الاخبار:

اسرائیل آماده مذاکره درباره مرزهای زمینی با لبنان است

تماس‌های دیپلماتیک برای کنترل تنش در جنوب لبنان به دنبال الحاق بخش شمالی شهرک الغجر به اراضی اشغالی توسط رژیم اسرائیل ادامه دارد. همزمان نیز مقاومت به ابقای دو چادر نظامی که در مزارع شبعا برپا کرده است، پایبند است.

اسرائیل آماده مذاکره درباره مرزهای زمینی با لبنان است
کد خبر: 622318
|
۱۴۰۲/۰۴/۲۱ ۱۴:۴۰:۰۰

تماس‌های دیپلماتیک برای کنترل تنش در جنوب لبنان به دنبال الحاق بخش شمالی شهرک الغجر به اراضی اشغالی توسط رژیم صهیونیستی ادامه دارد. همزمان نیز مقاومت به ابقای دو چادر نظامی که در مزارع شبعا برپا کرده است، پایبند است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الاخبار لبنان، میانجیگری‌ فرانسوی‌ها، آمریکایی‌ها و سازمان ملل برای حل تنش میان رژیم صهیونیستی و لبنان درباره روستای الغجر همچنان ادامه دارد. لبنان رسما به آنها اعلام کرده که پرونده الغجر قابل بحث نیست و چادرهای نظامی با ۱۶ مناطقی که بر سر آن مناقشه وجود دارد از جمله منطقه B۱ مرتبط است. لبنان در پاسخ به پیشنهاد برچیدن چادرها در ازای عقب نشینی رژیم صهیونیستی از الحاق الغجر یا تحویل دو چادر به ارتش لبنان در ازای عقب نشینی از الحاق بخش شمالی الغجر این موضع را اتخاذ کرده است.

به رغم اجرا نشدن پیشنهادات قبلی و تأکید لبنان بر پایبندی به حقوق کامل خود و اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ اما طرف‌های خارجی همچنان به تلاش خود برای رسیدن به راه حلی که مانع تشدید تنش شود، ادامه می‌دهند. در این راستا آمریکا توجه زیادی به تحولات مرزهای لبنان و اراضی اشغالی دارد. آموس هوکشتاین، مشاور ویژه رئیس جمهور آمریکا در سفری محرمانه روز سه‌شنبه وارد تل‌آویو شد. وی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و تساحی هنگبی، رئیس شورای امنیت داخلی این رژیم دیدار و درباره پرونده‌هایی از جمله تنش میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله و تلاش‌ها برای رسیدن به توافق عادی‌سازی روابط میان این رژیم و عربستان گفت‌وگو کرد.

در این راستا می‌توان به روند مذاکرات با رهبری هوکشتاین در پرونده ترسیم مرزهای دریایی و توافقی که با میانجی‌گری آمریکا و نظارت سازمان ملل در سال ۲۰۲۲ حاصل شد، اشاره کرد. کشورهای غربی به لبنان اطلاع داده‌اند که رژیم صهیونیستی آماده مذاکره درباره ترسیم مرزهای زمینی است. با اینکه لبنان اعتراضی نکرده است؛ اما درگیری درباره ترسیم مرزهای زمینی شامل مزارع شبعا، کفرشوبا و الغجر است و در نتیجه قطعی نکردن سرنوشت این مناطق به معنای قطعی نشدن درگیری است و هرگز معامله‌ای در کار نخواهد بود. به ویژه اینکه ترسیم مرزهای زمینی با برچیدن چادرها ارتباطی ندارد.

منابع دیپلماتیک در بیروت اعلام کردند، اطلاعاتی به دست لبنان درباره امکان سفر قریب الوقوع هوکشتاین برای تکمیل تلاش‌ها رسیده است. دولت آمریکا معتقد است که این تحول فرصتی برای توافقی درباره ترسیم مرزهای زمینی است. منابع رسمی لبنانی سه‌شنبه اعلام کردند که هنوز تماس رسمی از سوی آمریکایی‌ها با مسؤولان لبنانی در این خصوص صورت نگرفته است. لبنان شرط جدا نکردن روندهای ترسیم مرزهای زمینی و دریایی از یکدیگر را در پاسخ به تلاش‌های مکرر دشمن صهیونیستی برای تحمیل مواضع خود و تثبیت نقاط مرزی و ایجاد دیوار حائل در طول مرزها مطرح کرده است.

در این راستا عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه دولت موقت لبنان اعلام کرد، طرح ترسیم مرزهای زمینی مهم است. ۱۳ منطقه مورد مناقشه در مرز با اسرائیل وجود دارد که درباره هفت مورد از آن توافق صورت گرفته است.

وزارت خارجه لبنان روز سه‌شنبه از هیئت دائم لبنان در سازمان ملل در نیویورک خواست شکایتی را به دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت درباره تکمیل اشغال کامل شهرک الغجر توسط رژیم صهیونیستی که یک نقض آشکار و خطرناک است، ارائه کند.

این وزارتخانه خواهان محکومیت نقض حاکمیت لبنان و عقب‌نشینی فوری و غیر مشروط رژیم صهیونیستی از تمام اراضی لبنان شد.

وزیر خارجه لبنان در راستای تکمیل تلاش‌های دیپلماتیک و مقدمات انجام شده برای بررسی دوره‌ای گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ و پیگیری درخواست تمدید یونیفل در پایان اوت ۲۰۲۳ با سفرای چین، اسپانیا و ژاپن دیدار کرد.

در این دیدار درباره راه‌های توقف عملیات اشغال بخش شمالی الغجر صحبت شد. بوحبیب خواهان کمک برای حل این مساله و این تجاوز شد که به اقدامات تجاوزکارانه مکرر رژیم صهیونیستی اضافه می‌شود. در این دیدار درباره موضوع دو چادر نصب شده در مزارع شبعا صحبت شد.

بوحبیب اخیرا نیز با یوانا فرانتسکا، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در لبنان و دورتی شیا، سفیر آمریکا در بیروت دیدار کرد و به آن‌ها اطلاع داد که شکایتی را در این باره به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

همچنین لبنانی‌ها منتظر موضع سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان هستند که قرار است در سالروز ۱۷ ژوئیه ۲۰۰۶ به سخنرانی بپردازد.

نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان نیز گفت: دو چادر نظامی در خاک لبنان هستند و جامعه بین‌المللی باید اسرائیل را ملزم به اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ و عقب نشینی از بخش شمالی الغجر، مزارع شبعا، کفرشوبا و نقطه مرزی B۱ کند.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها