لغو سفر کابینه اسرائیل به ریاض

برخلاف ادعاهای مقامات اسرائیل درباره توافق احتمالی عادی سازی روابط میان این رژیم و عربستان سعودی، منابع خبری عبری از لغو سفر برنامه ریزی شده چند وزیر کابینه رژیم اشغالگر به این کشور به دلیل عدم همکاری ریاض در صدور روادید برای آنها پرده برداشتند.

لغو سفر کابینه اسرائیل به ریاض
کد خبر: 630833
|
۱۴۰۲/۰۶/۱۴ ۱۰:۴۲:۱۷

برخلاف ادعاهای مقامات رژیم صهیونیستی درباره توافق احتمالی عادی سازی روابط میان این رژیم و عربستان سعودی، منابع خبری عبری از لغو سفر برنامه ریزی شده چند وزیر کابینه رژیم اشغالگر به این کشور به دلیل عدم همکاری ریاض در صدور روادید برای آنها پرده برداشتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، رسانه‌های عبری فاش کردند که مقامات عربستان در اعطای روادید برای وزرای کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به منظور شرکت در کنفرانس سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) که هفته آینده در ریاض برگزار می‌شود، تعلل کردند و همین مسئله منجر به لغو حضور آنها در این نشست شده است.

طبق گزارش رسانه‌های عبری، قرار بود که الی کوهن، وزیر خارجه به همراه یوآو کیش، وزیر آموزش کابینه نتانیاهو برای شرکت در کنفرانس مذکور به عربستان سفر کنند، اما درپی تعلل سعودی‌ها ناگزیر به لغو مشارکت شده‌اند.

«مرویا ولبرگ»، کارشناس مسائل سیاسی شبکه ۱۳ رژیم صهیونیستی در این باره گفت: این تصمیم پس از توصیه آمریکا اتخاذ شده است، چراکه منابع آمریکایی در هفته‌های گذشته با منابع اسرائیلی صحبت کرده و توضیح داده‌اند که حضور اسرائیلی‌ها در عربستان سعودی در برهه فعلی پیش از موعد مناسب بوده و ریاض را در وضعیت چالشی قرار می‌دهد.

وی معتقد است که این اقدام عربستان به منزله قرار دادن چراغ قرمز در مسیر عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.

طبق این گزارش، با وجود لغو سفر وزرا اما مسئولان رده پایین نهادهای حرفه‌ای رژیم صهیونیستی در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

این درحالی است که روزنامه صهیونیستی تایمز اسراییل دوشنبه نوشته بود، یک مقام رسمی آمریکایی و یک مقام فلسطینی به این روزنامه گفتند که هیاتی متشکل از مقامات رسمی بلندپایه آمریکایی قرار است این هفته برای دیدار با همتایان سعودی‌شان و گفت‌وگو با آن‌ها درباره توافق بالقوه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی به ریاض سفر کنند.

تایمز اسراییل نوشت که این سفر از سوی برت مک‌گورک، نماینده کاخ سفید در امور خاورمیانه و باربارا لیف، رییس بخش خاورنزدیک وزارت امور خارحه آمریکا تنها یک ماه پس از سفر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به عربستان سعودی به همین منظور انجام می‌‎شود که نشان‌دهنده عزم پابرجای واشنگتن برای انجام دادن این توافق دشوار است.

به گفته این دو مقام رسمی، سفر مک گورک و لیف هم‌زمان با سفر هیاتی فلسطینی به ریاست حسین الشیخ، دبیرکل سازمان آزادی‌بخش فلسطین به ریاض است که به منظور گفت‌وگو درباره آنچه «انتظار رام‌الله از عادی‌سازی روابط عربستان سعودی و اسراییل» خوانده شده است، انجام می‌شود.

اخیرا صحبت‌ها درباره نزدیک بودن عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان با میانجیگری آمریکا افزایش یافته است. ریاض درباره این صحبت‌ها سکوت اختیار کرده است. عربستان بارها اعلام کرده بود که حل نزاع رژیم صهیونیستی و فلسطین باید شامل تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی باشد.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها