آنها که گفتند تا روز جمعه نمی‌دانستیم، مستنداتش وجود دارد / شورای امنیت وقایع آبان 98 را پیش‌بینی کرده بود / پرونده اسیدپاشی اصفهان هنوز باز است و معلوم نشد که این کار توسط چه کسی انجام شد/ قرار بود تا راه‌اندازی شهر جدید، خانه‌های روستای ابوالفضل تخریب ن
کد خبر: 429864
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ ۱۱:۵۴:۰۰

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور:

آنها که گفتند تا روز جمعه نمی‌دانستیم، مستنداتش وجود دارد / شورای امنیت وقایع آبان 98 را پیش‌بینی کرده بود / پرونده اسیدپاشی اصفهان هنوز باز است و معلوم نشد که این کار توسط چه کسی انجام شد/ قرار بود تا راه‌اندازی شهر جدید، خانه‌های روستای ابوالفضل تخریب ن

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور درباره انتخابات دور دوم مجلس، گفت: شورای امنیت  وقایع آبان 98 را پیش‌بینی کرده بود و نظر ما این بود که قیمت بنزین تک نرخی باشد. پیش‌بینی اعتراضات را هم کرده بودیم. ما پیامدهای اجتماعی اجرای طرح افزایش قیمت بنزین را پیش‌بینی کرده بودیم.

اعتمادآنلاین| حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در نشست خبری امروز خود به مناسبت هفته دولت، اظهار کرد: بعد از اینکه دستورالعمل بهداشتی برای محرم اعلام شد، آموزش 92 هزار هیات ثبت شده کشور و 85 هزار بازدید از هیات ها انجام شد. بیشترین رعایت ضوابط بهداشتی از ابتدای شیوع بیماری کرونا را از سوی برنامه های مذهبی و دینی داشتیم از جمله در مراسم ایام محرم. در این ایام بیشترین همکاری ها از سوی تولیت آستان ها، هیات ها و مداحان وجود داشت و موارد نادری هم از عدم رعایت ها بود که تذکر دادیم.

وی با اشاره به تصویب 26 پیشنهاد کمیته امنیتی اجتماعی در ستاد مرکزی مقابله با کرونا، ادامه داد: این پیشنهادها شامل مواردی همچون طرح تب سنجی، فاصله گذاری اجتماعی، محدودیت تردد و تعطیلی مدارس بود؛ همچنین کمک های مومنانه مردم ساماندهی شد.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور همچنین با اشاره به ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی همگان، افزود: کارها و فعالیت ها باید ادامه یابد و من خواهش می کنم که مردم رعایت کنند. بر اساس پیشنهاد کمیته امنیتی اجتماعی، ستاد مرکزی مقابله با کرونا تصویب کرد که همه دستگاه ها در همه قوا در 15 روز برنامه همزیستی با کرونا را تهیه کنند تا به تصویب ستاد مرکزی برسد. ارائه خدمات دستگاه ها نباید موجب تجمع مردم شود. تهیه سامانه یکپارچه مدیریت و کنترل هوشمند بیماری کرونا می تواند به ما کمک کند.

ذوالفقاری درباره انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی در روز 21 شهریور در 9 استان و 24 شهرستان، گفت: دستورالعمل تامین نظم و امنیت به استان ها و ضوابط بهداشتی هم ابلاغ شده است. نامزدها حق تشکیل ستاد انتخابات ندارند و از فرصت فضای مجازی و صداسیما می توانند استفاده کنند. در شعب اخذ رای باید فاصله دو متری رعایت شود. مجریان شعب از قبل غربالگری می شوند. اولویت محل شعب در فضای باز است و شعب از قبل ضدعفونی می شود. رای دهندگان باید فواصل را رعایت کرده و از ماسک استفاده کنند. برگزاری هرگونه تجمع ممنوع است. اگر نامزدی رعایت نکند، از حضور در شبکه تلویزیونی استانی محروم می شود و حتمی ممکن است به دستگاه قضایی معرفی شود.

وی با اشاره به وضعیت امنیتی کشور، خاطرنشان کرد: کشور با هوشیاری مردم و تلاش نیروهای نظامی، امنیتی، انتظامی و بسیج و شورای‌های تامین و مرزبانی از امنیت خوبی برخوردار است. تحریم ها، حمایت مالی و اطلاعاتی دستگاه های اطلاعاتی کشورهای متخاصم برای ناامن کردن کشور انجام می شود. تحریک مردم در فضای مجازی انجام می شود و منشاء هشتک ها برای ایجاد تجمع در خارج از کشور است. این اقدامات برای ناامن سازی و سوری سازی کشور است. در این زمینه به هوشیاری بیشتری نیاز است و حتی در برخی موارد هوشیاری مردم بیشتر از برخی مسئولان است.

معاون امنیتی انتظامی خاطرنشان کرد: رویکرد شورای امنیت کشور، پیشگیری است و 85 درصد فعالیت ما در حوزه پیشگیری است. مسایل مربوط به نارسایی ها در خدمت رسانی به مردم، مسایل اقتصادی و اجتماعی، مساسل صنفی و کارگری را رصد کردیم و 610 پیشنهاد به مسئولان ارائه کردیم و این باعث شد از تنش های اجتماعی جلوگیری شود. در 9 جرم شاهد کاهش و در 10 جرم شاهد افزایش هستیم و در مجموع شاهد تغییر در میزان مراسم نیستیم. در پنج ماه اول سال گذشته، 519 فراخوان عمده داشتیم و امسال 1722 مورد داشتیم. با کنترل های اطلاعاتی شاهد کاهش اقدامات تروریستی هستیم. در سه ماه اول امسال، 14 تروریست کشته و 3 نفر از نیروهای ما شهید شدند.

ذوالفقاری گفت: اقدامات تروریستی کاهش نیافته است بلکه کنترل ما بیشتر شده است. در سال 97، 19 نفر از عوامل ما و در سال 98 ، 9 نفر از نیروهای ما شهید شدند. در سال 97، 20 تروریست توسط ما کشته شدند در سال 98، 44 نفر کشته شده اند.

وی درباره وضعیت برگزاری مراسم اربعین امسال، گفت: سفیر ایران در بغداد به ما اعلام کرد که مسئولان عراقی به صراحت اعلام کرده اند که امسال به خاطر بیماری کرونا زائر خارجی را نمی پذیرند.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور در پاسخ به پرسشی درباره افزایش بحران های اجتماعی در دولت، تصریح کرد: در دولت یازدهم کمترین بحران های اجتماعی را داشتیم. از سال 96 اتفاقاتی در کشور رخ داد که منجر به افزایش بحران ها شد. ریشه های بحران به مسایل اقتصادی ، سیاسی باز می گردد و ریشه برخی مسایل، خارج از کشور است‌ و بحران ها تک علتی نیست.

ذوالفقاری تاکید کرد: مستندات مکتوب وقایع سال96 و 98 و ریشه های ایجاد آن وجود دارد. شورای امنیت وقایع آبان98 را پیش‌بینی کرده بود و نظر ما این بود که قیمت بنزین تک نرخی و 1500 تومان باشد. پیش بینی اعتراضات را هم کرده بودیم. ما پیامدهای اجتماعی اجرای طرح افزایش قیمت بنزین را پیش بینی کرده بودیم. قرار بود سال گذشته قیمت گازوییل افزایش یابد که ما گفتیم این کار شدنی نیست‌. درخواست کردیم قبل اجرای طرح، مسئولان مزایای طرح را برای مردم توضیح دهند، اما معتقد بودیم زمان اجرای طرح اعلام نشود تا مردم به پمپ بنزین‌ها نروند. در ساعات اولیه اجرای طرح، مشکلی وجود نیامد اما از ظهر جمعه برخی مسئولان داخل کشور با توئیت و حضور در فضای مجازی سخنانی گفتند که مستندات آن وجود دارد و یک گروه از خارج کشور اقداماتی آغاز کردند و عده‌ای از مردم هم اعتراض کردند و بعد حوادث دیگری رخ داد.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با بیان اینکه گزارش‌های مستند و مکتوب این وقایع وجود دارد، اظهار داشت: آنها که گفتند تا روز جمعه نمی‌دانستیم، مستنداتش وجود دارد که چه ساعت و چه روزی و توسط چه کسی به آنها گفته شده است.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت پرونده اسیدپاشی اصفهان اعلام کرد: این پرونده واقعا رسیدگی شد. عزم همه این بود که پرونده حل شود ولی پرونده هنوز باز است و معلوم نشد که این کار توسط چه کسی انجام شد. با کمال تأسف این پرونده هنوز به نتیجه نرسیده است.

وی در مورد موضوع اتفاقات اخیر در روستای ابوالفضل بیان کرد: متاسفانه برخی دوستان بدون اطلاعات از موضوع صحبت می کنند. این منطقه 300 هکتار است که 100 هکتار آن قبلاً توسط بنیاد واگذار شده اما 200 هکتار آن اصلا در محدوده شهری نیست. افراد سودجو اقداماتی در آنجا صورت دادند و زمین ها را غیرقانونی واگذار کرده بودند و بنیاد مستضعفین هم یک فنس دور زمین نکشیده بود. اکثر زمین ها به صورت باغ ویلا درآمده است و فقط 35 خانوار در آنجا ساکن هستند. بنیاد مستضعفین حکم قضایی برای تخریب گرفته است و تدبیر شورای تامین این بود که بخش منطقه باغ ویلا تخریب شود. اصلا ما نام این روستا را در تقسیمات کشوری نداریم. متاسفانه برخی از افرادی که خود ذی نفع هستند و در فضای مجازی فعال هستند، دخالت کرده اند و اعتراض هایی به تخریب ها انجام شد و چهار نفر از نیروها و چهار نفر از مردم مجروح شدند. بنیاد مستضعفین تصمیم گرفت که برای 35 خانوار، مبلغ 40 تا 50 میلیون برای گرفتن خانه در شهر جدید رامین اختصاص دهد.

وی ادامه داد: بنیاد مستضعفین باید دور زمین را فنس می‌کشیده است و شهرداری هم باید با تخلفات برخورد می‌کرده است. قطعا زدو بندهایی در ادارت دولتی در این زمینه صورت گرفته است. اب، برق، گاز به صورت غیرقانونی به این باغ ویلاها رسیده است.

منبع: خبرگزاری‌های فارس و ایسنا

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی