چین در تدارک جنگ تمام عیار علیه آمریکاست؟

ارتش چین اخیرا هنگام آزمایش و ارزیابی عملکرد تسلیحات جدید سناریوی «جنگ تمام عیار» را اضافه کرده است. تدارک واحدهای تحقیقاتی ارتش چین برای جنگ تمام عیار در شرایطی انجام شده که به دنبال تشدید تنش‌ها بر سر تایوان، خطر درگیری نظامی بین چین و ایالات متحده به بالاترین حد خود در دهه‌های اخیر رسیده است.

چین در تدارک جنگ تمام عیار علیه آمریکاست؟
کد خبر: 620167
|
۱۴۰۲/۰۴/۰۸ ۱۷:۴۰:۲۵

انتشار مقاله یک واحد تحقیقاتی ارتش چین با موضوع تدارک پکن برای وقوع «جنگ تمام عیار»، در بحبوحه تنش‌ها با آمریکا خبرساز شده است.

به گزارش فارس، یک واحد تحقیقاتی ارتش چین به نام «واحد ۹۱۴۰۴» در تدارک برای آمادگی توان نظامی این کشور، مقاله‌ای را منتشر کرده و در آن به بررسی سناریوی جنگ تمام عیار پرداخته است.

بنا بر گزارش روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست»، به گفته محققان درگیر در این پروژه، ارتش چین اخیرا هنگام آزمایش و ارزیابی عملکرد تسلیحات جدید سناریوی «جنگ تمام عیار» را اضافه کرده است.

تدارک واحدهای تحقیقاتی ارتش چین برای جنگ تمام عیار در شرایطی انجام شده که به دنبال تشدید تنش‌ها بر سر تایوان، خطر درگیری نظامی بین چین و ایالات متحده به بالاترین حد خود در دهه‌های اخیر رسیده است.

ساوت چاینا مورنینگ پست در گزارش خود نوشت: «جنگ تمام عیار یعنی تمام منابع موجود و تلاش‌های یک ملت برای پیروزی در جنگ بسیج شود. جنگ تمام عیار نه تنها ارتش، بلکه شامل بخش‌های غیرنظامی و اقتصاد هم می‌شود همانند آنچه در جنگ جهانی اول و دوم رخ داد».

بنا بر گزارش این رسانه مستقر در هنگ کنگ، محققان نیروی دریایی چین در آخرین ارزیابی خود از کشتی‌های جنگی، برای جنگ تمام عیار نام سناریوی «زِد» (Z) گذاشتند.

به طور معمول، در سرزمین اصلی چین ارزیابی عملکرد سلاح‌های متعارف شامل بازی‌های جنگی مبتنی بر رایانه و آزمایش‌های میدانی است و بیشتر روی ارزیابی قابلیت‌های جنگی تسلیحات در یک درگیری منطقه‌ای، مانند مداخله نظامی مستقیم دو یا چند گروه ناو هواپیمابر خارجی در اطراف تایوان یا دریای چین جنوبی متمرکز شده است اما در سناریوی «زد»، موضوع متفاوت می‌شود.

به گفته «فانگ کان شین» سرپرست تیم تحقیقاتی واحد ۹۱۴۰۴ ارتش چین، در این سناریو، «یک برخورد قدرت اراده استراتژیک وجود دارد و درگیری منطقه‌ای به یک جنگ تمام عیار افزایش می‌یابد».

به نوشته ساوت چاینا مورنینگ پست، واحد تحقیقاتی تحت نظر فانگ کان شین مسئول آزمودن آمادگی برخی از جدیدترین و قوی‌ترین تسلیحات دریایی چین است.

سناریوی جنگ تمام عیار «زِد» (Z)، برای اولین بار در مقاله این تیم تحقیقاتی طی همین ماه جاری از طبقه بندی محرمانه خارج و در «ژورنال تحقیقات کشتی چین» منتشر شد.

محققان چینی در این مقاله نام هیچ کشوری را ذکر نکردند اما سخت افزار دشمن که در این یادداشت ظاهر شد، ناوشکن کلاس «آرلی برک» (Arleigh Burke) متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده و متحدان آن است و در این مقاله، نام «اتحاد آبی» به آنها داده شده است.

«رودریگو دوترته» رئیس‌جمهور سابق فیلیپین طی هفته اخیر با هشدار درباره احتمال درگیری مستقیم نظامی آمریکا و چین گفته بود: «اگر بخواهم درباره جنگ قریب الوقوع از شماره یک تا 10 انتخاب کنم، شماره هفت را برای وضعیت حال حاضر انتخاب می‌کنم».

محققان واحد 91404 ارتش چین در مقاله خود روی سرنوشت کشتی‌های این کشور تمرکز کردند. در سناریو مذکور، فرض این است که ارتش چین تحت یک حمله همه جانبه توسط «اتحاد آبی» قرار می‌گیرد.

به گفته محققان، با توجه به اینکه نیروی دریایی چین در حال حاضر نزدیک به ۵۰ ناوشکن دارد، هر ناوشکن چینی در یک حمله تمام عیار هدف حمله بیش از 11 موشک و بیش از سه اژدر قرار می‌گیرند.

بنا بر مقاله واحد تحقیقاتی ارتش چین، «اتحاد آبی بیش از ۳۰ برابر قوی‌تر از سیگنالی که کشتی‌های جنگی چین برای ارتباط با هم استفاده می‌کنند، پارازیت و اختلال ایجاد می‌کند که این موضوع باعث می‌شود بُرد تشخیص رادارهای چینی به کمتر از ۶۰ درصد بُرد عادی آنها کاهش یابد.

انتشار مقاله مذکور درباره تدارک ارتش چین برای یک جنگ تمام عیار در شرایطی انجام شده که تنش‌های این کشور با آمریکا بر سر تایوان همچنان خبرساز است.

چین بارها به آمریکا درباره دخالت در امور تایوان هشدار داده و اعلام کرده از همه ابزارها برای جلوگیری کردن از جدایی طلبی این جزیره استفاده خواهد کرد.

تایوان بخشی از چین محسوب می‌شود که ادعا‌های جدایی‌طلبانه دارد؛ ادعا‌هایی که کشور‌های جهان و سازمان ملل متحد به‌رسمیت نمی‌شناسند. پکن همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشور‌هایی که پکن با آن‌ها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیرو‌های جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها