دریادار شمخانی در دیدار با دستیار ولادیمیر پوتین:

همکاری‌های اقتصادی تهران و مسکو در مسیر توافقات راهبردی است

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایفای نقش مکمل ایران و روسیه در بازارهای انرژی جهانی و ترانزیت ان را حائز اهمیت و ضروری دانست و خاطر نشان کرد: خوشبختانه با اراده جدی و تلاش مستمر مسئولین دو کشور، همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در مسیر توافقات راهبردی است.

همکاری‌های اقتصادی تهران و مسکو در مسیر توافقات راهبردی است
کد خبر: 592011
|
۱۴۰۱/۱۰/۲۷ ۱۲:۳۰:۰۰

ایگور لویتین، دستیار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدارسیون روسیه صبح امروز با دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون همکاری‌های اقتصادی دو و چندجانبه با او گفتگو کرد.

به گزارش نورنیوز در این دیدار دریابان شمخانی با اشاره به روابط رو به توسعه دو کشور در همه زمینه‌ها، تسریع در اجرای پروژه‌های مشترک اقتصادی در چارچوب توافقات روسای جمهور دو کشور را مورد تأکید قرارداد.

شمخانی ایفای نقش مکمل ایران و روسیه در بازارهای انرژی جهانی و ترانزیت ان را حائز اهمیت و ضروری دانست و خاطر نشان کرد: خوشبختانه با اراده جدی و تلاش مستمر مسئولین دو کشور، همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه در مسیر توافقات راهبردی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه نظام تحریم‌های یک جانبه مُخِّل روند توسعه و موجب تصاعد بحران های منطقه‌ای و جهانی است بر لزوم ایجاد نهادهای مشترک و هم‌افزا برای مقابله با تحریم‌ها و فعال‌سازی ظرفیت‌های بین‌المللی علیه تحریم و کشورهای تحریم کننده تأکید کرد.

ایگور لویتین نیز در این ملاقات با ارائه گزارشی از روند پیشرفت پروژه‌های مشترک در فاصله سفر قبلی او تاکنون، اظهار کرد: با توجه به تأثیر راهبردی تکمیل پروژه راه آهن شمال- جنوب و تعهد روسیه برای تکمیل سریع قطعه رشت- آستارا، اولویت اصلی ما آغاز سریع اقدامات عملیاتی مربوط به این طرح است.

او با اشاره به ظرفیت‌ها و مزیت‌های کم نظیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه انرژی و ترانزیت از علاقه مندی شرکت‌های روسی برای حضور گسترده و سرمایه گذاری در پروژه‌های زیرساختی در ایران خبر داد.

لویتین با اشاره به توافقات انجام شده برای توسعه مناسبات تجاری با استفاده از ارزهای ملی و تهاتری کالا افزود: خوشبختانه با تدابیر مسئولین اقتصادی و بانکی دو کشور، سازوکارهای لازم برای عبور از محدودیت‌های ناشی از تحریم ها در حوزه پولی و بانکی برداشته شده و به‌زودی شاهد جهش جدی در روابط تجاری میان دو کشور خواهیم بود.

دیدگاه تان را بنویسید

خواندنی ها