کارتین کولونا در گفتگو با امیرعبداللهیان مطرح کرد:

درخواست آزادی زندانیان فرانسه در ایران

کاترین کولونا در گفتگو با امیرعبداللهیان با اشاره به ضرورت اهمیت حفظ مناسبات دو کشور بر تقویت آن از مسیر گفت‌وگو تأکید کرد و همچنین خواستار آزادی زندانیان فرانسه در ایران شد.

درخواست آزادی زندانیان فرانسه در ایران
کد خبر: 593568
|
۱۴۰۱/۱۱/۰۵ ۲۱:۰۴:۰۷

حسین امیرعبداللهیان و کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه امشب (چهارشنبه) در تماسی تلفنی به گفت‌وگو پرداختند.

به گزارش فارس، بررسی آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و برخی موضوعات مهم دیگر از جمله موارد مطرح در این گفت‌وگوی تلفنی بود.

امیرعبداللهیان با اشاره به دیدار اخیرش با همتای فرانسوی در اردن و در حاشیه نشست بغداد ۲، به مناسبات تاریخی دو کشور اشاره کرد و مواضع فرانسه در تشویق اغتشاش در ایران را غیردوستانه خواند.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی خود با انتقاد از اظهارات برخی مقامات فرانسوی در خصوص امور داخلی ایران گفت: ایران همواره مسیر مذاکره و دیپلماسی را ترجیح می‌دهد، اما همانگونه که شاهدید در رویکرد تقابلی، اقدام ما نیز فوری، موثر و‌ متقابل است. 

رئیس دستگاه دیپلماسی ضمن انتقاد از مواضع و اقدامات غیر سازنده پارلمان اروپا در قبال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: سپاه پاسداران نهاد حاکمیتی و حافظ امنیت ملی ایران است و نقش مهمی در حفظ امنیت منطقه و مبارزه واقعی با تروریسم دارد.

وی همچنین گفت که جمهوری اسلامی ایران به دقت رفتار اتحادیه اروپا را تحت نظر داشته و متناسب با آن گام‌های بعدی خود را تنظیم خواهد کرد. 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌وگوی تلفنی در خصوص تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران گفت: در کنار این اظهارات و اقدامات، شاهد اقدام ناشایست و موهن یک نشریه فرانسوی (شارلی ابدو) در تعرض به مقدسات دینی بودیم که روی دیگر آن متاسفانه در اهانت به قرآن کریم، کتاب مقدس مسلمانان در دو کشور اروپایی تکرار شد. 

امیرعبداللهیان در خصوص همکاری‌های دو کشور با تأکید بر ضرورت تمرکز بر گفت‌وگو و‌ تعامل خطاب به همتای فرانسوی گفت: سیاست شکست خورده تحریمی ترامپ را تکرار نکنید، ما نیز امروز فهرست تحریمی جدید علیه اتحادیه اروپا و انگلیس که در برگیرنده ۳۳ مقام و نهاد اروپایی است را در اقدام متقابل اعلام کردیم.

وزیر امور خارجه فرانسه در این گفت‌وگوی تلفنی با تأکید بر اهمیت روابط ایران و فرانسه گفت که فرانسه هیچ دخالتی در امور ایران نداشته است. 

خانم کولونا با اشاره به ضرورت اهمیت حفظ مناسبات دو کشور بر تقویت آن از مسیر گفت‌وگو تأکید کرد و همچنین خواستار آزادی زندانیان فرانسه در ایران شد. 

در  این گفت‌وگو همچنین آخرین وضعیت همکاری‌های کنسولی نیز بررسی شد.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها