عباس گلرو، رئیس کمیته روابط خارجی:

اروپایی ها تلاش دارند بحث اوکراین را وارد مذاکرات کنند؛ این مسائل را پیچیده می‌کند

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس با اشاره به تلاش اروپایی ها برای گره زدن بحث هسته ای به مساله اوکراین، گفت: بر اساس گزارش هایی که به ما رسیده اروپایی ها تلاش دارند بحث اوکراین را وارد معادله کنند که نتیجه این کار فقط پیچیده تر کردن مساله است.

اروپایی ها تلاش دارند بحث اوکراین را وارد مذاکرات کنند؛ این مسائل را پیچیده می‌کند
کد خبر: 593256
|
۱۴۰۱/۱۱/۰۴ ۱۲:۳۴:۱۳

عباس گلرو، رئیس کمیته روابط خارجی با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای، اظهار کرد: در رابطه با بحث هسته‌ای انتظار ما این بود که اروپایی ها و 1+4 فرصت را مغتنم بشمارند چراکه تقریبا به نتیجه رسیده بودیم. اما من فکر می کنم که همانند گذشته لابی های مختلف در جهت بی اثرسازی مذاکرات عمل کرد و یک پوست خربزه زیر پای اروپایی‌ها انداخت که در نهایت مذاکرات دچار خدشه و وقفه ای در آن ایجاد شد.

به گزارش شفقنا، بخش هایی از گفت و گوی گلرو را در این رابطه می خوانید:

  • اما تحولاتی که در اوکراین اتفاق افتاد و تلاش اروپایی ها برای گره زدن بحث هسته ای به مساله اوکراین، یعنی یک پرونده ای به پرونده قبلی اضافه کردن و در نهایت پیچیده تر کردن فضای مذاکرات بود.
  • در حالی که بحث هسته ای بحث مستقلی بود و باید صرف نظر از سایر فرایندها بررسی و نهایی شود. حتی در مذاکرات هم وقتی بحث موشکی و سیاست منطقه ای ایران مطرح شد، جمهوری اسلامی ایران محکم در برابر انها ایستاد و تاکید کرد که پرونده دیگری را در آن دخیل نکنند چراکه باعث ناکارآمدی مذاکرات می شود.
  • اما بر اساس گزارش هایی که به ما رسیده اروپایی ها تلاش دارند بحث اوکراین را وارد معادله کنند که نتیجه این کار فقط پیچیده تر کردن مساله است.
  • متاسفانه وقتی قطعنامه‌ای علیه ایران صادر می شود فکر می کنیم کل دنیا علیه ما است اما در فرایندهای بین المللی هیچ گاه اجماع علیه کشوری را نمی توان شکل داد.
  • قطعنامه پارلمان اروپا حتی به معنای اجماع اروپا هم نیست چراکه در تماس ها و بیانیه هایی که بعضی از کشورهای مهم مثل المانی ها دادند و اعلام کردند که این قطعنامه را یک فرایند حقوقی نمی بینیم و موافق آن نیستیم.
  • بورل در مذاکراتی که با امیرعبداللهیان داشته سعی کرده خود اتحادیه اروپا را با پارلمان اروپا غیر مرتبط کند یعنی قطعنامه پارلمان را تلقی یک اجماعی اروپایی هم علیه ایران نمی توان دید.
  • مجلس باید در مقابل اقدام پارلمان اروپا، عمل متقابل انجام دهد و ما نشستی داشتیم و در انجا طرح دو فوریتی را در 3 ماده طراحی کردیم که تا هر اقدام مجمعی را که پارلمان اروپا بخواهد علیه ما انجام دهد، ما هم در همان فضایی که طراحی کردند عمل متفابل انجام می دهیم و نهایتا مجلس این طرح را به هیات رئیسه ارائه خواهد داد. بنابراین عقلای اروپا باید سعی کنند مساله پیچیده تر نشود چون قطعا همه خسارت می بینند.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها