برهان حشمتی، کارشناس مسائل قفقاز:

تهران در برابر باکو کوتاه نیاید/ نظامی‌گری در منطقه قفقاز آغاز شده است

باز شدن پای ناتو در منطقه قفقاز مزاحمت‌های امنیتی برای ایران دارد. باید به جای لفظ کریدور زنگزور که جمهوری آذربایجان نام گذاری کرده از لفظ دالان طولانی ناتو استفاده کرد که مطامع پشت این طرح و واقعیت مساله را نشان می‌دهد.

تهران در برابر باکو کوتاه نیاید/ نظامی‌گری در منطقه قفقاز آغاز شده است
کد خبر: 589984
|
۱۴۰۱/۱۰/۱۴ ۱۰:۲۱:۲۳

برهان حشمتی، کارشناس مسائل قفقاز به این پرسش پاسخ داد که چرا الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان بر اجرای طرح کریدور زنگزور پافشاری می‌کند؟

به گزارش ایسنا، حشمتی با بیان این که طرح "دالان طولانی ناتو" یا همان که باکو کریدور زنگزور نام گذاری کرده برای تحت محاصره قرار دادن ایران تعریف شده، گفت:

  • باز شدن پای ناتو در منطقه قفقاز مزاحمت‌های امنیتی برای ایران دارد.  در واقع باید به جای لفظ کریدور زنگزور که جمهوری آذربایجان نام گذاری کرده از لفظ"دالان طولانی ناتو" استفاده کرد که مطامع پشت این طرح و واقعیت مساله را نشان می‌دهد.
  • آنچه باکو دائم به آن تاکید دارد به معنای این است که طراحان این طرح در پی دسیسه علیه مزیت های ایران در منطقه بوده و برای این نیز مصمم هستند، بنابراین صرفا خواست و اراده باکو مطرح نیست.
  •  انگلیسی‌ها، صهیونیست ها و ترک ها و مراکز پان‌ترکسیم و ناتو به شدت این طرح را دنبال می‌کنند به ویژه این که ناتو در تلاش است اتصال سرزمینی به نواحی قفقاز و آسیای مرکزی داشته باشد. پافشاری علی اف هم نشان دهنده و مؤید این مساله است.
  • در نظر داشته باشیم همان طور که دشمنان ایران در این زمینه خیلی مصمم هستند، ایران هم باید در مقابله مصمم باشد. بنابراین تنها بحث ترانزیتی و حمل و نقل نیست که برخی در داخل کشور مطرح می کنند چه ضرورتی دارد ایران انرژی خود را برای ممانعت و جلوگیری از این طرح صرف کند.
  •  این طرح برای تحت محاصره قرار دادن ایران تعریف شده در نتیجه به همان اندازه که آن‌ها پافشاری برای اجرای این طرح ضد ایرانی دارند ما هم باید برای مقابله با آن تلاش کنیم.
  • بازشدن پای ناتو در منطقه قفقاز، مزاحمت های امنیتی برای ایران دارد ضمن این که می خواهند ارتباط ایران با منطقه اوراسیا قطع شود، بنابراین باید از الان به فکر بود و اجازه نداد دشمن تحت عنوان دالان زنگزور این طرح را عملیاتی کند.
  • درباره بسته شدن کریدور لاچین توسط باکو هم باید توجه داشت که این مساله حرکتی بود که جمهوری آذربایجان تحت عنوان حمایت از محیط زیست در قره باغ کوهستانی انجام داده اما اهداف اقتصادی و ژئوپلیتیکی پشت این قضیه است. این کریدور محل رساندن غذا و دارو به مردم این منطقه و ارامنه قره باغ کوهستانی است. در واقع از آنجایی که یک شرکت انگلیسی با دولت آذربایجان قراردادی برای بهره برداری از معادن مس و طلا داشته بر این نظر بود تا در این مناطق هم به بهره برداری های خود ادامه دهد در نتیجه دولت باکو دست به چنین اقدامی زد.
  • درباره رزمایش نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی در ارمنستان برگزار هم باید دانست که اگر شرایط منطقه غیر از این بود رزمایش می توانست عادی تلقی شود، اما براساس سیاست غلطی که آذربایجان و ترکیه در این منطقه پیش می برند قفقاز به میدان رقابت نظامی تبدیل شده و می شود. برای مثال به خاطر اقدامات غلط آذربایجان ایران مجبور به برگزاری مانور در شمال غرب کشور شد تا به آن ها هشدار دهد اجازه نمی دهیم جمهوری آذربایجان به پایگاه منطقه برای رژیم صهیونیستی تبدیل شود.
  • آذربایجانی ها به جای این که رویکردشان را اصلاح کنند با مشارکت ترکیه و اسرائیل مانور برگزار کردند. متقابلا ارمنستان‌ هم از هند برای برگزاری مانور مشترک دعوت کرد.
  • همه این تحولات نشان می دهد نظامی گری در منطقه شروع شده و هر روز دامنه اش گسترده می شود و این ها ناشی از رویکرد غلط علی اف با هدایت پان ترکیسم برای توسعه طلبی ارضی است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها