کد خبر: 260977

اسپری گیاهی درمان میگرن در داروخانه‌ها

محققان پارک فناوری پردیس با استفاده از گیاهان دارویی، اسپری‌ای برای درمان سردردهای میگرنی تولید کردند که این اسپری با مجوز سازمان غذا و دارو وارد داروخانه‌ها شد.

اعتمادآنلاین| آرزو بیو از محققان این طرح، با اشاره به تولید دارویی برای درمان بیماری میگرن، گفت: دارویی که در حال حاضر توسط این شرکت دانش بنیان تولید شده به نام «میگرن‌کات» به عنوان اولین اسپری درمان کننده سردردهای میگرنی است.

وی با بیان اینکه تاکنون در دنیا محصولات دارویی برای درمان میگرن عرضه نشده است، خاطر نشان کرد: کلیه داروهایی که تاکنون برای درمان میگرن عرضه شده عموما شیمیایی و از نوع مسکن است.

بیو، ادامه داد: این دارو حاصل 25 سال تحقیق و توسعه و حاوی کمپلکسی از گیاه دارویی است. این دارو عوارض جانبی داروهای شیمیایی را ندارد ضمنا آنکه کارآزمایی این دارو نیز انجام شده است.

به گفته وی این دارو بر پایه کمپلکس گیاهان دارویی مانند اسطوخودوس، مرزنجوش، رازیانه و گل بنفشه و یکسری از گیاهان تهیه و در قالب اسپری تولید شده است.

این محقق با بیان اینکه این اسپری به صورت روزانه از طریق بینی اسپری می‌شود، اظهار کرد: دوره درمان با این دارو 4 ماهه است که در این مدت بیمار باید 6 اسپری را استفاده کند و اثر گذاری دارو در این مدت مشاهده خواهد شد.

وی با اشاره به نتایج کارآزمایی‌های بالینی این دارو، یادآور شد: نتایج این مطالعات نشان داد 81درصد بیماران تحت درمان که دوره درمان خود را تکمیل کرده بودند حذف کامل سردردهای میگرنی و 96 درصد نیز بهبود و کاهش سردرد را داشته‌اند.

بیو خاطرنشان کرد: این دارو محوز سازمان غذا وداروی وزارت بهداشت را دریافت کرده است و در تمامی داروخانه‌ها عرضه شده است.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی خانواده سردردها سومین رتبه را در میزان سال‌های از دست رفته عمر دارند که از میان انواع سردردها، میگرن به تنهایی ششمین عامل ناتوانی در بین تمام بیماری‌های گریبان‌گیر بشر است.شیوع اصلی این بیماری در سنین 25 تا 55 سال است و در ایران حدود 10 میلیون نفر بیماران مبتلا به میگرن وجود دارد که اغلب آنها در ماه یک یا دو بار دچار حمله می‌شوند.

بر اساس آمارهای موجود در ایران حدود 2 میلیون نفر از بیماران میگرنی سردردهای مزمن میگرنی دارند، به این معنا که حداقل 15 روز در ماه با سردرد زندگی می‌کنند. به منظور درمان این بیماری، یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس با ارائه دارویی به نام میگرن کات که با فرم اسپری بینی تولید شده است، اقدام به درمان این بیماری کرده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی