آینه‌های بزرگ آب‌وهوای مریخ را گرم‌تر می‌کنند

الون ماسک معتقد است با استفاده از آینه‌های بزرگی که دور مریخ مدار می‌زنند، می‌توان نور خورشید را به سیاره منعکس و آب‌و‌هوای آن را گرم‌تر کرد.

آینه‌های بزرگ آب‌وهوای مریخ را گرم‌تر می‌کنند
کد خبر: 333177
|
۱۳۹۸/۰۶/۰۱ ۱۰:۴۸:۰۰

اعتمادآنلاین| الون ماسک پیشنهاد جدیدی ارائه کرده تا مریخ را برای انسان قابل سکونت کند.

او قبلا طرحی را پیشنهاد کرده بود تا با بمباران هسته ای قطب های مریخ بتوان سیاره را گرم‌تر و آن را به سیاره ای مشابه زمین تبدیل کرد. اما این طرح جنجال‌برانگیز بود و دانشمندان هشدار دادند استفاده از اسلحه‌های هسته‌ای سبب می‌شود ابرهای عظیمی در اتمسفر سیاره به وجود بیاید که نور خورشید را مسدود می کنند و در نتیجه آب وهوای مریخ سرد تر می شود. علاوه بر آن گزارشی که اخیرا در نشریه Nature Astronomy منتشر شده نیز نشان می دهد تغییر آب وهوای مریخ با استفاده از فناوری های امروزی ممکن نیست.

اما اکنون ماسک بدون توجه به این پیش‌بینی‌ها ادعا می کند روش های متعددی برای گرمتر کردن آب وهوای مریخ وجود دارد. طرح جدید پیشنهادی او شامل سیستمی از آینه های عظیم است که دور مریخ مدار می زنند و نور خورشید را به سطح آن منعکس می کنند.

او در یک توئیت در این باره نوشت: شاید استفاده از هزاران ماهواره منعکس کننده نور خورشید برای گرم کردن مریخ عقلانی باشد.

البته این نخستین باری نیست که چنین ایده‌ای پیشنهاد می شود. در سال 2006 میلادی ناسا به یکی از دانشجویان دانشگاه آریزونا فلوشیپی اعطا کرد تا درباره طرحی مطالعه کند که طبق آن آینه‌های بزرگی در مدار مریخ قرار می گیرند تا شرایط آب وهوایی بخشی از سطح مریخ را طوری تغییر دهند که انسان بتواند با هزینه ای معقول در سیاره شهرک سازی کند.

منبع: مهر

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها