رسانه‌های اسرائیلی فاش کردند:

عامل مخفی عضو موساد و مجری «توافق‌های ابراهیم» کیست؟

رسانه‌های اسرائیلی هویت واقعی عضو موساد و سازمان اطلاعات اسرائیل که طی سال‌های اخیر در اجرای توافق‌های عادی‌سازی موسوم به توافق‌های ابراهیم نقش داشت و در گذشته با نام مستعار «معوز» شناخته می‌شد، فاش کردند.

عامل مخفی عضو موساد و مجری «توافق‌های ابراهیم» کیست؟
کد خبر: 591870
|
۱۴۰۱/۱۰/۲۶ ۱۴:۵۵:۳۱

رسانه‌های اسرائیلی هویت واقعی عضو موساد و سازمان اطلاعات اسرائیل که طی سال‌های اخیر در اجرای توافق‌های عادی‌سازی موسوم به "توافق‌های ابراهیم" نقش داشت و در گذشته با نام مستعار "معوز" شناخته می‌شد، فاش کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از العربی الجدید، طبق گزارش روزنامه‌های اسرائیلی، "معوز" مدیرکل جدید وزارت خارجه اسرائیل شده و نامش رونین لیوی است. او مسیر کاری خود را در داخل سازمان اطلاعات و امنیت داخلی (شاباک) آغاز کرد و سه سال متوالی در آنجا خدمت کرد و سپس به دیگر آژانس‌های اطلاعاتی از جمله شورای امنیت داخلی پیوست.

او همچنین نتانیاهو را در سفرهای محرمانه به تعدادی از کشورهای عربی همراهی کرد و در ضمن تحرکات اسرائیل پیش از کودتا در سودان بود.

در گزارش سایت یدیعوت آحارونوت آمده است که رونین لیوی که طی سال‌های اخیر با نام سازمانی "معوز" شناخته می‌شد، در حال حاضر به پست مدیر وزارت خارجه اسرائیل رسیده است. او پیش از رسیدن به این سمت، دشمنان بسیاری در داخل این وزارت خانه به علت رابطه‌اش با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر کنونی اسرائیل و مائیر بن شبات، مشاور سابق امنیت داخلی در دوره نتانیاهو داشت.

در این گزارش تاکید شد که لیوی، یکی از بزرگترین تدارک‌دهندگان توافق‌های ابراهیم است و او مسئول توافق‌های عادی سازی میان اسرائیل و سودان است.

این روزنامه او را مرد در سایه اسرائیل در جهان عرب توصیف کرد که بسیار در اقصی نقاط قاره آفریقا و کشورهای عربی که روابطی با اسرائیل ندارند، رفت و آمد کرده است.

بر اساس این سایت، لیوی در فوریه سال ۲۰۲۰ توانست دیدار "تاریخی" میان نتانیاهو و عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت نظامی در سودان را در پایتخت اوگاندا ترتیب دهد.

همچنین این سایت اعلام کرد که لیوی در توافق میان اسرائیل و دولت سودان برای بازگرداندن ۱۲ هزار آواره سودانی که از جنگ داخلی به اسرائیل فرار کرده بودند، ید طولایی داشت. او همچنین در توافق با چاد ایفای نقش کرد و تماس‌هایی را برای برقراری روابط میان اسرائیل و نیجر و مالی مدیریت کرد.

این سایت از دوستان لیوی نقل کرد که او توانست دیدگاه‌ها میان اسرائیل با بحرین، امارات را نزدیک کند تا توافق‌های ابراهیم منعقد شود.

با وجود اینکه در عرصه رسمی رونین لیوی به عنوان رئیس بخش خاورمیانه و آفریقا در شورای امنیت داخلی اسرائیل شناخته می‌شود، اما او در عمل دست راست مائیر بن شبات بوده و رابطه قوی با بنیامین نتانیاهو دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندی ها

خواندنی ها