کد خبر: 161213

پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»

امکان ارائه بلیت به زنان برای شهرآورد فراهم نشد/ دست از تلاشمان برنمی‌داریم/ همه زنان باید بتوانند آزادانه به ورزشگاه بروند/ برخورد با زنان به‌کل نظام آسیب می‌زند/ حضور نیافتن زنان در ورزشگاه‌ها به چماقی بر سر جمهوری اسلامی در جوامع بین‌المللی تبدیل‌شده ا

رئیس فراکسیون زنان تاکید کرد: متأسفانه مطالبه حضور زنان در ورزشگاه ها به چماقی بر سر جمهوری اسلامی تبدیل‌شده است؛ یعنی این موضوع ناراحت‌کننده است که بیگانگان و دشمنان جمهوری اسلامی از این موضوع سوءاستفاده می‌کنند که زنان در ایران آزادی ندارند. چرا باید تا این حد بهانه به دستشان بدهیم درحالی‌که می‌توان به‌راحتی این فضا را ایجاد کرد. من واقعاً متوجه نمی‌شوم که این‌همه سخت‌گیری نسبت به مردم به چه دلیل است.

اعتمادآنلاین| پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» درباره خبری که مطرح‌شده بود و قرار بود تعدادی از بلیت‌های شهرآورد تهران به زنان تعلق بگیرد گفت: چند روز قبل در مراسم تجلیل از ورزشکاران از وزیر و معاون ایشان خواستم که تعدادی بلیت به خانم‌ها داده شود تا بتوانند، برای این بازی حضور پیدا کنند. اما به نظرم دیر مطرح کردم و امکان فراهم شدن هماهنگی‌های لازم در خود وزارت ورزش و همچنین هماهنگی با دیگر نهادها فراهم نشد.

عضو فراکسیون امید در ادامه تاکید کرد: اما این مهیا نشدن بلیت به این معنی نیست که دست از تلاشمان برمی‌داریم. امیدوار هستم که روزی برسد که من نگویم تعدادی بلیت داده شود، بلکه همه زنان بتوانند آزادانه حضور پیدا کنند؛ البته دور از دسترس هم نیست انشاالله به آن روز خواهیم رسید.

سلحشوری در واکنش به برخی برخوردهایی که گفته می‌شود جلوی ورزشگاه آزادی با زنان حاضر جلوی ورزشگاه انجام‌شده است، بیان کرد: این را متوجه نمی‌شوم که چرا جامعه ما آن‌قدر به سمت امنیتی شدن و برخورد با مردم پیش می‌رود. فقط در این مورد نیست شما ببینید که هر جا تجمعی اعتراضی است و مردم می‌خواهند خود را نشان دهند، بلافاصله برای دستگیر کردن ورود پیدا می‌کنند و پس‌ازآن هم خدا می‌داند که چه مراحلی برای آزادی آن‌ها باید طی شود.

رئیس فراکسیون زنان مجلس در ادامه تاکید کرد: رایج شدن این جو فکر می‌کنم به‌جز ضربه زدن به خود نظام هیچ ثمری ندارد. یعنی این کار میزان نارضایتی‌ها و کسانی که از نظام دلخوری دارند را بیشتر می‌کند. باید محترمانه به آن‌ها بگویند که می‌دانید به شما بلیت داده نمی‌شود پس جمع نشوید انشاالله تا دفعه بعد که امکانش مهیا شود.

این نماینده مجلس با تاکید براین موضوع که این زنان که ضدیتی با نظام ندارند، افزود: آن‌ها تنها یک خواسته خیلی ابتدایی دارند که زنان عقب‌مانده‌ترین کشورهای دنیا هم از آن برخوردار هستند. چیز زیادی نمی‌خواهند و نباید برای هر چیزی با مردم برخورد امنیتی شود و آن‌ها را بازداشت کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی ادامه داد: من به‌عنوان یک نماینده فقط دلسوزانه این موضوع را مطرح می‌کنم، نباید اجازه دهند که فاصله با دولت و نظام زیاد شود؛ این نوع برخورد با زنان به‌کل نظام آسیب می‌زند.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: تلاش ما این است که حضور زنان در ورزشگاه‌ها مهیا شود چون ازنظر ما این جای سؤال است که چطور زنان خارجی که اتفاقاً مسلمان هم هستند می‌توانند به ورزشگاه‌های کشور بروند، اما زنان کشور خودمان نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

او بابیان اینکه همه سعی خود را می‌کنیم که به‌ویژه در بازی‌های ملی بتوانیم امکان حضور زنان را فراهم کنیم تا به‌تدریج این امکان برای همه ایجاد شود، عنوان کرد: این خواسته تعدادی از مردم است که در کنار خواسته‌های جدی‌تری که وجود دارد مطرح می‌شود، بالاخره این مطالبه بخشی از جامعه ما است.

رئیس فراکسیون زنان تاکید کرد: متأسفانه این مطالبه به چماقی بر سر جمهوری اسلامی تبدیل‌شده است یعنی این موضوع ناراحت‌کننده است که بیگانگان و دشمنان جمهوری اسلامی از این موضوع سوءاستفاده می‌کنند که زنان در ایران آزادی ندارند. چرا باید تا این حد بهانه به دستشان بدهیم درحالی‌که می‌توان به‌راحتی این فضا را ایجاد کرد. من واقعاً متوجه نمی‌شوم که این‌همه سخت‌گیری نسبت به مردم به چه دلیل است.

سلحشوری در ادامه بیان کرد: هر جا را نگاه می‌کنید برخورد با مردم را شاهد هستید، یک نفر را به بهانه محیط‌زیست، دیگری حضور جلوی ورزشگاه، کارگری که اعتراض کرده و ... این نوع برخورد با جامعه مدنی تبعات بدی در آینده خواهد داشت.

این نماینده مجلس درباره برخوردهای نامطلوب با مردم عنوان کرد: برخی مواقع فکر می‌کنم که دست بیگانه‌ای وجود دارد که می‌خواهد فاصله بین دولت و ملت را زیاد کند. این کارها سرمایه اجتماعی کشور را کم می‌کند و اعتماد اجتماعی مردم را از بین می‌برد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی