پامپئو در کتاب جدید خود مطرح کرد:

در فوریه ۲۰۱۹ هند و پاکستان تا آستانه جنگ هسته ای پیش رفتند

کتاب خاطرات جدید مایک پامپئو با نام "هرگز یک وجب پا پس نمی‌کشیم، برای آمریکایی که عاشقش هستم، می‌جنگم" قرار است به زودی منتشر شود وی در این کتاب مدعی شد؛ در فوریه ۲۰۱۹ هند و پاکستان تا آستانه جنگ هسته ای پیش رفتند.

در فوریه ۲۰۱۹ هند و پاکستان تا آستانه جنگ هسته ای پیش رفتند
کد خبر: 593542
|
۱۴۰۱/۱۱/۰۵ ۱۷:۴۸:۵۷

وزیر امور خارجه دولت سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود از روابط تیره و تار هند و پاکستان پرده برداشت و مدعی شد در فوریه ۲۰۱۹ این دو کشور "نزدیک به یک جنگ هسته‌ای" بودند.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه بی.بی.سی، 

کتاب خاطرات جدید مایک پامپئو با نام "هرگز یک وجب پا پس نمی‌کشیم، برای آمریکایی که عاشقش هستم، می‌جنگم" قرار است به زودی منتشر شود.

وزیر امور خارجه سابق آمریکا در این کتاب می‌گوید، "فکر نمی‌کنم جهان به درستی بداند که در فوریه ۲۰۱۹ دشمنی هند و پاکستان تا چه میزان به سطح رسیدن به یک جنگ هسته‌ی نزدیک شد."

او نوشته است: "حقیقت این است که من دقیقا پاسخ را نمی دانم؛ من فقط می‌دانم که آن جنگ خیلی نزدیک بود."

پامپئو خاطرنشان کرد، هرگز فراموش نمی‌کند، شبی که در شهر هانوی مشغول مذاکرات با مقامات کره شمالی بر سر تسلیحات هسته‌ای بود، "هند و پاکستان شروع به تهدید یکدیگر در ارتباط با اختلاف چند دهه‌ای خود در قبال مرز در منطقه کشمیر کردند."

به گفته پامپئو، حمله‌ تروریستی افراطگران که در آن زمان علیه سربازان هندی صورت گرفت و بیش از ۴۰ کشته بر جای گذاشت احتمالا تا حدی به دلیل سیاست های ضد تروریستی سست پاکستان امکان اجرا پیدا کرد و هند پاسخ آن حمله را با دست زدن به حملات هوایی در داخل پاکستان داد.

او نوشت: "پاکستانی‌ ها در یک درگیری هوایی متعاقب یک هواپیما را سرنگون کردند و خلبان هندی را به اسارت گرفتند."

 پامپئو گفت که وقتی صبح روز حضورش در هانوی بیدار شد، با یک "همتای هندی" که نامش فاش نشد صحبت کرد.

پامپئو می نویسد: "او معتقد بود که پاکستانی‌ها شروع به آماده سازی تسلیحات هسته ای خود برای یک حمله کرده اند و او به من اطلاع داد که هند هم به تدابیر خود در قبال تشدید درگیری فکر می کند."

وزیر خارجه سابق آمریکا تصریح کرد: "من از او خواستم کاری انجام ندهد و یک دقیقه به ما فرصت دهد تا همه چیز را حل کنیم."

پامپئو خاطرنشان کرد که در ادامه با جان بولتون، مشاور امنیت ملی دولت وقت آمریکا، که با او همسفر بود در "تاسیسات ارتباطات امن کوچک در هتل"، شروع به بررسی کرد.

او نوشت، به سراغ تماس با ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده وقت ارتش پاکستان که "بارها با او تعامل کرده بودم" رفتم و آنچه را "هندی ها به من گفته بودند" به او گفتم.

وزیر خارجه سابق آمریکا بیان کرد: "او گفت که این صحبت درست نیست. همانطور که کسی می‌توانست انتظار داشته باشد، او معتقد بود که هندی‌ها دارند سلاح‌های هسته‌ای خود را برای استقرار آماده می‌کنند. چند ساعت طول کشید تا کار بسیار خوب تیم‌های ما در دهلی نو و اسلام‌آباد هر یک از طرفین را متقاعد کند که طرف مقابل برای جنگ هسته ای آماده نمی شود."

پامپئو می نویسد: "هیچ کشور دیگری کاری را که ما در آن شب برای جلوگیری از یک نتیجه وحشتناک انجام دادیم انجام نمی داد."

نه هند و نه پاکستان تاکنون در مورد ادعاهای پامپئو اظهار نظر نکرده اند.

این احتمال بعد از آن مطرح شده که دهلی بعد از وقوع یک حمله به سربازان هندی در منطقه مورد مناقشه کشمیر، حملات هوایی علیه شبه نظامیان در خاک پاکستان صورت داد. پاکستان سپس اعلام کرد، دو جنگنده ارتش هند را سرنگون و یک خلبان جنگنده را دستگیر کرده است.

منطقه مورد مناقشه کشمیر به دو بخش تحت کنترل هند و تحت کنترل پاکستان تقسیم شده است.

مسئولیت حمله به سربازان هندی در سال ۲۰۱۹ را یک گروه افراطی مستقر در پاکستان موسوم به "جیش محمد" بر عهده گرفت و هند نیز متعهد شده بود که این حمله را تلافی کند.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها