بعید است اروپایی‌ها تا وقتی ناآرامی‌های ایران حل و فصل نشود، سر میز مذاکره بیایند
کد خبر: 582935
۱۴۰۱/۰۸/۲۷ ۰۸:۱۱:۱۴

حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل سیاست خارجی:

بعید است اروپایی‌ها تا وقتی ناآرامی‌های ایران حل و فصل نشود، سر میز مذاکره بیایند

یک کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: اروپایی‌ها به ویژه سه کشور اروپایی منتظر از سرگیری مذاکرات برجام هستند اما این کشورها تا وقتی مسایل و ناآرامی‌ها در داخل حل و فصل نشود بعید است سر میز مذاکره حاضر شوند.

حسن بهشتی‌پور، کارشناس مسائل سیاست خارجی درباره حمایت کم سابقه آلمان از ناآرامی‌های داخلی ایران و دلایل موضع‌گیری‌ها و تحریم‌های اخیر اظهار کرد: واقعیت این است که وزیر خارجه آلمان جزو حزب سبزها و تازه‌کار است و ملاحظات حقوق بشری برای این حزب بیشتر از سایر احزاب سنتی مثل دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات است.

به گزارش ایسنا، بخش هایی از گفت و گوی بهشتی پور را در ادامه می خوانید:

*برخی معتقدند آلمان به خاطر نزدیکی ایران به روسیه و بحث پهپادها و از سویی تاخیر در احیای برجام مسایل حقوق بشری را بهانه حمله به ایران قرار داده است؛ بیش از برجام و مساله اوکراین و پهپادها، آنها بر روی موضوعات حقوق بشری مانور می‌دهند و ناآرامی‌ها را بهانه کرده‌اند.

*اینکه پشت این داستان چه اهدافی است را نمی دانم، اما شواهد نشان می دهد بهانه تحریم‌ها و به ویژه تحریم‌های جدیدی که اعلام کردند تحت ثاثیر مسایل داخلی و حقوق بشری ایران است.

*البته در تحریم‌های اروپا علیه ایران، دو مورد از آنها به خاطر مسایل اوکراین و در اختیار قرار دادن پهپادها بوده است که در بیانیه وزیران خارجه اتحادیه اروپا آمد بود، اما برای آلمان به طور خاص مسایل حقوق بشری در حال حاضر پررنگ است.

*اروپایی‌ها به ویژه سه کشور اروپایی منتظر از سرگیری مذاکرات برجام هستند اما این کشورها تا وقتی مسایل و ناآرامی‌ها در داخل حل و فصل نشود بعید است سر میز مذاکره حاضر شوند. به ویژه که الان بر سر مسایل داخلی ایران و نیز برجام موضع اروپا به آمریکا بسیار نزدیک شده است.

*مدیریت مسایل داخلی و اعتراضات قابل انجام و شدنی است مثل هر بحران دیگری این مسایل هم راه‌حل دارد به شرط اینکه اراده‌ای برای این کار باشد. اگر به سمت ایجاد وحدت ملی و همبستگی ملی و رفع سوءتفاهم ها برویم تا اقشار و جناح‌های مختلف به حل مساله ترغیب شوند بسیار کمک‌کننده خواهد بود و بهانه دست کشورهای دیگر برای مداخله در امور داخلی ایران نمی‌دهیم. تا وقتی ناآرامی‌ها جریان دارد، دشمنان ایران دنبال این می‌روند که از این فضا به نفع خود استفاده کنند.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 12 رای موافق و 4 رای مخالف

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی