در دیدارهای لاوروف در بغداد چه گذشت؟

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق نیز در کنفرانس خبری با لاوروف همتای روس خود گفت که کشورش این هفته با واشنگتن درباره نحوه پرداخت بدهی به شرکت های نفتی روسیه علیرغم تحریم ها گفتگو خواهد کرد.

در دیدارهای لاوروف در بغداد چه گذشت؟
کد خبر: 595694
|
۱۴۰۱/۱۱/۱۷ ۱۸:۵۵:۴۱

عبداللطیف رشید، رئیس جمهوری عراق در استقبال از سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در کاخ بغداد بر اهمیت تحکیم ثبات از طریق راهکارهای مسالمت‌آمیز و گفت‌وگوی سازنده تاکید کرد.

به گزارش شفقنا به نقل از بغداد الیوم، دو طرف در این دیدار درباره راهکارهای تقویت روابط دوجانبه، چشم‌اندازهای همکاری میان دو کشور و تازه‌ترین تحولات و رخدادهای منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی کردند.

رئیس جمهوری عراق با اشاره به اهمیت ارتقای همکاری اقتصادی فیمابین، بر لزوم حمایت و توسعه روابط راهبردی و اساسی دو کشور و تحکیم ثبات از رهگذر راهکارهای مسالمت‌آمیز و گفت‌وگوهای سازنده تاکید کرد.

وی با اشاره به لزوم هماهنگی و رایزنی درخصوص مسائل مورد اهتمام مشترک برای تقویت امنیت و صلح در منطقه و جهان، از مواضع روسیه در حمایت از عراق در جنگ علیه تروریسم و تلاش برای صیانت از امنیت کشور تقدیر کرد.

رشید با تاکید بر عمق روابط عراق و روسیه، اظهار داشت: مردم عراق طی ده‌های گذشته از جنگ و خشونت رنج‌ها کشیده‌اند اما اکنون وضعیت در همه شهرهای عراق امن و باثبات است.

وی با اشاره به استقبال و حمایت جامعه جهانی از دولت عراق در تلاش برای تحکیم امنیت و ثبات و بهبود وضعیت خدمات‌رسانی، تاکید کرد: عراق در تلاش برای برقراری روابط متوازن با همه کشورهای جهان در راستای تحقق منافع مشترک است. برنامه دولت تشویق‌کننده ایجاد ارتباط و همکاری با همه کشورهاست.

از سوی دیگر، لاوروف با تمجید از موضع عراق در گفت‌وگو و پرهیز از بحران‌ها و مقدم شمردن گزینه صلح به جای جنگ‌ها، بر حمایت مسکو از بغداد تاکید کرد و اظهار داشت: روسیه خواهان تقویت روابط میان دو کشور و گسترش چارچوب‌های همکاری در زمینه‌های اقتصادی، نظامی و بازسازی زیرساخت‌هاست.

با آمریکا مذاکره می‌کنیم تا بدهی روس‌ها را بپردازیم

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق نیز در کنفرانس خبری با لاوروف همتای روس خود گفت که کشورش این هفته با واشنگتن درباره نحوه پرداخت بدهی به شرکت های نفتی روسیه علیرغم تحریم ها گفتگو خواهد کرد. فواد حسین در این خصوص گفت:  ما این مشکل را با طرف آمریکایی در میان خواهیم گذاشت. تحریم هایی وجود دارد که نباید علیه طرف عراقی اعمال شود، زیرا همکاری با شرکت های روسی ادامه دارد و شرکت های روسی فعال در عراق وجود دارند.

اعتقاد بر این است که سرمایه گذاری روسیه در عراق بیش از 10 میلیارد دلار ارزش دارد که بیشتر در صنعت نفت است.

حسین گفت که یکی از موضوعات اصلی که او و لاوروف درباره آن صحبت کردند، نحوه پرداخت بدهی به شرکت های انرژی روسیه مانند لوک اویل و گازپروم بود که در عراق تجارت می کنند. وزیر خارجه عراق افزود:‌ هدف حفاظت از بانک ها و بانک مرکزی عراق در برابر تحریم ها است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها