کد خبر: 531580

دومین سفر خارجی احمدی‌نژاد به کدام کشور است؟+ جزییات

محمود احمدی‌نژاد آخر این هفته عازم خارج از کشور می‌شود. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور دولت‌های نهم و دهم، برای انجام یک سفر دو روزه، عازم ترکیه می‌شود.

باز هم قرار است مسافرتی به خارج کشور داشته باشد؛ در حالی خبر مسافرت خارج از مرز او رسانه‌ای شده که هنوز حواشی آن روزها که به امارات رفته بود، در اذهان هست و به همین دلیل سفر جدیدش جذاب است به نحوی که بسیاری سوال می‌کنند «قرار است این بار چه بگویند و چه تصاویری از او منتشر خواهد شد» اما محمود احمدی‌نژاد قصد سفر به چه کشوری را دارد؟

به گزارش آرمان ملی، روز گذشته برخی سایت‌های خبری نوشتند: «کانال تلگرامی دولت بهار ارگان رسانه‌ای رئیس دولت پیشین نوشت: محمود احمدی‌نژاد آخر این هفته عازم خارج از کشور می‌شود. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور دولت‌های نهم و دهم، برای انجام یک سفر دو روزه، عازم ترکیه می‌شود. این سفر آخر این هفته و ‌در پاسخ به دعوت برخی از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی این کشور انجام خواهد شد. سخنرانی در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه و بازدید از برخی مراکز تحقیقاتی از جمله برنامه‌های سفر کوتاه احمدی‌نژاد به ترکیه است.»

دیگر ظاهرا نان و پنیر جواب نمی‌دهد. انگار دوره کاپشن گذشته یا شاید هم هوا خیلی گرم است. الان بلیت هواپیمای ترکیه خیلی گران است؛ خیلی خیلی گران‌تر از گوجه‌های محله احمدی‌نژاد اینها در دهه ۸۰. 

 

 چرا باید سفر برود؟

 

درباره سفــــر جدید احمدی‌نژاد به مقصد ترکیه چند سوال مطرح است. نخست اینکه او با چه سمتی به این سفر خواهد رفت؟ آیا او را به عنوان رئیس‌جمهور سابق ایران برای سخنرانی به ترکیه دعوت کردند یا او را فعال سیاسی منتقد سیاست‌های کشوری می‌دانند که خودش هشت سال رئیس‌جمهور آن بوده است؟

چرا به رغم اینکه محدودیت‌های زیادی برای یکی دیگر از روسای جمهور قبلی قائل هستند، حساسیتی درباره سفرهای احمدی‌نژاد که اغلب آنها حاشیه‌ساز و خلاف مصلحت است، وجود ندارد؟ چه هراسی از برخورد با احمدی‌نژاد به‌خاطر اظهارات و اقداماتش وجود دارد که به او اجازه می‌دهد هر آنچه بخواهد، بگوید و هر آنچه بخواهد انجام دهد؟

آیا تصور نمی‌شود فرهنگ و تمدن ایرانی با اقدامات اخیر احمدی‌نژاد در دبی به زیر سوال رفته است که اکنون به او اجازه داده شده به کشور ترکیه‌ای سفر کند‌ که خود را در فرهنگ وهنر رقیب ایران می‌داند.

آیا تضمینی است که احمدی‌نژاد در این سفر فرش ترکیه را مرغوب‌تر از فرش دستباف ایرانی معرفی نکند و با دخترکان بی‌حجاب آن کشور به دوربین خبرنگاران لبخند نزند؟

البته برخی اقدامات مانند گرفتن عکس یادگاری امر ناپسندی نیست اما زمانی که رئیس‌جمهور سابق کشوری که در آن چارچوب و قواعد مشخصی برای حجاب و پوشش وجود دارد، در کنار دختران بی‌حجاب با پوشش غیرکامل عکس می‌اندازد؛ ابهامات زیادی ایجاد می‌کند و مورد قبول نیست. 

 

 اخراج از مجمع تشخیص

 

در اذهان هست که در مدت زمان حضور احمدی‌نژاد در دوبی این شایعه مطرح شد که او در نمایشگاه اکسپلور به غرفه خاصی رفته است. این ادعا تکذیب شد. خبر عکس‌های رنگارنگ رئیس‌جمهور با افراد بی‌حجاب قابل تکذیب نیست. نباید فراموش کرد که احمدی‌نژاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است و اگر اقدامات او با این ادعا که «احمدی‌نژاد مدتی رئیس جمهور بوده و حالا برای هر اقدامی نیاز به رعایت جایگاه ندارد» قابل پذیرش است اما اینکه به عنوان عضو مجمع تشخیص با دختران بی‌حجاب عکس بیندازد، قابل تامل است. شاید به همین دلیل است که بسیاری تاکید دارند که عضویت احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام باید هر چه زودتر لغو شود.

ایسنا در وصف اقدامات احمدی‌نژاد نوشته است: «به روزهای شعارهای مستضعف‌پسند، به روزهای دولت عدالت‌ورز، به روزهای کف‌خوابی رئیس‌جمهور نان و پنیرخور کاپشن‌پوش، به روزهای «از ساعت چند اینجایید؟»، به روزهای سکونت در محله گوجه‌های ارزان، به روزهای پاره‌شدن قطعنامه‌دان از فرط صدور قطعنامه، به روزهای خس و خاشاک، به روزهای ریختن آب در محل سوزش و به روزهای «بوی رجایی آمد» دیگر نه مردم از ساعت «هشت؟ هفت؟ شش؟ پنج؟» در استادیوم فلان شهر از فلان استان محروم منتظر ایستاده‌اند تا بوی رجایی با رایحه بهاری مشایی و بقایی و ثمره هاشمی و تمدن بیاید، نه خبری از نان و پنیر و کف‌خوابی است.

حالا در سایه شعارهای قطعنامه‌دان‌پاره‌کنی که خیلی‌ها را حسرت‌به‌دل سفر تا همین مشهد و اصفهان گــــذاشته، مــــردی از تبار عدالت‌محـــوری و مهرورزی می‌تواند با بلیت فلان قدر میلیون تومانی دست همسر را بگیرد و با دوستانش به دوبی برود، عکس یادگاری بگیرد، لبخند بزند، جمله یادگاری در پاسپورت هوادارانش بنویسد و تازه چند ماه قبل از همه این کارها در انتخابات هم شرکت نمی‌کند؛ همان انتخاباتی که با آن توانست هشت سال در بالاترین مسند اجرایی ایران بنشیند تا امروز بتواند پز عنوان «رئیس‌جمهوری پیشین ایران» را بدهد. 

 

 دیپورت می‌شود؟

 

به‌طور قطع نمی‌توان امیدوار بود که حواشی سفر احمدی‌نژاد به ترکیه کمتر از سفرش به امارات باشد. فارس، روز ۲۵مهر در خبری کوتاه نوشت که محمود احمدی‌نژاد به توصیه مسئولان کشور دوبی مجبور شد سفر خود را نیمه کاره رها کرده و هم اکنون در حال بازگشت به تهران است. هم‌ چنین نوشت که احمدی‌نژاد در این سفر موفق به تحقق هیچ‌کدام از اهدافش نشد. آیا این بار قرار است از ترکیه دیپورت شود یا خودش می‌گوید «خیلی خوش گذشت و بعد سخنرانی و چند عکس با دختران و امضای چند پاسپورت و... به ایران بازگشتم» اما هر چه باشد حواس اعظم‌السادات فراحی در این سفر بیش از گذشته به همسرش است تا مبادا موی بلوند دختر بی‌حجاب بر شانه همسرش بیفتد و او ناچار به تذکر شود. راستی هنوز اعلام نشده همسر احمدی‌نژاد به این سفر می‌رود یا نه؟!!

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی