حکم دیوان بین‌المللی کیفری کار دست پوتین داد؛ رئیس‌جمهور روسیه از ترس بازداشت سفر نمی‌کند

به دلیل حکم دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه در ۱۶ مارس گذشته، ولادیمیر پوتین از طریق ویدیو کنفرانس در اجلاس سران گروه بریکس در آفریقای جنوبی شرکت خواهد کرد.

حکم دیوان بین‌المللی کیفری کار دست پوتین داد؛ رئیس‌جمهور روسیه از ترس بازداشت سفر نمی‌کند
کد خبر: 623545
|
۱۴۰۲/۰۴/۲۹ ۰۰:۲۶:۰۵

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه از طریق ویدیو کنفرانس در اجلاس سران گروه بریکس در آفریقای جنوبی شرکت خواهد کرد.

به گزارش فارس، این خبر را دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین ساعاتی بعد از آن اعلام کرد که آفریقای جنوبی مدعی شد رئیس‌جمهور روسیه در آن اجلاس شرکت نخواهد کرد.

دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه در ۱۶ مارس گذشته حکم بازداشت رئیس جمهور روسیه در ارتباط با جنگ اوکراین را صادر کرده است.

این دادگاه بین‌المللی با ادعای مظنون بودن پوتین به تبعید غیرقانونی کودکان و انتقال غیرقانونی ساکنان قلمرو اوکراین به فدراسیون روسیه، برای رئیس جمهور روسیه حکم بازداشت صادر کرده است.

بعد از صدور این حکم، روزنامه ساندی تایمز چاپ آفریقای جنوبی در گزارشی به نقل از چند مقام ادعا کرد، این کشور به ولادیمیر پوتین گفته، در نشست سازمان بریکس که قرار است ماه اوت در ژوهانسبورگ برگزار شود حضور پیدا نکند چرا که ممکن است بازداشت شود.

این خبر را دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین ساعاتی بعد از آن اعلام کرد که آفریقای جنوبی مدعی شد رئیس‌جمهور روسیه در آن اجلاس شرکت نخواهد کرد.

پسکوف به رسانه‌های روسیه گفت پوتین علی‌رغم حضور از راه دور در نشست سران بریکس نقش «فراگیری» در آن خواهد داشت.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برای شرکت در این اجلاس به نمایندگی از پوتین به ژوهانسبورگ سفر خواهد کرد.

قبل از این، رئیس جمهور آفریقای جنوبی در واکنش به این حکم گفته بود حاضر است که کشورش را از دیوان بین المللی لاهه خارج می‌کند تا پوتین بتواند به آفریقای جنوبی سفر کند.

اجلاس سازمان بریکس متشکل از کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی قرار است در تاریخ 22-23 اوت (31 مرداد و اول شهریور) به میزبانی ژوهانسبورگ برگزار شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها