«اعتمادآنلاین» از پیگیری یک پرونده گزارش می‌دهد:

32 سال حبس و 114 ضربه شلاق برای 2 موبایل‌قاپ خشن

یکی از متهمان منکر دزدی‌های سریالی است و همدستش نیز هنوز دستگیر نشده اما حکم غیابی دریافت کرده است.

32 سال حبس و 114 ضربه شلاق  برای 2 موبایل‌قاپ خشن
کد خبر: 600299
|
۱۴۰۱/۱۲/۱۲ ۱۹:۳۰:۲۰

32 سال حبس و 114 ضربه شلاق مجازات سارقانی است که گوشی‌های موبایل مردم را به طرز خشنی سرقت می‌کردند.

به گزارش اعتمادآنلاین، متهمان که دو نفر هستند در حالی محاکمه شدند که یکی از آنها همچنان فراری است و به صورت غیابی به حبس و شلاق محکوم شده است. سارقی که بازداشت شده مدعی است تحت تاثیر حشیش سرقت کرده است.

اولین قربانی این سارقان خشن زن جوانی بود که سارقان در خیابان گوشی او را دزدیدند. زمستان سال گذشته زن جوان به پلیس گفت تلفن همراهش سرقت شده است. این زن توضیح داد: در حال عبور از یکی از خیابان‌های محله خانی‌آباد بودم و با موبایلم صحبت می‌کردم که دو پسر جوان که سوار بر یک موتورسیکلت بودند به من نزدیک شدند و گوشی موبایلم را قاپیدند.

با این شکایت تلاش برای ردیابی دو دزد گوشی‌قاپ آغاز شد. یک روز از این ماجرا گذشته بود که مردی به پلیس  آگاهی رفت و گفت دو مرد موتورسوار گوشی موبایلش را در خیابان دزدیده‌اند. نشانی‌هایی که این مرد از دو دزد به پلیس ارائه داد با نشانی‌های دزدان گوشی موبایل زن جوان مطابقت داشت.

در حالی که در کمتر از چهار ماه تعداد شکایت‌های مشابه مبنی بر سرقت موبایل در محدوده خانی‌آباد تهران به 25 فقره رسیده و احتمال سریالی بودن سرقت‌ها قوت گرفته بود، ماموران به بررسی فیلم‌های دوربین‌های مداربسته پرداختند.

در این میان به پلیس خبر رسید دو مرد موتورسوار حین سرقت گوشی موبایل یک شهروند در منطقه یافت‌آباد، او را با قمه زخمی کرده‌اند و یکی از دزدان هنگام فرار به دست ماموران انتظامات بازار مبل ایران دستگیر شده است.

دزد جوان به  نام خسرو به سرقت خشن با همدستی دوستش ناصر اعتراف کرد و مالباختگان در  مواجهه حضوری اعلام کردند این مرد یکی از دزدان موتورسوار است.

ماموران در ادامه به ردیابی ناصر پرداختند اما ردی از او به دست نیاوردند. در حالی که تلاش پلیس برای ردیابی ناصر بی‌نتیجه مانده بود برای دو دزد خشن به اتهام سرقت مسلحانه کیفرخواست صادر و پرونده‌شان برای رسیدگی به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در این جلسه خسرو از خود دفاع کرد و ناصر غیابی محاکمه شد. در ابتدای جلسه شاکی‌ها یک به یک در جایگاه ویژه ایستادند و به تشریح شکایت‌شان پرداختند.

یکی از آنها گفت: تلفن همراهم را این متهم و دوست فراری‌اش سرقت کردند و فیلم دوربین مداربسته سرقت هم موجود است که آن را به اداره آگاهی تحویل داده‌ام.

شاکی دیگر نیز گفت: این متهم و دوست فراری‌اش بی‌رحمانه گوشی موبایلم را در خیابان دزدیدند و گریختند.

سایر شاکی‌ها نیز برای متهمان اشد مجازات خواستند.

سپس خسرو در جایگاه متهم ایستاد و گفت: من غیر از دو سرقتی که ظرف 10 دقیقه در محدوده بازار مبل انجام دادم اتهام دیگر را قبول ندارم. من دزد نیستم و آن روز هم تحت تاثیر مصرف حشیش دست به سرقت زدم.

او در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه چطور در پلیس آگاهی به سرقت‌ها اعتراف کرده بود گفت: در مرحله بازجویی تحت فشار روانی ناچار از اعتراف شدم؛ ولی حالا می‌گویم بی‌گناه هستم. من اگر 25 گوشی گرانبها سرقت کرده بودم حالا این‌قدر بی‌پول نبودم که یک هزار تومانی هم پول نداشته باشم.

متهم ادامه داد: ناصر مرا بدبخت کرد. من می‌دانستم او سارق است و نباید با او رابطه دوستانه‌ام را ادامه می‌دادم. من به خاطر همین رفاقت، ناخواسته وارد کاری شدم که آبرویم رفت و زندگی‌ام خراب شد. آن روز هم در حوالی بازار مبل می‌خواستم برای دومین بار یک گوشی بدزدم که مالباخته دستم را گرفت و دوستانش به شدت کتکم زدند و ماموران انتظامات بازار مبل دستگیرم کردند.

قاضی گفت: چه کسی مالباخته را با قمه مجروح کرد؟

متهم پاسخ داد: ناصر با قمه به شاکی زد و فرار کرد؛ اما من دستگیر شدم و حالا باید تاوان سرقت‌هایی را که نکرده‌ام پس بدهم.

سپس وکیل او به دفاع پرداخت و گفت: موکلم در هیچ مرحله‌ای از رسیدگی به پرونده اعترافی مبنی بر داشتن سلاح نداشته و از هیچ سلاحی استفاده نکرده است. از این رو درخواست می‌کنم قضات دادگاه عنوان اتهامی سرقت مسلحانه را برای موکلم تغییر دهند.

در پایان جلسه  قضات وارد شور شدند و با توجه به مدارک موجود در پرونده متهم فراری پرونده را به 17 سال حبس و 74 ضربه شلاق  و خسرو را به 15 سال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم کردند.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها