همه‌ چیز درباره اسنادی که به دردسری جدید برای آقای رئیس‌جمهور تبدیل شد

کوین مک کارتی، رییس جدید مجلس نمایندگان امریکا روز پنجشنبه به وقت محلی با اشاره به تحقیقات وزارت دادگستری از دونالد ترامپ رییس‌جمهور سابق امریکا اعلام کرد که «کنگره باید موضوع کشف اسناد محرمانه از منزل بایدن را بررسی کند.»

همه‌ چیز درباره اسنادی که به دردسری جدید برای آقای رئیس‌جمهور تبدیل شد
کد خبر: 591805
|
۱۴۰۱/۱۰/۲۶ ۱۱:۰۰:۰۰

محمدحسین لطف‌الهی- کاخ سفید اعلام کرد وکلای شخصی جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات‌متحده بار دیگر تعدادی از اسناد دولتی دارای طبقه‌بندی سری را در خانه او در دِلاور پیدا کرده‌اند؛ موضوعی که فشارها علیه رییس‌جمهور امریکا و وزارت دادگستری این کشور را افزایش خواهد داد.

روز چهارشنبه 11 ژانویه، وکلای شخصی بایدن در خانه شخصی او واقع در شهر ویلمینگتون سندی طبقه‌بندی شده یافتند. پیدا شدن این سند در اتاقی در مجاورت پارکینگ خانه رییس‌جمهور باعث شد آنها حدس بزنند که احتمالا اسناد دیگری هم ممکن است وجود داشته باشند، اما به دلیل نداشتن مجوز قانونی ادامه جست‌وجو را متوقف کردند. در ادامه، ریچارد ساوبر یکی از وکلای دارای مجوز کاخ سفید راهی ایالت دلاور شد تا ادامه روند جست‌وجو در خانه رییس‌جمهور ایالات متحده را مدیریت کند.

بر‌اساس بیانیه ساوبر، او و تیم همراهش در ادامه جست‌وجوها به 5 سند طبقه ‌شده دیگر نیز دسترسی پیدا کردند. به گفته این وکیل کاخ سفید، این 6 سند در همان زمان به ماموران وزارت دادگستری که همراه او به دلاور رفته بودند، تحویل داده شد.

چند هفته پیش از برگزاری انتخابات میاندوره‌ای کنگره، پیدا شدن مجموعه‌ای از اسناد طبقه‌بندی شده بسیار حساس در منزل شخصی دونالد ترامپ رییس‌جمهور پیشین امریکا در ماه آگوست باعث شده بود تا بسیاری از رسانه‌ها به انتقاد از رفتارهای ترامپ بپردازند و او را به دلیل تخطی از قوانین کشور سرزنش کنند. در آن زمان، ماموران اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) به منزل شخصی ترامپ رفتند و پس از بیرون کردن وکلای رییس‌جمهور پیشین به جست‌وجوی این اسناد پرداختند. حالا و پس از پیدا شدن مجموعه‌ای از اسناد منتقدان جو بایدن معتقدند، رسانه‌ها، وزارت دادگستری و نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده در این زمینه، برخوردی دوگانه دارند. 

کوین مک کارتی، رییس جدید مجلس نمایندگان امریکا روز پنجشنبه به وقت محلی با اشاره به تحقیقات وزارت دادگستری از دونالد ترامپ رییس‌جمهور سابق امریکا اعلام کرد که «کنگره باید موضوع کشف اسناد محرمانه از منزل بایدن را بررسی کند.» گری پالمر، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان امریکا هم گفت: یافتن اسناد طبقه‌بندی شده در املاک مرتبط با جو بایدن نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند که «فراتر از سیاست است». ترامپ پیش‌تر در شبکه اجتماعی خود موسوم به تروث سوشیال نوشته بود: «چه زمانی اف‌بی‌آی به خانه‌های جو بایدن، شاید حتی به کاخ سفید یورش خواهد برد.»

در زمان پیدا شدن اسناد در خانه دونالد ترامپ، جو بایدن انتقادات بسیار تندی را نسبت به این مساله مطرح کرد: «تعجب می‌کنم که چگونه ممکن است یک نفر تا این اندازه غیرمسوولانه عمل کند؟»

مریک گارلند، وزیر دادگستری ایالات متحده یک بازرس ویژه به نام رابرت هِر را برای صحت‌سنجی اظهارات وکلای جو بایدن رییس‌جمهور ایالات‌متحده در‌خصوص نحوه انتقال اسناد به خانه او، نحوه نگهداری اسناد و نحوه پیدا شدن و تحویل آنها به وزارت دادگستری منصوب کرده است.

روزنامه واشنگتن‌پست دلایل تفاوت در برخورد با ترامپ و بایدن را این‌گونه ذکر می‌کند: «میان این دو مساله، هرچند که در ظاهر یکی هستند، اما تفاوت‌های بسیاری وجود دارد. حجم اسنادی که در منزل ترامپ و منزل بایدن یافت شده‌اند بسیار متفاوتند و کاخ سفید تعداد اسناد یافت شده در خانه و دفتر بایدن را اندک توصیف کرده است. از نظر رفتار تیم‌های حقوقی نیز تیم بایدن به محض پیدا شدن اسناد شروع به همکاری با وزارت دادگستری و تحویل دادن اسناد کرد، اما تیم حقوقی ترامپ امتناع ورزید و در پی عدم همکاری ترامپ اف‌بی‌آی برای یافتن اسناد باقیمانده در خانه او وارد عمل شد.» براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ به خاطر نگهداری بیش از ۳۰۰ فایل طبقه‌بندی شده -ازجمله اسناد سری و فوق سری- در ویلایش مارالاگو در فلوریدا موضوع تحقیق است.

جو بایدن هفته گذشته به پیدا شدن این اسناد واکنش نشان داد و گفت: «همان‌طور که پیش از این اعلام کردم، اسناد محرمانه و مطالب طبقه‌بندی شده را جدی می‌گیرم. من همچنین اعلام کرده‌ام که با تحقیقات وزارت دادگستری همکاری کامل می‌کنم.»

اسناد در کجا و چه زمانی پیدا شدند؟

دوم نوامبر: اولین گروه از اسناد طبقه‌بندی شده  -حدود 10 سند-  شامل اسنادی فوق سری در یک صندوقچه قفل‌دار در مرکز دیپلماسی و تعامل جهانی پن بایدن در واشنگتن به وسیله وکیل شخصی بایدن پیدا شد. مرکز پن بایدن، اندیشکده‌ای مرتبط با دانشگاه پنسیلوانیاست که از سوی جو بایدن تامین مالی می‌شود و دفتر جو بایدن پس از پایان دوره معاونت ریاست‌جمهوری در سال 2017 در آنجا قرار داشت. مریک گارلند، آن مکان را فاقد مجوز برای نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده توصیف کرده است. به گفته ریچارد ساوبر، مشاور حقوقی رییس‌جمهور امریکا و یکی از وکلای کاخ سفید، این اسناد به سرعت به آرشیو ملی تحویل داده شد.

چهارم نوامبر: آرشیو ملی ایالات‌متحده در نامه‌ای به وزارت دادگستری اعلام کرد که کاخ سفید، اسناد یافت شده در مرکز پن بایدن را به این آرشیو تحویل داده است.

نهم نوامبر: اداره تحقیقات فدرال اعلام کرد ارزیابی این مساله را که آیا طی این فرآیند قانونی نقض شده است یا نه، آغاز می‌کند.

چهاردهم نوامبر: وزیر دادگستری ایالات‌متحده، جان آر لاوش، دادستان ایالت ایلینویز را که از سوی دونالد ترامپ به این مقام گماشته شده بود، مامور کرد تا تحقیقاتی را در‌خصوص مساله اسناد یافت شده آغاز کند.

بیستم دسامبر: ریچارد ساوبر، مشاور حقوقی رییس‌جمهور امریکا و یکی از وکلای کاخ سفید به جان آر لاوش اطلاع داد که تعدادی دیگر از اسناد در پارکینگ خانه جو بایدن در شهر ویلمینگتون پیدا شده است. به گفته او این اسناد در آن زمان تحویل اف‌بی‌آی شد و وکلای بایدن جست‌وجو را متوقف کردند.

پنجم ژانویه: جان آر لاوش توضیحاتی را درباره مسائل مربوط به اسناد به مریک گارلند ارایه کرد و به او پیشنهاد داد یک بازرس ویژه برای این مساله تعیین شود. گارلند با این پیشنهاد موافقت کرد.

هفتم ژانویه: وزیر دادگستری ایالات‌متحده رابرت هِر را به عنوان بازرس ویژه این پرونده انتخاب کرد.

نهم ژانویه: سی‌بی‌اس برای اولین‌بار درباره پیدا شدن اسناد طبقه‌بندی شده نزد بایدن گزارش داد. این گزارش باعث شد مساله اسناد یافت شده نزد بایدن به یک مساله ویژه برای افکار عمومی تبدیل شود.

یازدهم ژانویه: وکیل بایدن یک سند طبقه‌بندی شده در اتاقی در مجاورت پارکینگ خانه بایدن پیدا کرد. 

دوازدهم ژانویه (صبح): ساوبر پیدا شدن یک سند را به لاوش اطلاع داد.

دوازدهم ژانویه (ظهر): در یک نشست توجیهی، مریک گارلند انتصاب رابرت هِر را رسما اعلام کرد. او همچنین گفت وکلای بایدن پیدا کردن یک سند جدید را اطلاع داده‌اند.

چهاردهم ژانویه: پیدا شدن 5 سند جدید به وزارت دادگستری اطلاع داده شد.

محتوای اسناد چه بود؟

براساس گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان‌، منابع مطلع اعلام کردند اسناد اطلاعاتی که در دفتر خصوصی جو بایدن پیدا شده مربوط به ایران، اوکراین و بریتانیا بوده است. به گفته یک منبع آگاه، 10 سند محرمانه ازجمله یادداشت‌های اطلاعاتی امریکا و همچنین مطالبی در ارتباط با اوکراین، ایران و بریتانیا ازجمله مواردی هستند که مربوط به دوره معاونت ریاست‌جمهوری بایدن هستند. به گفته این منبع آشنا، تاریخ این اسناد محرمانه مربوط به بین سال‌های 2013 و 2016 است. این منبع در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان گفت: اکثر اقلام موجود در این دفتر شامل اسناد شخصی خانواده بایدن، ازجمله مطالبی در ارتباط با ترتیبات تشییع جنازه بو بایدن (پسر جو بایدن) و نامه‌های تسلیت می‌شد. مشخص نیست آیا جعبه‌های دارای مهر اسناد محرمانه حاوی مطالب شخصی بوده است یا خیر.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندی ها

خواندنی ها