سخنرانی جنجالی نماینده ارشد حزب عدالت و توسعه ترکیه در مسجد «گرگ‌های خاکستری»

نایب رئیس گروه پارلمانی آلمان – ترکیه در انتقاد از این رویداد گفت: ما با لحن ملی‌گرایانه، تهاجمی و حفظ تصاویر دشمن از گذشته آشنا هستیم. این یک ابزار شناخته شده در مبارزات انتخاباتی است. بنابراین اظهار چنین سخنانی تعجب آور نیست، به ویژه در جایی بیان شده که در حیطه نفوذ گرگ های خاکستری است.

سخنرانی جنجالی نماینده ارشد حزب عدالت و توسعه ترکیه در مسجد «گرگ‌های خاکستری»
کد خبر: 592556
|
۱۴۰۱/۱۱/۰۱ ۱۰:۵۷:۴۶

سایت فرانکفورتر روندشاو (آلمان) در گزارشی که سایت دیپلماسی ایرانی آن را منتشر کرد، نوشت:ویدئوی سخنرانی ۱۳ ژانویه مصطفی آچیک گوز، معاون دبیرکل حزب عدالت و توسعه ترکیه، حزب حاکم در این کشور در "مسجد یونس امره" که جایی متعلق به شبکه موسوم به "گرگ های خاکستری" است، در شهر نوس در ایالت نوردراین-وستفالن جنجال به پا کرده است. آچیک گوز در این سخنرانی نابودی کردها که آنها را پ.ک.ک نامید و حامیان جنبش گولن را خواستار شد که او آنها را "فتو" نامید. این نماینده پارلمان ترکیه گفت که آنها بی خدا هستند و می خواهند اسلام را "مسیحی" کنند.

دفتر شهردار نوس گفت: از دیدگاه شهر نوس، چنین سخنانی با ارزش های مفهوم ادغام شهری با فرهنگ های گوناگون مردمی سازگار نیست. سرانجام، شهرداری پس از اینکه مشخص شد این مسجد نمادهای "گرگ های خاکستری" را به نمایش گذاشته و با این جنبش ارتباط دارد، مسجد را از فهرست "سازمان های خودسازمان مهاجران" در وب سایت خود حذف کرد.

از سوی دیگر، کمال سیدو، نماینده خاورمیانه «انجمن مردمان در معرض تهدید (GfbV)» خواستار برخورد برای این مسجد شده و گفته است که اظهارات تند آچیک گوز عواقب سختی دارد. او گفت: شهر نوس باید آشکارا و به صراحت این رویداد را محکوم کند. لامیا کادور، عضو پارلمان آلمان، دیدگاه مشابهی دارد: «خطر رادیکالیزه شدن مردم و جوانان بسیار زیاد است.»

ماچیت کاراحمت اوغلو، عضو پارلمان و نایب رئیس گروه پارلمانی آلمان – ترکیه در انتقاد از این رویداد گفت: «ما با لحن ملی‌گرایانه، تهاجمی و حفظ تصاویر دشمن از گذشته آشنا هستیم. این یک ابزار شناخته شده در مبارزات انتخاباتی است. بنابراین اظهار چنین سخنانی تعجب آور نیست، به ویژه در جایی بیان شده که در حیطه نفوذ گرگ های خاکستری است.» 

افزایش تعداد سخنرانان حزب عدالت و توسعه که به آلمان فرستاده می شوند نشان می دهد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و دبیرکل حزب عدالت و توسعه چقدر باید برای کسب هر رای مبارزه کند. انتخابات ترکیه در ماه ژوئن برگزار می شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها