استولتنبرگ:

فنلاند و سوئد پاییز ۲۰۲۳ به ناتو ملحق می‌شوند

دبیرکل ناتو گفت: از آنجایی که هلسینکی و استکهلم به تمامی درخواست‌های آنکارا عمل کرده‌اند، تا پاییز ۲۰۲۳ میلادی به ناتو ملحق خواهند شد.

فنلاند و سوئد پاییز ۲۰۲۳ به ناتو ملحق می‌شوند
کد خبر: 597532
|
۱۴۰۱/۱۱/۲۷ ۰۹:۱۶:۳۹

به دنبال نشست روز چهارشنبه وزرای دفاع ناتو، دبیرکل این ائتلاف در کنفرانسی خبری اعلام کرد، اگرچه پروتکل‌های الحاق فنلاند و سوئد به ناتو هنوز توسط مجارستان و ترکیه تایید نشده‌ است اما از آنجایی که هلسینکی و استکهلم به تمامی درخواست‌های آنکارا عمل کرده‌اند، تا پاییز ۲۰۲۳ میلادی به ناتو ملحق خواهند شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: سوئد و فنلاند در حال حاضر به تمامی تعهداتشان تحت یادداشت تفاهم مشترک سه جانبه که آن را در ژوئیه سال ۲۰۲۲ میلادی به همراه ترکیه در مادرید امضا کردند، عمل کرده‌اند. بنابراین از ترکیه خواستم تا درخواست الحاق این دو کشور به ناتو را تایید کند.

وی افزود: این موضع من است. این چیزی است که تغییری نکرده است. سوئد و فنلاند به زودی عضوی از ناتو خواهند شد.

استولتنبرگ تصریح کرد: ۲۸ عضو ناتو پروتکل‌های الحاق سوئد و فنلاند را تایید کرده‌اند اما مجارستان و ترکیه هنوز این اقدام را انجام نداده‌اند. این ترکیه است که باید تصمیم بگیرد آیا پروتکل الحاق هر دو کشور سوئد و فنلاند را امضا کند و یا تنها پروتکل یکی از آنها را مورد تایید قرار دهد. البته توصیه من به ترکیه این بوده که پروتکل الحق هر دو کشور را تایید کند.

وی در ادامه گفت: من روز پنجشنبه به ترکیه سفر خواهم کرد و موضوع الحاق سوئد و فنلاند به ناتو قطعا یکی از مسائلی است که در جریان این سفر به آن می‌پردازم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها