راز عتیقه‌های 3 هزار ساله در منزل مسکونی
کد خبر: 581308
۱۴۰۱/۰۸/۱۶ ۰۹:۰۷:۰۲

راز عتیقه‌های 3 هزار ساله در منزل مسکونی

این آثار تاریخی و باستانی قدمت بیش از ۳ هزار ساله دارند و مربوط به جنوب استان آذربایجان غربی هستند که با حفاری غیرقانونی استخراج شده‌اند.

قاضی اجرای احکام مدنی دادگستری ارومیه وقتی برای اجرای حکم تحویل یک خانه رفته بود متوجه یک محموله بزرگ قاچاق اشیای عتیقه ۳ هزار ساله در آن خانه شد.

ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در تشریح این خبر گفت: با هوشیاری و وظیفه‌شناسی دادورز اجرای احکام مدنی دادگستری ارومیه که به همراه ضابطین و شاکی پرونده مدنی برای اجرای حکم تحویل یک باب ساختمان مسکونی در یکی از مناطق ارومیه رفته بودند یک محموله قاچاق آثار باستانی در داخل این منزل کشف و با رعایت تمام ضوابط قانونی و تحت مراقبت کامل دستگاه قضایی و ضابطین تحویل میراث فرهنگی استان شد.

وی ادامه داد: این آثار تاریخی و باستانی حسب نظر اولیه کارشناس میراث فرهنگی قدمت بیش از ۳ هزار ساله دارند و مربوط به جنوب استان آذربایجان غربی هستند که با حفاری غیرقانونی استخراج و به شهر ارومیه منتقل شده و در این خانه نگهداری می‌شد.

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌غربی اظهار کرد: کارشناسان میراث فرهنگی تعیین ارزش ریالی این آثار را منوط به طی مراحل آزمایشات تخصصی این اداره دانستند که بدین‌منظور و برای حفظ و نگهداری این آثار که جزو تاریخ و سرمایه‌های کشور هستند با دستور قضایی و طی صورتجلسه‌ای تحویل میراث فرهنگی استان شدند. پرونده کیفری مستقل برای موضوع تشکیل و تحقیقات قضایی لازم نیز انجام شد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی