فائزه هاشمی رفسنجانی:

کدخدایی با لغات بازی کرده است/ شورای نگهبان اجازه کاندیداتوری به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نداد

فائزه هاشمی درباره احراز صلاحیت شورای نگهبان گفت: احراز عدم صلاحیت که در گذشته وجود داشته، ولی چندسال است که شورای نگهبان مسیرش را عوض کرده، یعنی «شورای نگهبان» باید ثابت کند کسی صلاحیت ندارد، نه اینکه خود کاندیدا ثابت کند که صلاحیت دارد.

کدخدایی با لغات بازی کرده است/ شورای نگهبان اجازه کاندیداتوری به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نداد
کد خبر: 254682
|
۱۳۹۷/۱۰/۰۵ ۱۵:۰۵:۰۰

اعتمادآنلاین| اخیرا عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان دو سال پس از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی در گفت و گویی به موضوع ردصلاحیت وی اشاره و بیان کرد: اصلاً ما در انتخابات ریاست‌جمهوری ردصلاحیت نداریم. پس با جرأت می‌گویم که مرحوم هاشمی اصلاً رد صلاحیت نشدند.

او همچنین درباره این دیدگاه مرحوم آیت‌الله هاشمی که گفته بود «وزیر اطلاعات وقت به شورای نگهبان آمده و توضیحاتی درباره رشد آرای ایشان در نظرسنجی‌ها داده و بیان کرده که اگر او را تأیید کنید، همه رشته‌های 10 ساله ما پنبه خواهد شد»، گفت: خیلی ساده‌انگارانه است که فرض کنیم مقامی به شورای نگهبان می‌آید و می‌گوید ایشان رأی می‌آورد و شورای نگهبان هم او را ردصلاحیت کند. خب در این صورت اصلاً شورای نگهبان نداریم. بلکه تعدادی آدم داریم که نه خدا سرشان می‌شود نه قانون و نه شرع و اینجا نشسته‌اند تا هرکسی حرفی زد بر آن اساس عمل کنند.

بنابر اظهارات کدخدایی، وزیر اطلاعات احمدی نژاد تنها برای بیان برخی مسائل کلی به آن جلسه آمده که این امری متداول و در گذشته نیز مسبوق به سابقه بوده است.

حیدر مصلحی نیز در این رابطه گفته بود: «من به شورای نگهبان نیامده‌ام که درباره آقای هاشمی صحبت کنم. برای حفظ حرمت مرحوم هاشمی از لاریجانی و روحانی دعوت کردیم که از ایشان بخواهند اگر مایل هستند انصراف دهند!»

اما فائزه هاشمی رفسنجانی با به کاربردن عبارت «بازی با لغات ممنوع!» در واکنش به این اظهارات گفت: به نظر من آقای کدخدایی با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی ردصلاحیت نشدند و تنها واجد صلاحیت شناخته نشدند، بازی با لغات کرده، چرا که این دو هیچ فرقی باهم ندارند. به هر روی، شورای نگهبان اجازه کاندیداتوری به ایشان نداد.

وزیر اطلاعات احمدی نژاد، نگران بازگشت آیت‌الله به جایگاه ریاست‌جمهوری بود

وی با اشاره به بخش دیگری از اظهارات سخنگوی شورای نگهبان درباره آقای مصلحی گفت: بابا صراحتاً می‌دانست و خبرش را هم دریافت کردند که آقای مصلحی در آن جلسه گفته بود« ما این همه در این سال‌ها تلاش کردیم، اما با آمدن ایشان و وضعیت رای او در نظرسنجی ها که هر چه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، بالاتر می‌رود، همه رشته‌های ما پنبه خواهد شد». به نظر می‌رسد وزیر وقت اطلاعات نگران بود که چرا با این همه هجمه و تخریب و تلاش برای حذف آیت‌الله، ایشان به جایگاه ریاست‌جمهوری بازمی‌گردد.

فائزه هاشمی ادامه داد: یک تناقض هم در صحبت‌های آقای کدخدایی وجود دارد. به نحوی که ایشان می‌گوید، معمولاً وزرای اطلاعات از گذشته به شورای نگهبان می‌آمدند و این یک رسم بوده که از گذشته وجود داشته و تنها مختص به آقایهاشمی نبوده، اما در توضیح خود اشاره می‌کند که در گذشته کارشناسان وزارت اطلاعات می‌آمدند و در مورد کاندیداها یا مسائل دیگر صحبت می‌کردند؛ ولی این بار وزیر آمده و درباره مسائل کلان کشور حرف زده است. خب انتخابات ریاست‌جمهوری و رئیس‌جمهور نیز جزو مسائل کلان به حساب می‌آیند و این موضوع منافاتی با حرف‌هایی که درباره این جلسه زده می‌شود، ندارد.

حرفی که آقای کدخدایی در این باره زدند، بازی با لغات بوده است

وی در پاسخ به اینکه چه تأثیری آمدن آقای هاشمی به عنوان رئیس‌جمهور می‌توانست بر مسائل کلان کشور بگذارد، گفت: خود این مسأله می‌توانسته موضوع بحث آن جلسه باشد. ولی چون نقل قولی مستقیم در این رابطه از طرف بابا وجود دارد، به نظر من حرفی که آقای کدخدایی در این باره زدند، بازی با لغات بوده است. بنابراین اینکه ردصلاحیت نشده و صرفاً واجد صلاحیت شناخته نشدند، به یک معناست.

دختر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با ابراز این عقیده که احراز صلاحیت دقیقاً برخلاف قانون اساسی است، افزود: در قانون اصل بر برائت است؛ مگر اینکه در دادگاهی صالح و طی حکمی، خلاف آن اثبات شود. در چنین سازوکاری، خود کاندیدا باید صلاحیتش را نشان دهد، در صورتی که در قانون اساسی همه دارای صلاحیت بوده و بری از اتهام هستند.

متاسفانه بی‌اعتنایی به قانون، بعد از فوت بابا به یک رویه تبدیل شده است

وی افزود: احراز عدم صلاحیت در گذشته وجود داشته، ولی چندسال است که مسیر عوض شده و باید این نهاد ثابت کند که کسی صلاحیت ندارد، نه اینکه خود کاندیدا ثابت کند صلاحیت دارد.

هاشمی با بیان این که در همین انتخابات گذشته موردی وجود داشت که کاندیدایی را رد صلاحیت کردند و بعد به او گفتند که تو مشکلی نداری، ولی نتوانستی ثابت کنی که صلاحیت داری، ادامه داد: این دقیقاً برخلاف اصول قانون اساسی است چرا که این نهاد باید جلوی مصوبات مجلسی را که برخلاف قانون اساسی هستند، بگیرد. به نظر من این اشتباه بزرگی است که وجود دارد. متاسفانه استحاله قانون و بی‌اعتنایی به آن بعد از فوت بابا بیشتر شده و مکرراً اتفاق می‌افتد و حتی به یک رویه تبدیل شده است. البته این موضوع قبل از درگذشت بابا نیز وجود داشت و در مواردی دیده شد.

خوشبختانه بابا انصراف نداد و منتظر ماند تا ردصلاحیتش کنند

وی اظهار کرد: در آن مقطع که بحث انتخابات 92 مطرح بود، از آقایان لاریجانی و روحانی خواسته شد تا با آقای هاشمی راجع به انصراف از کاندیداتوری صحبت کنند که خوشبختانه بابا انصراف نداد و منتظر ماند تا آنها ردصلاحیتش کنند. دلیلش هم به نظر من این بود که وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، هر نهاد یا فردی که این تصمیم را می‌گیرد باید خودش هزینه‌اش را در میان افکار عمومی، بپردازد.

فائزه هاشمی رفسنجانی در پایان گفت: به نظر من بابا خیلی کار درستی کرد که انصراف نداد، زیرا اگر این کار را می‌کرد، برای این تصمیم خلاف قانون، هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌شد و همه‌جا اعلام می‌کردند؛ خود ایشان مایل به آمدن نبود وگرنه ما مشکلی نداشتیم. یعنی درواقع هزینه این اقدام را بابا پرداخت می‌کرد. بنابراین، بدیهی است نهادی که خودش این عمل را انجام داده، هزینه‌هایش را در میان افکار عمومی بپردازد یا بابت انجام این عمل، مورد اعتراض عمومی قرار گیرد.

منبع: جماران

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها