کد خبر: 525690

حسن شجاعی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:

وجود اراده‌هایی مانع تحقق شفافیت می شود

رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی تصریح کرد که اراده‌هایی وجود دارد که اجازه نمی‌دهند شفافیت محقق شود.

اعتمادآنلاین| حسن شجاعی رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در همایش «بزرگداشت روز جهانی مبارزه با فساد» با گرامیداشت روز جهانی دانشجو گفت: به نظر می‌رسد در یک ارزیابی، کمیسیون اصل 90 به اعتقاد بنده جزو نهادهای کمتر شناخته شده برای مردم و نخبگان است. در گستره صلاحیت، کمیسیون اصل 90 مطابق با اصل 90 قانون اساسی، گستره وسیعی دارد و از شکایت از قوای سه‌گانه تا شکایت از قاضی و دهیار را می‌توان در این کمیسیون مطرح کرد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: علی رغم این گستره صلاحیت، ساختار کمیسیون گسترده نیست و دور از دسترس مردم واقع شده است. ابزارهایی که در اختیار کمیسیون اصل 90 است گسترده است و قوه قضاییه می‌تواند به صرف عدم پاسخ به مکاتبه این کمیسیون فرد یا نهاد را محکوم کند.

شجاعی بیان کرد: کمیسیون می‌تواند هیات‌های بازرسی به تمام دستگاه‌ها صادر کند، موضوعی که در گذشته به خوبی به آن پرداخته نشده است و همین الان هیئت بازرسی ما به دلیل موضوع آب در وزارت نیرو مستقر شده است.

رئیس کمیسیون اصل 90 گفت: باتوجه به ساختار محدودی که الان داریم در پی گسترش ساختار نیستیم و به دنبال نقطه‌زنی هستیم تا به صورت نقطه‌ای در سازمان‌های مختلف به دنبال فساد بگردیم و با آن مبارزه کنیم. من به رئیس جمهور هم گفتم اگر مدیران شما به بوی فساد حساس باشند، می‌توان با فساد مبارزه کرد و ما اگر نتوانیم زمینه‌ها و بسترهای فساد را شناسایی کنیم باید فاتحه مبارزه با فساد را در کشور بخوانیم.

وی با بیان این‌که یکی از راه‌های مبارزه با فساد، شفافیت است تصریح کرد: اراده‌هایی وجود دارد که اجازه نمی‌دهند شفافیت محقق شود به عنوان مثال اراده‌های قوی وجود دارد که سامانه‌های گمرک تکمیل نشود و باید کمیسیون در این زمینه سفت و سخت بایستد.

شجاعی در پایان گفت: موضوع دیگر، انحصار و رانت است و هرجا انحصار وجود دارد فساد ایجاد می‌شود. موارد و زمینه‌هایش زیاد است اما فرض کنید ظرفیت آزمون پزشکی که کمیسیون به آن ورود کرد از همین قبیل است و موضوع دیگر که روی آن تمرکز کردیم، تعارض منافع است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی