کد خبر: 556643

انهدام شبکه حرفه‌ای موبایل‌قاپ‌های سایبری

سارقان حرفه‌ای با دزدیدن موبایل 70 نفر دست به سرقت 5 میلیارد ریالی زدند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات تهران بزرگ از شناسایی و متلاشی شدن یک باند بزرگ از سارقان موبایل‌قاپ در پایتخت خبر داد و گفت موبایل‌قاپی زمینه سرقت‌های اصلی این شبکه  و سوءاستفاده از هویت مالباختگان در بستر اینترنت بود.

به گزارش اعتماد آنلاین، سرهنگ داود معظمی گودرزی گفت: تعداد زیادی از شهروندان به پلیس مراجعه کردند و مدعی شدند پس از سرقت تلفن همراه آنها مبالغ زیادی از حساب‌های بانکی این افراد بصورت غیرمجاز برداشت شده است. 

رئیس پلیس فتا پایتخت ادامه داد: پرونده در دستور کار قرار گرفت و کارشناسان پلیس فتا تهران بزرگ تحقیقات خود را آغاز کردند و با بررسی همه جوانب پرونده مشخص شد مجرمان در قالب یک شبکه بزرگ در سطح تهران بزرگ پس از سرقت تلفن همراه شهروندان، با سوءاستفاده از هویت شاکیان با ارسال یک پیام از طریق پیامک و شبکه‌های اجتماعی از مخاطبین موجود در گوشی‌های سرقتی درخواست وجه می‌کردند. 

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه در روند پیگیری پرونده تعداد شکات به بیش از 70 نفر رسید بیان کرد: این افراد شیاد در ادامه اقدامات مجرمانه خود با دسترسی غیرمجاز به نرم افزارهای مالی و بانکی و همچنین کیف پول دیجیتال ذخیره شده روی گوشی اقدام به سرقت وجوه آنان می‌کردند و در مجموع این اقدامات بیش از 5 میلیارد ریال سرقت کرده بودند.

سرهنگ گودرزی افزود: کارآگاهان سایبری پلیس فتا تهران بزرگ با بررسی‌های فنی و پلیسی موفق شدند در کمترین زمان ممکن ردپای مجرمین را در فضای مجازی شناسایی کنند و پس از تشریفات قضایی متهمان که در قالب یک تیم 5 نفره فعالیت می‌کردند در یک عملیات همزمان در چند نقطه از تهران بزرگ دستگیر و به پلیس فتا پایتخت منتقل شدند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به شهروندان توصیه کرد: حتی‌المقدور برای هر یک از شبکه‌های اجتماعی و دیگر نرم افزارهای مالی گوشی از گذرواژه استفاده کنند و تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی را رعایت کنند به هیچ عنوان اطلاعات بانکی و مالی خود از جمله رمز و نام کاربری همراه بانک ها و کیف پول دیجیتال خود را بر روی تلفن همراه ذخیره نکنند و در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir  بخش گزارش‌های مردمی با ما در میان بگذارند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی