نقش روسیه در تشدید بحران خشکسالی در شمال ایران چیست؟

روزنامه شرق نوشت: روسیه شریان حیاتی دریای مازندران را قطع کرد و نگرانی‌ها برای بروز خشک‌سالی شدید در شمال ایران بالا گرفته است.

نقش روسیه در تشدید بحران خشکسالی در شمال ایران چیست؟
کد خبر: 627316
|
۱۴۰۲/۰۵/۲۲ ۰۶:۲۰:۰۰

روزنامه شرق نسبت به تشدید بحران خشکسالی در شمال کشور هشدار داده و از نقش روسیه در این بحران نوشته است.

به گزارش شرق، بخش‌های مهم این گزارش را در ادامه می‌خوانید:

 

  • در غرب ایران پرآب‌ترین جلگه کشور، یعنی خوزستان خشکیده و دریاچه ارومیه نفس‌هایش به شماره افتاده است. در شرق هامون جان داد و سیستان و بلوچستان و خراسان را بیابانی کرده و با خشکیدن تالاب گاوخونی و زاینده‌رود، مرکز ایران گرفتار فرونشست عمیق شده است. وضعیت قرمز آب تا شمال ایران پیشروی کرده و سیل جمعیت مهاجر را به استان‌های حاشیه خزر کوچانده است.
  • روسیه شریان حیاتی دریای مازندران را قطع کرد و نگرانی‌ها برای بروز خشک‌سالی شدید در شمال ایران بالا گرفته است.
  • تنها امید این سال‌ها که توانسته بود خزر را حفظ کند ولگا بود که آن هم حالا دیگر از دست رفته است. آورد سالانه ولگا به خزر 930 میلیارد مترمکعب است. برای درک بزرگی آن با حجم آب کارون مقایسه کنید که فقط 14 میلیارد مترمکعب است، در واقع کارون در برابر ولگا شیر سماوری بیش نیست!.
  •  اگر نتوانیم با روسیه سر این مسئله کنار بیاییم کار همه تمام است حتی خود روسیه. چون منطقه تبدیل می‌شود به بزرگ‌ترین پهنه تولید گرد و خاک و کانون فرسایش بادی که آسیا و خاورمیانه و مناطق گسترده‌ای از آسیای مرکزی و حتی بخشی از اروپا را متأثر می‌کند و یک فاجعه بین‌المللی را رقم می‌زند.

 

 

  • حسن ارسالی در
    دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

    امروزه آب یک سرمایه بزرگ است و هیچ کشوری حاضر نیست سرمایه اش رو بیهوده روانه دریاچه ها کنه و تبخیر بشه آب سرمایه بزرگیست که می‌تونه برای کشورها منافع اقتصادی الاخصوص در حوزه کشاورزی و تولید غذا داشته باشه

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها