رئیس بانک مرکزی عراق هم کنار رفت

آیا تحریم‌های ایران کار دست عراق داده است؟

در پی کاهش شدید ارزش دینار عراق، نخست‌وزیر این کشور امروز دوشنبه، سوم بهمن، با درخواست استعفای رئیس بانک مرکزی موافقت کرد.

کد خبر: 593143
|
۱۴۰۱/۱۱/۰۳ ۲۲:۵۷:۳۵

 در پی کاهش شدید ارزش دینار عراق، نخست‌وزیر این کشور امروز دوشنبه، سوم بهمن، با درخواست استعفای رئیس بانک مرکزی موافقت کرد.

به‌گزارش روزآروز به نقل‌از خبرگزاری دولتی عراق، السودانی، نخست وزیر عراق موافقتش را با درخواست مصطفی غالب مخیف، رئیس بانک مرکزی که از سال ۲۰۲۰ در این سمت بود، اعلام کرده و محسن العلاق، رئیس سابق بانک مرکزی این کشور را موقتا بدین مسوولیت برگمارده.

 ارزش دینار عراق روز جمعه، ۳۰ دی به پایین‌ترین حدش رسید و هر دلار آمریکا به ارزش ۱۶۷۰دینار عراق دادوستد شد. ارزش پول رسمی عراق از اواخر ماه آبان تقریبا هفت درصد افت کرده.  البته ارزش پول عراق در زمانی سقوط کرده که ذخیره ارز خارجی این کشور به رکورد ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

 برخی از سیاست‌مداران، این کاهش را نتیجه کارهای اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌دانند که چندین بانک عراقی را که عمدتاً با ایران دادوستد داشته‌اند، از بیم این‌که از عراق به ایران ارز فرستاده شود، تحریم کرد. از اواخر پارسال، فدرال رزرو(یا همان بانک مرکزی آمریکا) کارهایی را آغاز کرد که جریان دلار به عراق را کُند کند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندی ها

خواندنی ها