آمریکا به ادعای کاهش درجه غنی‌سازی اورانیوم ایران واکنش نشان داد

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که نمی‌تواند گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال» در خصوص کاهش سرعت غنی‌سازی اورانیوم ایران را تأیید کند.

آمریکا به ادعای کاهش درجه غنی‌سازی اورانیوم ایران واکنش نشان داد
کد خبر: 627135
|
۱۴۰۲/۰۵/۲۱ ۰۹:۰۸:۳۷

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید ادعای وال‌استریت‌ژورنال درباره کاهش سرعت غنی‌‌سازی ایران را تأیید نکرد. 

به گزارش فارس، روز جمعه، وال استریت ژورنال به نقل از افراد آشنا به این موضوع گفت که ایران سرعت انباشت اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد را به میزان قابل توجهی کاهش داده و مقداری از ذخایر خود را رقیق کرده است.

کربی در نشست خبری روز جمعه گفت که نمی‌تواند این گزارش را تایید کند. او با وجود این اضافه کرد: «هر اقدامی که ایران ممکن است برای کاهش سرعت غنی سازی بردارد قطعاً مورد استقبال قرار خواهد گرفت».

این مقام کاخ سفید بار دیگر یادآوری کرد هیچ مذاکرات فعالی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران در جریان نیست. او در ادامه تصریح کرد: «مطمئناً از برداشتن چنین گام‌هایی -اگر گزارش‌ها صحت داشته باشند- استقبال می‌شود.»

جان کربی درباره توافق میان ایران و آمریکا برای مبادله زندانیان نیز اظهارنظر کرد و بار دیگر ادعاهای روز گذشته‌اش در این خصوص را تکرار کرد.

کربی مدعی شد که کارهایی که ایران می‌تواند با دارایی‌های آزاد‌شده‌اش انجام می‌دهد محدود خواهند بود و آمریکا بر آنها نظارت خواهد داشت. 

او تصریح کرد: «این وجوه در اصل تنها برای خرید غذا، دارو و تجهیزات پزشکی که دارای کاربری دوگانه نظامی نیستند قابل استفاده‌ خواهند بود.»

برخی منابع ایرانی روز گذشته (پنجشنبه) گزارش‌های قبل‌تر منتشرشده مبنی بر توافق تهران و واشنگتن برای مبادله زندانیان را تأیید کردند.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها