«راهپیمایی اربعین» و «سرود سلام فرمانده» یعنی رد فرضیه «فروپاشی»
کد خبر: 573298
۱۴۰۱/۰۶/۱۹ ۰۸:۰۵:۳۶

روزنامه همشهری نوشت:

«راهپیمایی اربعین» و «سرود سلام فرمانده» یعنی رد فرضیه «فروپاشی»

با توجه به استقبال بی‌نظیر نسل جوان و نوجوان کشور از رخدادهایی چون «راهپیمایی اربعین» و «سرود سلام فرمانده»، نه‌تنها فرضیه فروپاشی اجتماعی در ایران رد می‌شود، بلکه این واقعیت اثبات می‌شود که بنیان‌های فرهنگی، هویتی و ارزشی جامعه ایرانی آنچنان مستحکم است که به‌راحتی قابل جایگزینی و از بین رفتن نیست.

روزنامه همشهری نوشت: چند سالی بود که برخی جامعه‌شناسان و روزنامه‌نگاران فرضیه یا ایده «فروپاشی اجتماعی» را درباره شرایط اجتماعی کشور مطرح می‌کردند؛ بدین معنا که آنها معتقد بودند که با توجه به گسست فرهنگی اجتماعی که میان نسل جوان و نسل‌های قبلی آنها شکل گرفته است، تداوم جامعه به لحاظ هویتی در آینده با مشکلات بسیاری مواجه خواهد بود.

به زبان ساده‌تر، آنها معتقد بودند که نسلی در کشور درحال رشد و پرورش است که قادر نیست با میراث‌های هویتی و فرهنگی - ارزشی پدران خود ارتباط برقرار کند؛ بنابراین، امکان تداوم جامعه ایرانی به لحاظ هویت فرهنگی آن در آینده بسیار دشوار است.

    بیشتر بخوانید

حال با توجه به استقبال بی‌نظیر نسل جوان و نوجوان کشور از رخدادهایی چون «راهپیمایی اربعین» و «سرود سلام فرمانده»، نه‌تنها فرضیه فروپاشی اجتماعی در ایران رد می‌شود، بلکه این واقعیت اثبات می‌شود که بنیان‌های فرهنگی، هویتی و ارزشی جامعه ایرانی آنچنان مستحکم است که به‌راحتی قابل جایگزینی و از بین رفتن نیست؛ زیرا اگر غیر از این بود، نسل جوان باید با مضامینی چون عاشورا، شهادت، انتظار، مهدویت، امام موعود، بزرگان و مفاخر و... آشنا نمی‌بود. حال آنکه شیفتگی آنها به این مضامین نشان داد که آنها نه‌تنها آشنا با این مضامین، بلکه دلباخته‌ آنها هستند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

  • هاشم عدالتی تبریزی ارسالی در
    شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

    عشق و علاقه مردم به اهل بیت را مصادره نکنید .

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی