بپردازند. اگر این کار در گذشته برای جریان مخالف برجام مجاز بود، باید امروز هم این اجازه را به دیگران داد که بتوانند نظر خود را بیان کنند.

*تورم و گرانی افسار گسیخته، در کنار رانت و تبعیض و اختلاس و افزایش روزمره هزینه مسکن و بیکاری، وضعیتی اسف‌بار برای مردم ایجاد کرده است که با هیچ منطقی قابل توجیه نیست.کسانی که دیگران را به ناکارآمدی و ناتوانی متهم می‌کردند، و تحریم‌ها را در اداره امور بی تأثیر می‌دانستند، امروز باید پاسخ بدهند که با یکدستی در همۀ بخش‌ها، چرا حداقل از عهده کنترل بحران بر نمی‌آیند؟

*اگر کسی بخواهد به فهرستی از مشکلات اشاره کند، دامنه آن بسیار وسیع است، از مشکلات اقتصادی تا نارضایتی معلمان و اساتید دانشگاه و مهاجرت نخبگان و معضلات اجتماعی و اخلاقی و افزایش خودکشی و عدم امنیت اجتماعی که نمونه اخیر آن در شهر مریوان اتفاق افتاد، یا زورگیری در شهرهای بزرگ و کوچک، تا بحران آب و حرکت ریزگردها و ده‌ها مشکل دیگر معلول مدیریت غلط و فقدان برنامه‌های راهبردی است.

*ما تمایل نداریم که دائم به مشکلات اشاره کنیم؛ لکن لازمه حل مشکلات، شناخت درست آن‌ها و سپس ارائه راه‌حل‌های کارشناسانه با استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در کشور بدون تنگ‌نظری‌های سیاسی و جناحی است. متأسفانه عده‌ای با معیارهای دوگانه و جناحی در مواجهه با مشکلات، به تشدید آن‌ها کمک می‌کنند. از نظر این افراد حقیقت تابع موقعیت دوستان و همراهان سیاسی خودشان است، بستگی به این دارد که چه کسی در قدرت باشد. مثلاً امر به معروف و نهی از منکر در اداوار دیگر متوجه دولت است و امروز متوجه حجاب بانوان و می‌بینید که بنام دین چه برخوردهای زننده‌ای را نسبت به زنان و دختران انجام می‌دهند و حال آنکه امر به معروف و نهی از منکر در سنت ائمه(ع) و حتی در دوران خلفای راشدین، عمدتاً متوجه اصحاب قدرت بود. چیزی که امام حسین(ع) به خاطر آن جان پاک خود را تقدیم نمود.

سید هادی خامنه ای

*پس اگر کسانی دم از این ارزش بزرگ می‌زنند، باید اجازه نقد را به رسانه‌ها بدهند و در مقابل آن‌ها پاسخگو باشند، نه اینکه ببینیم صدا وسیما در گذشته دائم بر انعکاس مشکلات تمرکز می‌کرد و امروز انگار نه انگار که در کشور انبوهی از مشکلات هست. گویا نوعی خودسانسوری بر رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها حاکم است. همین روزهای اخیر در ماجرای پیاده‌روی اربعین، شاهد بی‌تدبیری و سوءمدیریت شدید و زحمت و آزار مردم در مبادی ورودی و خروجی کشور بودیم که در رسانه‌های رسمی چندان انعکاسی نداشت و کسی هم از مردم عذرخواهی نکرد.

*روشن است که با توجه به حضور افراد صاحب ‌نظر و با تجربه در همه تشکل‌ها، باید تعامل و گفتگو میان احزاب را تقویت کرد و کوشش نمود مباحث از عمق کارشناسی بیشتری برخوردار شود تا جامعه بتواند مسیر اصلاح را خودش در پیش بگیرد و البته مسئولان هم از آن بهره‌مند شوند.

*در مقاطعی، برخی گروه‌های سیاسی، همت خود را صرف این کردند که افرادی را به هر قیمت که شده وارد مجلس یا دولت کنند و نام آن را هم پیروزی بگذارند، درحالی که تجربه نشان داد که همان افراد یا به دنبال منافع شخصی خود رفتند یا توان و راهبردی برای تأثیرگذاری و اصلاح امور نداشتند؛ جریان اصلاحات بدون حضور در چرخه قدرت هم می‌تواند در اصلاح فرآیندها موثر باشد. نهادینه‌سازی و گسترش اندیشه‌های اصلاح‌طلبی در جامعه همیشه از طریق کسب کرسی‌های قدرت نیست.

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 1 رای موافق و 0 رای مخالف

  • ناشناس ارسالی در
    سه‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

    خیلی ساده هست. این ها نوکر روسها هستند و مردم هم از رعیت کمتر در این نظام.

  • ترانه ارسالی در
    جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱

    فقط لبخند خامنه ای رهبر کل دنیا برام مهمه

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی