تانک‌های باارزش روسی که از اوکراین رفتند! + تصاویر

تانک های تی-۱۴ آرماتا اوکراین را ترک می کنند؛ این خبر را خبرگزاری روسی تاس به نقل از منابعی در مجتمع صنایع دفاعی گزارش داد.

تانک‌های باارزش روسی که از اوکراین رفتند! + تصاویر
کد خبر: 629331
|
۱۴۰۲/۰۶/۰۵ ۰۶:۱۵:۰۰

تانک های تی-۱۴ آرماتا اوکراین را ترک می کنند؛ این خبر را خبرگزاری روسی تاس به نقل از منابعی در مجتمع صنایع دفاعی گزارش داد.

به گزارش خبرآنلاین، تی-۱۴ آرماتا، جدیدترین تانک اصلی میدان نبرد ارتش روسیه است که در سال ۲۰۱۵ از آن رونمایی شد. تی-۱۴ در حال حاضر پیشرفته‌ترین تانک در جهان از نظر زرهی-حفاظتی و سیستم کنترل آتش است. این تانک بر مبنای بدنه زره‌پوش آرماتا توسعه پیدا کرده‌است. تا کنون حدود ۲۱ دستگاه آرماتا تحویل ارتش روسیه داده شده‌است.

تی-۱۴ طراحی کاملاً متفاوتی از تانک‌های قبلی روسیه و شوروی دارد. اندازه تانک بسیار بزرگتر است و از برجک بدون سرنشین استفاده شده‌است و سه سرنشین تانک در قسمت جلوی بدنه می‌نشینند. به گفته صاحب نظران این تانک می‌تواند قدرت زرهی روسیه را احیا کند و بعد از به‌کار گیری تعداد کافی آن ترس دوران جنگ سرد از تانک‌های روسی را دوباره به‌وجود آورد.

این تانک برای جنگ در رویارویی مستقیم با دشمن، حمایت از حمله واحدهای تفنگدار موتوری، مقابله با نیروی دشمن در محل‌های سرپوشیده و سرباز است.

 

تانک روسی

این تانک دارای موتوری بسیار قدرتمند بوده و از تحرک بسیار بالایی برخوردار است طبق اعلام روس‌ها ارماتا دارای یک موتور دیزل ۱۲ سیلندر ChTZ ۱۲Н۳۶۰ (A-۸۵-۳A) ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ اسب بخار در عقب بدنه است. با در نظر گرفتن وزنش دارای رانش به وزن ۳۰ اسب بخار بر تن است که بالاترین رقم بین تانک های موجود است.

موتور این تانک می‌تواند برای عملکرد بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ اسب بخار تنظیم شود که با توجه به وزن ۵۰ تنی این تانک بسیار رقم بالا و مطلوبی است. این تانک در نظر بسیاری از کارشناسان درحال حاضر بهترین تانک موجود در جهان است.

تانک روسی

آرماتا در حال حاضر از توپ ۱۲۵ م م بهره می‌برد ولی روس‌ها نسخه قدرتمند تری را با کالیبر ۱۵۲ م م هم بر روی این تانک آزمایش نموده‌اند تا در صورت نیاز با یک ارتقا اقدام به نصب توپ قوی تر بر روی این تانک کنند. این تانک نیز از خشاب گلوله برخوردار است ولی نوع خشاب گلوله‌ها با سیستم چرخ و فلکی تانک‌های پیشین تفاوت‌هایی دارد. در سیستم جدید، خشاب دایره‌ای شکل مهمات در پشت سر خدمه قرار دارد و سر گلوله‌ها به طرف بالا قرار گرفته‌اند و در این نسخه پوکه و مهمات سرهم است.

در صورت نفوذ مهمات و انفجار مهمات درون آرماتا با در نظر گرفتن قرار گرفتن سر مهمات به طرف بالا، به طرف بالا شلیک شده و تنها باعث کنده شدن برجکی می‌شود که خدمه‌ای درون ان نیست و از طرفی خدمه درون کپسول زرهی خود ایمنی لازم را دارند، سامانه گلوله گذاری می‌تواند بین ۱۰ تا ۱۲ گلوله در دقیقه لود کند و برد موثر آن ۸۰۰۰ متر است.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها