العربی‌ الجدید خبر داد:

تلاش عراق برای از سرگیری میانجیگری میان ایران و عربستان

العربی الجدید به نقل از دو مقام عراقی نوشت که نخست‌وزیر این کشور از وزیر خارجه خواسته است که تلاش‌ها برای میانجی‌گری میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی را از سر بگیرند.

تلاش عراق برای از سرگیری میانجیگری میان ایران و عربستان
کد خبر: 588920
|
۱۴۰۱/۱۰/۰۵ ۱۸:۱۵:۰۶

وبسایت العربی الجدید به نقل از دو مقام عراقی خبر داد که «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر این کشور از «فؤاد حسین» وزیر خارجه و تیمی از دفترش خواسته است برای میانجی‌گری بین تهران و ریاض با هدف برگزاری نشستی میان طرفین تلاش کنند.

​به گزارش فارس، به گفته او السودانی از مفاد و جزئیات نشست‌های پیشین میان ایران و عربستان سعودی و عمده اختلافات و اشتراکات طرفین مطلع شده است.

یک مقام دیگر عراقی در وزارت خارجه این کشور در گفت‌و‌گوی تلفنی با العربی الجدید این اطلاعات را تأیید کرد و گفت که برگزاری دور جدید گفت‌و‌گوها در وهله اول به تصمیم ایرانی‌ها بستگی دارد. به ادعای وی سعودی‌ها ها از بازگشت گفت‌وگوها در سطح پایین استقبال کرده‌اند اما ایرانی‌ها خواستار زمانبندی و پرونده‌های مشخص برای بررسی آنها شده و تاکید کرده‌اند که تمایلی برای بررسی برخی پرونده‌های مشخص ندارد.

این مقام وزارت خارجه عراق همچنین گفت که السودانی پس از بازگشت از نشست «بغداد ۲» در اردن، دستور ازسرگیری تلاش‌ها برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان سعودی را صادر کرده است.

العربی الجدید در این باره نوشت که رویکرد فعلی دولت السودانی نشان دهنده انطباق آشکار سیاست خارجی وی با دولت قبلی است. بارزترین نکات این همسویی از طریق تضمین مقامات عراقی مبنی بر عدم پیوستن به سیاست محور‌ها در منطقه و تلاش برای تنش‌زدایی در میان کشورها خود را نشان می‌دهد.

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها