کد خبر: 525801

جزئیات جلسه مشترک اعضای کمیسیون امنیت ملی با وزیر امور خارجه

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به نشست اعضای این کمیسیون با وزیر خارجه و معاونین وی، گفت: بر اساس گزارش‌هایی که در این نشست ارائه شد، ایران و 4+1 در دور هفتم مذاکرات به ارزیابی مطالبات و انتظارات طرفین پرداختند.

اعتمادآنلاین| محمود عباس زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات نشست عصر امروز (سه‌شنبه 16 آذر) این کمیسیون اظهار داشت: جلسه امروز در محل وزارت امور خارجه و در حضور آقای امیرعبداللهیان، معاونین و دستیاران ویژه وزیر برگزار و وزیر خارجه گزارش مفصلی درباره سیاست خارجی و همکاری‌های بین المللی و مذاکرات اخیر وین ارائه داد.

به گزارش فارس، وی افزود: برداشت کمیسیون امنیت ملی از این گزارش این بود که طرفین مذاکره در این دور تلاش کردند از سقف و کف مطالبات و انتظارات متقابل ارزیابی داشته باشند و با برنامه‌ریزی در دورهای بعدی حضور یابند و با همین جمع بندی به پایتخت‌های خود برای تصمیم‌گیری مراجعه کرده‌اند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با حُسن نیت و جدیت وارد مذاکرات شد وطرف 4+1 به ویژه غربی‌ها برای مذاکره و توافق باید جدیت داشته باشند. دور بعدی مذاکرات از روز پنج شنبه هفدهم آذرماه شروع خواهد شد. با توجه به ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران به نظر می‌رسد زمینه‌های لازم برای توافق برد- برد وجود دارد چراکه ایران به هیچ وجه تن به مذاکره برد- باخت نخواهد داد.

عباس زاده مشکینی گفت: معاون اقتصادی وزارت خارجه نیز در این جلسه از توسعه و تسهیل مبادلات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آسیای مرکزی بویژه ترکمنستان و از آن مسیر با کشورهای تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان و قیرقزیستان خبر داد و تاکید نمود که در 100 روز گذشته حجم مبادلات اقتصادی با برخی از این کشورها بیش از 200 درصد رشد داده است.

وی گفت: بر اساس گزارش معاونین وزارت خارجه و ارائه آمار سفرهای دیپلماتیک ارتباط با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس بویژه با امارات و عربستان سعودی با توجه به استقبال متقابل به جدیت و سرعت ادامه دارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: آقای امیر عبدالهیان گزارش جامعی هم در خصوص عادی سازی، ترمیم، تقویت و گسترش روابط با جمهوری آذبایجان در این جلسه ارائه داد که نهایتا به دیدار رؤسای جمهور دو کشور در عشق آباد انجامید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی